Vapaa-ajattelijat yhdenvertaisuuslain osittaisuudistuksen

Anonyymi

37

179

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vapaa-ajattelijain liitto kannattaa yhdenvertaisuuden edistämisen ja suunnittelun velvoitteen laajentamista varhaiskasvatuksen järjestäjiin ja palveluntuottajiin.
      Samoin kannatetaan, että lain piiriin tulee myös ihmisryhmään kohdistuva häirintä ja että yhdenvertaisuus- ja tasa-arvolautakuntaan voidaan viedä myös syrjintäasia, jossa ei ole tiettyä asianomistajaa. Asian voisi viedä lautakuntaan myös yhdenvertaisuutta edistävä yhteisö, siis esimerkiksi järjestö.

      Vapaa-ajattelijat kannattavat nykyisen syrjijään kohdistuvan uhkasakon lisäksi myös hyvityksen määräämismahdollisuutta syrjinnän uhrille.

      • Anonyymi

        Suunnitelmien tulee olla konkreettisia
        Varhaiskasvatusta koskevassa lausunnon osassa Vapaa-ajattelijain liitto kiinnittää samalla huomiota siihen, että yhdenvertaisuussuunnitelmien laadinnassa ei saa syrjiä eli jättää huomiotta, ohittaa mitään laissa mainittuja kiellettyjä syrjintäperusteita. Peruskoulujen yhdenvertaisuussuunnitelmien tarkastelussa olemme havainneet niiden jääneen usein kovin ylimalkaisiksi ja lisäksi useimmiten ohittaneen kokonaan uskonnon ja vakaumuksen sekä siinä yhteydessä erityisesti uskonnottomuuden.

        Kuitenkin uskonnottomuus on osoittautunut riskiksi syrjinnälle kouluissa ja päiväkodeissa. Syrjintää ilmenee muun muassa siten, että päiväkotien ja koulujen toimintaan liitetään evankelis-luterilaisen kirkon uskonnollisia tilaisuuksia, kuten hartauksia sekä kirkkojumalanpalveluksia sekä sitouttamattomuusohjetta rikkovia kirkkoretkiä, mikä jo asetelmana sinänsä on syrjivä.

        Huomioon otettavaa on sekin, että uskonnonharjoitus ei kuulu yhdenvertaisuuslain soveltamisalaan. Silti sellaista toimintaa on liitetty päiväkotien, koulujen ja oppilaitosten päivien viralliseen ohjelmaan, vaikka se ei perustu varhaiskasvatus- ja perusopetuslakeihin eikä toisen asteen koulutuksen lakeihin eikä myöskään opetussuunnitelmiin eikä varhaiskasvatussuunnitelmiin. Samoin uskonnonharjoitusta on liitetty varsinkin kirkon järjestämään kunnan kustantamaan iltapäiväkerhotoimintaan.
        Edellä sanotun päälle lapsiin ja heidän huoltajiinsa kohdistetaan rehtorien, johtajien ja muun henkilöstön toimesta käytännöllistä syrjivää painetta ja jopa painostusta osallistua uskonnolliseen ohjelmaan. Vaihtoehtoinen toiminta, jos sitä edes on tarjolla, on usein huonosti järjestettyä ja siitä tiedotetaan huonosti ja myöhään. Sitouttamaton ohjelma tarjoillaan korkeintaan toissijaisena vaihtoehtona, vaikka vain sellainen on opetus- ja varhaiskasvatussuunnitelmien mukaista.

        Yhdenvertaisuussuunnitelmat on oppilaitoksissa toistaiseksi liitetty usein tasa-arvosuunnitelmien jatkeeksi. Olisi kuitenkin perusteltua, jos suunnitelmat halutaan yhdistää yhdenvertaisuus- ja tasa-arvosuunnitelmiksi niin, että yhdenvertaisuusosuus käsitellään ensin. Tämä on looginen järjestys jo Perustuslain 6 § valossa, jossa sukupuoli mainitaan vain yhtenä kiellettynä syrjintäperusteena. Tällä järjestyksellä ei tietenkään olisi tarkoitus väheksyä sukupuoleen tai seksuaaliseen suuntautumiseen liittyvää syrjintää ja sen riskiä. Se vain nostaisi yhdenvertaisuussuunnitelman sille kuuluvaan asemaan.

        Ohjausta ja koulutusta yhdenvertaisuussuunnitelmien laadintaan on syytä tarjota erikseen varhaiskasvatukseen sekä lisätä myös perusopetukseen liittyen.


    • Olen tästä aiemminkin kirjoittanut. On tietysti parempi että liitto otti kantaa kuin että ei olisi ottanut.

      Mutta suhtaudun vähän epäilyksellä siihen, paljonko suunnitelman teko auttaa. Haen siis sellaista konkretiaa, että "Tehtiin ohjeen X mukaan suunnitelmaa Y, ja kappas! Ei oltukaan huomattu, että sehän on syrjivää, kun..."

    • Anonyymi

      Yhdenvertaisuutta pitää edistää. Suunnitelmallisesti.

    • Anonyymi

      Todella asiallista asiaa. Asiaa.

    • Anonyymi

      Kehitys kehittyy, jos menee läpi.

    • Anonyymi

      Myönteisiä kommentteja myönteisiin muutoksiin.

    • Anonyymi

      Puolesta. Joten pääpiirteissään hyvää kehitystä.

    • Anonyymi

      Joka toimipaikan syytä käsitellä. Ei pidä nostaa kuntatason paperiksi.

    • Anonyymi

      Hyvitys on ihan oikein syrjityille.

    • Anonyymi

      Kun syrjintä kohdistuu ryhmään, on hyvä jos voi nostaa joukon puolesta muutosta.

    • Anonyymi

      Kyllä, hyvitys olisi kohtuullinen lisä seuraamuksiin.

    • Anonyymi

      Jonkinlainen "joukkokanne" on hyvä.

    • Anonyymi

      Hyvä, että uskonnottomille on aikaansa seuraava etujärjestö, jok tukee ja edist hyviä asioita.

    • Anonyymi

      Kirkon uskonnollista toimintaa ei laki häiritse. Saa syrjiä.

    • Anonyymi

      Nyt vaan maaliin tämä uudistus.

    • Anonyymi

      Suunnitelma on tarpeen laatia joka yksikössä eikä nostaa kuntatasolle.

    • Anonyymi

      Mitä sinä olisit lausunut? Tai laulanut?

    • Anonyymi

      Järjestöjen kanneoikeus on hyvä uudistus.

      • Anonyymi

        Pikkulapsiperheen huoltaja ei aina jaksa yksi taistella.


    • Edelleen arvioitu esittelyviikko 36/2022. Nato-jäsenyyteen liittyvät muutokset eivät näytä hidastavan muuta lainsäädäntöä.

      • No nyt on lykätty, uusi arvio 38/2022.


      • Anonyymi

        Yhdenvertaisuussuunnitelmag pit ottaa tosissaan työkaluiksi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Yhdenvertaisuussuunnitelmag pit ottaa tosissaan työkaluiksi.

        Suunnitelmat yt myös varhaiskasvatukseen.


    • Tämä olisi siis 22.9. tulossa oletettavasti.


    • Anonyymi

      Yhdenvertaisuussuunnitelmien laatimisvelvoite tulee nyt myös päiväkoteihin. Siinä mukana myös uskonto tai vakaumus ovat kiellettyjä syrjintäperusteina.

    • Anonyymi

      Päiväkotien yhdenvertsissuussuunnitelmien laadinta tulee. Oletteko valmiita?

    • Anonyymi

      Toteutumassa. Huomio kuntiin ja firmoihin.

    • Anonyymi

      Laki tulee voimaan, ja muutamia hyviä parannuksia. Yv-suunnitelmat myös varhaiskasvatukseen. Ja kaikissa yv-suunnitelmissa pitää tilannekuvan ja niiden säännöllistä arviointia konkretisoida.

      • Anonyymi

        Lain toimeenpanon tukemiseen kannattaa panostaa kunnissa, kouluissa, päiväkodeissa.


      • Anonyymi

        Mahdollisuus.


    • Anonyymi

      Hienoa, että suunnitelman laadinnan laatua parannetaan

    • Anonyymi

      Lakimuutosta hyödyntämään.

    • Anonyymi

      Laki tuli voimaan 1.6.2023. Hienoa.

    • Anonyymi

      Lakiin tuli varhaiskasvatus ja kaikkien syrjintäperusteiden käsittely.

    • Anonyymi

      Nämä pääosin toteutuivat. Myös yhdenvertsisuusasioiden neuvottelukunta vaikutti asiaan..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      218
      4992
    2. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      190
      2698
    3. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      67
      1572
    4. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      52
      1440
    5. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      9
      1272
    6. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      99
      1268
    7. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      132
      1247
    8. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      151
      1176
    9. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      109
      1174
    10. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      82
      1163
    Aihe