Näin enkelin ja olen nähnyt heitä aiemminkin

Anonyymi

He ovat niin puhtoisia olentoja, ettei heidän silmiään pysty katsomaan syntinen tavallinen ihminen. Usein tavalliset ihmiset eivät koskaan näekaan enkeleitä, eivätkä tiedä heidän läsnäolostaan mitään. Vain taivaallinen, vertaisensa olento voi katsoa enkeliä silmiin. Itsekään en voi, sillä olen syntinen ihminen. Enkelin näkeminen herättää sekä kunnioitusta että pelkoa. Enkeleitä on erilaisia kuten Raamatussa todetaan.

Viime yönä näin enkelin, joka katsoi minun kehoani sängyssä. Itse seisoin etäällä kehostani, vähän kauempana sängystä jossa kehoni makasi. Enkelin katse oli taivaallisen kirkas, melkein vaalean sinertävä.

Tiedän enkelin kehottaneen minun pysyä pois päihteistä jatkossakin, mikäli en halua myydä sieluani paholaiselle. Näin minä myös teen. Tiedän etten ole yksin, aamen!

13

260

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Taidat olla taas päihteiden alaisena. Lopeta jo hyvä ihminen.

    • Muista lukea Jumalan Sanaa eli Raamattua ja etsi oikeita suhteita Jeesuksen kanssa (rukoile), sillä paholainenkin (saatana) voi esiintyä valon enkelinä.

      • Anonyymi

        Varo, paholainen voi ilmestyä mankelina tai rinkelinä.


    • Anonyymi

      Taitaa enkelit auttaa hädässä, mutta eivät noin näkyvästi. Aika pistää pullo kiinni.

    • Anonyymi

      Voi myös lukea Eenokin kirjoja tai Ellen Whiten teoksia, niin "tietää" enemmän enkeleistä. Kaikkea ei kuitenkaan kannata uskoa ;)

    • Anonyymi

      mikäs siinä on , että aina yliluonnolliset ilmestyvät aina yöllä 🤣

      • Anonyymi

        minä näin kanssa pienenä kovassa kuumeessa olemattomia 🤣🤣🤣


    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Mitä mieltä olette voiko nämä ns. enkelit olla aikamatkustajia. Joku ennustus on että aikamatkustus keksitään mutta en muista muuta kuin että siihen menee vielä tuhansia vuosia. Olen itsekkin nähnyt valveunissa henkilöitä joita olisi voinut sanoa enkeleiksi kun ajattelee heidän pukeutumistaan ja käytöstä.


    • Anonyymi

      Tiedän enkelin kehottaneen minun pysyä pois päihteistä jatkossakin, mikäli en halua myydä sieluani paholaiselle. Näin minä myös teen. Tiedän etten ole yksin, aamen!

      Hyvä! Et ole yksin !

    • Anonyymi

      Kysy enkeliltä,kun näet,kysy Jumalasta !

    • Anonyymi

      Raamattu kertoo enkeleistä, että he ovat olentoja jotka olentoja jotka auttavat Jumalan valtakunnan hyväksi ja toteutumiseksi: välittävät apua, rukouspyyntöjä ja toimivat sanansaattajani ja varjelijoita. Kannattaa kuunnella Pekka Pertalon opetukset enkeleistä. https://youtu.be/caUfwdbl_Ec

    • Anonyymi

      Älä rukoile ja palvo koskaan enkeleitä ja kodista rukouksesi aina Jumalalle ja Jeesukselle Kristukselle!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      9
      3155
    2. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      10
      2164
    3. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      118
      1792
    4. Huomasitko? Tidjan Ban tyttöystävä paljastui - Tuttu kohutusta rakkausrealitystä

      Ban tyttöystävä on Kolmiodraama-realityn Heidi Kytö. Ba ja Kytö kertoivat maaliskuussa 2026 somessa, että he ovat seurus
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1146
    5. Alkuperäinen Jeesuksen antama kastekäsky on Matteuksen evankeliumissa

      Matt.28:16-20 16 Ja ne yksitoista opetuslasta vaelsivat Galileaan sille vuorelle, jonne Jeesus oli käskenyt heidän menn
      Kaste
      143
      1032
    6. Vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden kasteesta.

      Nykyaikana on niin paljon tietoa saatavilla että vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden myös kristillisestä kasteesta. R
      Kaste
      450
      1002
    7. Pistä joku tunniste vuosien takaa

      Meidän välillä. Naiselta pyydän.
      Ikävä
      36
      813
    8. Pidätkö vielä elämäsi

      Rakkautena minua
      Ikävä
      54
      748
    9. Mietin tässä yhtä kysymystä

      Pysyisitkö minun kävelytahdissa mukana?
      Ikävä
      67
      701
    10. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      30
      685
    Aihe