Palstan yksi yleisimmistä jumaltodostuksista on se, että krisittyjen jumalan on pakko olla olemassa koska miljoonat ihmiset uskovat häneen. Tässä nyt on kuitenkin yksi keskeinen ongelma, jota on on hyvin vaikea ohittaa.
Jos tämä hyväksytään jumalan olemassaolon perusteluksi, niin samalla se pätee muihin uskontoihin. Muslimeja, hinduja ja budhalaisia on heitäkin miljoonia. Heidänkin jumalansa on samalla perusteella olemassa.
Jos tämä hyväksytään jumalan olemassaolon perusteluksi, niin samalla se pätee muihin uskontoihin. Muslimeja, hinduja ja budhalaisia on heitäkin miljoonia. Heidänkin jumalansa on samalla perusteella olemassa.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Lääh ja puuh. Kun uskoo muihin jumaliin niin se on paholaisen töitä. Joten äläpä pilkkaa...hah hah aha hah aha hah hah haa....
Sehän kertoo vain evoluution voimasta kehittää ihmiselle usko satuolentoihin. Se on ollut vallitseva ominaisuus, joka on jäänyt hallitsemaan vuosituhansien ajan kun ihmiskunta kehittynyt miten kehittynyt. Jotain onnettomia mutaatioita tietenkin jäänyt satuolento uskon ulkopuolelle, mutta luonnonvalinta tulee karsimaan heidän vaikka tyhmää älömölyä pitävät kun eivät ymmmärrä miten evoluutio toimii eivätkä se voi itkemisellään sitä miksikään muuttaa.
Luonnonvalinta tulee hävittämään ne, jotka eivät usko satuolentoihin tai ole hihhuleita. Onneksi evoluutio on tieteellisesti todistettu ettei siitä tarvitse kinastella että käykö niin vai ei, vaan satuolentoihin usko on selvästi hallitseva ja voimistustuva ominaisuus ja sitä evoluutiokehitystä vastaan nurisijat ovat vain tietämättömiä tolvanoita, joille ei ole tieteen todistamat teoriat vielä valaistuneet, vaan kuvittelevat että voivat itse siihen määkimällä jotain vaikuttaa.
Multiversum.
ArtoTTT
#Palstan yksi yleisimmistä jumaltodostuksista on se#
Laitatko linkit sellaisiin keskusteluihin joissa tuota perustetta on käytetty.
No tässä vaikka
Anonyymi
15.05.2022 17:36
Satuolennoista en tiedä, mutta miljoonat kristityt uskovat Jumalaan, josta heillä on ollut sellainen kokemus, jota ei voi kieltää - tai selittää jumalhiukkasen kosketuksella.
Jossain käytettiin termiä "sisäinen varmuus" kuvaamaan uskovan tunnetta siitä, että hänen uskontonsa jumala on olemassa. Tämän "sisäisen varmuuden" käyttäminen perusteluna perustuu puhtaasti itsekeskeisyyteen, sillä samalla kun omaa kokemusta pidetään todistusvoimaisena, eri tavalla uskovien omakohtaiset kokemukset sivuutetaan arvottomina. Heistä jotka uskovat jumalaan VÄHEMMISTÖ uskoo kristinuskon Jumalaan. Muilla tavoilla uskovia (mm. muslimeja, hinduja jne) on yhteensä enemmän kuin kristittyjä.
No juu. Näinhän se on. Sinänsä aika monella voisi olla ”sisäisen varmuuden” lisäksi myös näkötodiste eli oma henk koht todiste siitä että maapallo ei ole pallo vaan lätty. Eli tässä mielessä ”sisäisellä varmuudella” todistaminen on vielä heikommalla jäällä kuin sen vakuuttaminen että maailma on lätty.
Tällä ”sisäisellä varmuudella” on hankala todistaa esim vaikka atomin olemassaoloa. Vai kuinka moni voi väittää että on nähnyt atomin?