Niin metsä vastaa ei ole tottaa

Anonyymi

Kuka on keksinyt nämä valheelliset sanonnat.

Maailmassa kiltit ja rauhaarakastavat on tilanahneet lyöneet kuoliaaksi. Vallan ja tilanjanoiset johtaa ja kohta koko pallo kuolllut.

Itse olen kiltti ja arka. En halua pakottaa ketään mihinkään,en häiritä ketään, en manipuloida.

Useammassakin työpaikassa tullut arkuuden ja ujouden takia negatiivista palautetta. Että en uskalla kysyä,olla yhteydessä pomoihin. Ja että puhun hiljaa. Ja en ole rohkea tekemään päätöksiä. Yhdessä paikassa kuulin kun minua uutta työntekijää kuvailtiin sanalla "reppana".

Toisaalta tämä on totta,että en halua häiritä muita ja en pakottaa ketään mihinkään,päättää heidän puolestaan, johdatella, manipuloida. Yritän olla rehellinen ja kertoa vaihtoehdot mutta en ottaa vastuuta muiden päätöksistä ja palautteen takia yritän kantaa vastuun omista päätöksistä ja olen yrittånyt olla rohkeampi. Ja nopeampi.

Mutta olen siis itse ujo ja arka altistamaan muita itselleni ja kunnioitan muita ja herkkä ja arka. Jos oma jälkelåinen äännähti kovaa äkkiä sisälle ym jod jonkun kasvoilla häivähti kärsimys jne. Vaatimaton ja vähään tyytyväinen.

No kohdellaanko minua kuten minä muita?

Ei.

Esim naapurini selvästi ymmärtävät oman kotirauhansa puolesta, aivan selkeä pyrkimys omaankotirauhaan, enjaksa tunnistamisen vuoksi kertoa kaikkia tapoja,saatte luottaa sanaani.

Mutta ksikista mahdollisista ilmansuunnista monetkin ihmiset jotka päättää missäheidän jätkät on, pykää niitä minun lähelle, mahdollisimman lähelle.

En pidä yhtään koska pidän samantyypoisistä ihmisistä kuin olwn itse.

Metsä ei siis vastaa kuin sinne huutaa.

4

260

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tämä ei siis riitä että selvästi altistaa omalle mölylleen juuri meitä, kaikin tavoin,koko ajan kaikki möly ja saastw on niin lähelle meitä lautetty kuin voi,autonpesut joka jatkuvaa jötekatos omien jälkelöisten urheilukarjunta ajoradalla ym


      Kaikki. Aivan kaikki.

      Tämän lisäksi useampi esittää uhria ja tällä tavoin värvännyt joukkovainon

    • Anonyymi

      > Metsä ei siis vastaa kuin sinne huutaa.

      Olen erimieltä. Tässä tapauksessa et ehkä vaan havaitse oikein mikä viestin lähetät ulospäin.

    • Anonyymi

      Näitä sanontojahan on paljon. joilla pyritään syyllistämään uhreja. Toinen yleinen mikä nyt tulee mieleen, on ”sitä saa mitä tilaa”.

      Sarjamurhaajakiduttajapsykopaattien haastatteluja olen katsonut melko paljon viime aikoina ja usein he näkevät asian niin, että uhri sai sitä mitä halusikin (”mitä tilasi”). Kiusaajatkin pyrkivät usein kääntämään tilanteen uhrin syyksi ja hänen aiheuttamakseen. Ovat usein niin älykkäitä ja taitavia manipuloimaan, että heitä uskotaan. Monia julmia sarjamurhaajia ei muuten millään uskoisi murhaajiksi, jos ei tietäisi mitä he ovat tehneet. Terveydenhuollossa muuten työskentelee tunnetusti erityisen paljon luonnevikaisia ja siellä rehottaakin kiusaamis ja alistamiskulttuuri. Potilaskin voi joutua sen kohteeksi, jos on esimerkiksi erimieltä ylilääkärin kanssa, joka voi olla syyllistynyt hyvin törkeäänkin tuottamukselliseen tekoon (tietoisesti kirjoitetut väärät lausunnot, hoitamatta jättäminen yms). Ylilääkäreitä suojelee kuitenkin asema ja kollegat. Siinä on uhri heikoilla, vaikka olisi tekemisissä minkälaisen psykopaatin kanssa ja todisteitakin olisi teoista. Ei muuten ole sattumaa, että Yhdysvaltojen ensimmäinen sarjamurhaaja oli tohtori H. H Holmes, jolla uhreja oli mahdollisesti jopa yli satakin, mutta tuomittiin 27: stä.

      Kohtaloon vahvasti uskovat voisivat hieman tarkistaa käsityksiään. Ei se aina ole niin, että kyseessä on karma, tai sielun ja/tai Jumalan suunnitelmakaan, kun joutuu häiriintyneen ja pahan ihmisolennon uhriksi.

    • Tämä armon kaika päättyy Jeesusksen toiseen tulemiseen, astuu tuomion päivä kaikki kootaan istuimen eteen. palkanmaksua vartei kahteen joukkoon tämän tekevät enkelit.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      118
      6346
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      381
      6167
    3. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      69
      6030
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      344
      3972
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      145
      2375
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      4
      2355
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      120
      1411
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      12
      1251
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      187
      1098
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      59
      897
    Aihe