Hei kaikki uskovaiset

Osaatteko kertoa, että miksi jumala hävitti kaikki luomansa eri ihmislajit mutta jätti henkiin vain homo sapiensin?

Mielenkiintoista keskustelua odotellen.
1658
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Olet väärällä palstalla.

Äänestä
  • Eiköhän hyvä aihe toimi millä palstalla tahansa.

    Äänestä

Uskovaiset ovat maalanneet itsensä nurkkaan jo ennen kuin raamattua oli edes kirjoitettu.

Äänestä

Missä mainitaan, että Jumala olisi luonut monia ihmislajeja?

Äänestä
  • Juuri niin, on vain yksi ihminen aina ollut.
    Aloittaja tekee klassisen virhepäätelmän, hän peilaa uskontoa valheelliseen tiedemaailmaansa nähden ja asenne on jo alusta lukittu.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Juuri niin, on vain yksi ihminen aina ollut.
    Aloittaja tekee klassisen virhepäätelmän, hän peilaa uskontoa valheelliseen tiedemaailmaansa nähden ja asenne on jo alusta lukittu.

    Atte-evokki on mestari luomaan ns. olkiukkoja, STRAW MANeja.......:P

    Äänestä

  • Tieteessä mainitaan mutta sitä täytyy lukea jotta tajunta täyttyy tiedosta.

    Äänestä

Torakoista ei olisi ollut lukemaan Raamattua? Ainakaan kääntämään sivuja.

🤔

Äänestä

Ei+sellaista+"sukupuuttoa"+ole+ollut+olemassakaan,+että+vain+Homo+sapiens+laji+olisi+jäänyt+henkiin.Jos+99+%+elollisista+lajeista+olisi+kuollut,+siinä+1+%+olisi+säästynyt+eloon+huomattava+luku+muita+lajeja.

Äänestä

Nyt on vuosi 2022 mutta iso joukko ihmisiä elää edelleen henkisesti synkällä keskiajalla. Surullista huomata.

Äänestä
  • Ja moni uskoo vieläkin väärinkäsityksiä pursuavaan 1850-luvulla julkaistuun satuteoriaan, jonka mukaan luonto loi itse itsensä!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ja moni uskoo vieläkin väärinkäsityksiä pursuavaan 1850-luvulla julkaistuun satuteoriaan, jonka mukaan luonto loi itse itsensä!

    Joo ja maailmankaikkeus vain sanoi itsestään poks! ja kas niin, kaikki vain tuli sitä myöten.
    On se uskomatonta, siinä vaiheessa kun tieteeltä loppuu selityskyky niin keksittiin jotta poks!
    Mitä oli sitä poksausta ennen?
    Kyllähän älykäs suunnittelu (Jumala) näkyy kaikkialla, ei sitä voi kiistää.

    Äänestä

Maailma onkin vain noin 6000 vuotta vanha. Tänä aikana ovat eläneet dinosaurukset ja muut oliot. Näin uskovat väittävät.

Äänestä

Homous on Raamatun syntiä ja siitä saa Jumalan
vihan.Somora ja Comorassa homous ja muut synnit
olivat levinneet niin ,että melkein kaikki elivät synnissä.Jumala ei suuttunut turhaan,koska Jumalan
tuomio on aina oikein.

Äänestä

Jumalan tiet ovat mysteerisiä. Ehkä tämä karvaton paljasperseinen olento viehätti häntä.

Äänestä

Ei uskoisi, että noita jumaluuksiin uskovia idiootteja on noinkin paljon.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Osaatteko kertoa, että miksi jumala hävitti kaikki luomansa eri ihmislajit mutta jätti henkiin vain homo sapiensin?

Mielenkiintoista keskustelua odotellen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu