Helsingissa uuden palkanmaksujärjestelmän myötä palkat ovat jääneet monilta saamatta. No, toisaalta, rahahan ei merkitse kaikkea, sanotaan.
Espoossa vastaavan käyttöönotto oli viime vuoden alkupuolella täysin samoin ongelmin, mutta tämä on onnistuttu salaamaan kuten Espoossa on tapana. Kuntalaiset eivät missään nimessä saa tietää että hallinto ei toimi ja on korruptoitunutta.
Helsingin kaupungilla ongelmia palkanmaksussa – 2 000 työntekijälle palkat maksettu väärin tai ei ollenkaan https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1341448f-7c53-4ecc-9653-6c9ade78e35e
Helsinki, ongelmia palkanmaksussa, Espoossa ongelma salattu toista vuotta
11
236
Vastaukset
- Anonyymi
KELA:sta sas rahaa. Kaupunkien työntekijöillähän ei yleensä ole omaisuutta eikä säästöjäkään. Ellei sitten aviomies kustanna tai ole jonkun muun jättämään rahaa, perintöä. Itse ansaittua ei ole, jos on ollut työsdä kaupungilla. Kaikki köyhiä. Yleensä elättävät itsensä miestensä rahoilla.
- Anonyymi
Vanhoja naisia, miehet elättää velvollisuudesta ja tottumuksesta. Eivät enää iästäänkään johtuen ota eroa. Eivät jaksa.
- Anonyymi
Siinä taas porkkanagartsan stuidu vauhdissa.
Kirjoituksestakin näkee, että olet varmast kasvatustieteen maisteri. Stadin duunareilla kun elintaso on oikeasti parempi kun monella muulla duunarilla. Liksa juoksee säännöllisesti, jonka ansiosta lainansaanti pankista hoituu helposti. Hölinäsi stadin-tai valtion duunareiden pitkästä ja kapeasta leivästä on täyttä fuulaa.
- Anonyymi
Mihin kaupungin työntekijät rahaa tarvitsee, jos mies heidät elättää? Nyt on oikea linja. Kerrankin säästetään veroja. Yksinasuville vlisi ehkä palkan maksaa, muuten menee sossun piikkiin. Lienee sama summakin.
- Anonyymi
Onko Tieto tehnyt palkanmaksuohjelman?
- Anonyymi
Tieto?
Sama firma joka huijaa äänestystulokset kuten jenkeissäkin.
- Anonyymi
https://www.hs.fi/kaupunki/art-2000008874065.html
Vaihtakaa jo ihmeessä paikkakuntaa jos ei löydy sellaista työpaikkaa jossa saisi palkkansa ajoissa.
Onhan tuo tyhmyyttä tehdä hommia kuukausikaupalla palkatta. - Anonyymi
Laitanko tähän listan, moniko kunta on tehnyt sopimuksen Sarastian kanssa,
palkanmaksun hoidosta? LIIAN MONI.
Kaupungit ja kunnat HOI!
Jos olette tehneet Sarastian kanssa diilin,
palkanmaksun hoidosta,
OLETTE TODELLA PULASSA.
Savu nousee jo.
Useampi kunta ja kaupunki on tehnyt diilin,
liian pitkä irtisanomisaika,
palkat eivät tule ajallaan, eikä oikein laskettuna.
RAHAT KATOAA JONNEKIN!
ÄLKÄÄ ULKOISTAKO PALKANMAKSUA.
MUUTAMAN OMAN PALKANLASKIJAN,
PITÄMINEN EI OLE
N I I N KALLISTA.
Työntekijä, kysy haastattelussa, kuka maksaa palkan,
jos se on Sarastia, ÄLÄ OTA TYÖTÄ VASTAAN. - Anonyymi
Nyt ei ole hyvä hetki kikkailla
työntekijöiden palkkoja muusiksi,
saati jättää kokonaan maksamatta. - Anonyymi
Provoncia
palkanmaksu ei onnistu. Huijaavat.
Se on niissä piireissä hyvä suoritus,
palkansaajalle ei mikään onnenpäivä. - Anonyymi
Vantaa ja Kerava seuraavana heti tammikuun 2023 alkaen
https://www.sarastia.fi/sarastiasta-vantaan-ja-keravan-hyvinvointialueen-palkanlaskennan-sopimuskumppani/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain36812359Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2565403Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom2153937Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille
Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö2002635Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov151992Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi191834Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?
Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina167900Martina Aitolehti
Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!271852No kolahtaako kukaan
Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak74772Rippituoli
Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa59736