Tervehdys taas aikaan

Anonyymi

Olen seurannut Niinistön Ruotsin vierailun puheitaan.
Presidentti Sauli Niinistö on kaksipäiväisellä valtiovierailulla Ruotsissa.
Presidentti toivotettiin tiistaiaamuna tervetulleeksi kulkueella Kuninkaanlinnalle ja yleisön tervehdyksellä.
Vierailun kunniaksi vierailuohjelma koostuu tärkeistä tapaamisista, kulttuuritapahtumista ja gaalaillallisesta tiistai-iltana.
https://static.cdn-expressen.se/images/73/85/7385451c7da44c4ea2b5719cfc458736/16x9/[email protected]

https://static.cdn-expressen.se/images/15/e0/15e07bb36ff34555bb46cface2c06c3a/16x9/[email protected]





Sanotaan nyt alkuun, mitä Turkin presidentti vaatii: Turkki ei hyväksy Suomen ja Ruotsin Nato-jäsenyyshakemuksia. Asian muuttamiseksi maa vaatii, että Ruotsi luovuttaa 21 henkilöä ja Suomi kuusi henkilöä. Lisäksi he haluavat Ruotsin ja Suomen poistavan asevientikiellon Turkkia vastaan. Vaikka meistä ehkä tuntuu tuollainen kaupan käynti hassulta, joka ei suoraan liity Nato kytkentään, mutta heillä erilainen ajankuva. Luin jo viikkoja sitten Turkin lehtiä, ja siellä tuli jostain hallitustasolta esille, että Nato hakemukset pitää kytkeä johonkin asiaan, että hyväksytään, että sitä tulee käyttää hyväksi.

Niinistö puhui pitkään Ruotsin valtiopäivillä -vastaa meidän eduskuntaa, heillä vain enemmän edustajia 349. Silmiin pistävä havainto oli Niinistön puheen aikana, että kaikki edustajat istuivat hiljaa liikkumatta, heille asia oli niin tärkeä, kuten meillekkin.
Heillä vasurit ja vihreät on vastaan Natoon liittymistä.
Pari kohtaa lyhyesti jota Niinistö toi esille myös.
Presidentti Sauli Niinistö sanoi Ruotsin eduskunnassa pitämässään puheessa, että Ruotsi ja Suomi "ottavat historiallisia askeleita yhdessä".
– Ilmoitamme pian virallisesti Brysselille, että olemme valmiita solmimaan liittymissopimuksia Pohjois-Atlantin liiton Naton kanssa, Niinistö sanoo.
Hän kommentoi myös Turkin lausuntoa, jonka mukaan maa sanoo ei Ruotsin ja Suomen jäsenyydelle, kutsuen sitä "yhteiseksi haasteeksi" - mutta huomauttaa, että hän uskoo, että haaste voidaan ratkaista "rakentavin keskusteluin".
– Turkin lausunnot ovat muuttuneet ja kovettuneet hyvin nopeasti viime päivinä. Mutta olen varma, että rakentavien keskustelujen avulla ratkaisemme tilanteenhjoismaat ovat vahvoja"
Presidentti Niinistö kiittää Ruotsia yhteistyöstä.
Presidentti Sauli Niinistö sanoi Ruotsin eduskunnassa pitämässään puheessa, että Ruotsi ja Suomi "ottavat historiallisia askeleita yhdessä".
– Ilmoitamme pian virallisesti Brysselille, että olemme valmiita solmimaan liittymissopimuksia Pohjois-Atlantin liiton Naton kanssa, Niinistö sanoo.
Hän kommentoi myös Turkin lausuntoa, jonka mukaan maa sanoo ei Ruotsin ja Suomen jäsenyydelle, kutsuen sitä "yhteiseksi haasteeksi" - mutta huomauttaa, että hän uskoo, että haaste voidaan ratkaista "rakentavin keskusteluin".
– Turkin lausunnot ovat muuttuneet ja kovettuneet hyvin nopeasti viime päivinä. Mutta olen varma, että rakentavien keskustelujen avulla ratkaisemme tilanteen.

Sellasta !

Hyvää IPn jatkoa.

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Martinan uusi poikakaveri

        Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
        Kotimaiset julkkisjuorut
        206
        3270
      2. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

        Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
        Maailman menoa
        239
        1650
      3. Laita mulle viesti!!

        Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
        Ikävä
        97
        1503
      4. Millaisessa tilanteessa olisit toiminut toisin

        Jos saisit yhden mahdollisuuden toimia toisin?
        Ikävä
        92
        1409
      5. Vanhemmalle naiselle

        alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
        Ikävä
        46
        1344
      6. Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen

        No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.
        Maailman menoa
        160
        1276
      7. Ajattelen sinua tänäkin iltana

        Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
        Ikävä
        12
        1208
      8. Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!

        "Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze
        Maailman menoa
        123
        1039
      9. Miehelle...

        Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
        Ikävä
        89
        942
      10. Tuntuu liian hankalalta

        Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.
        Ikävä
        55
        862
      Aihe