Suomi lähtee sotaan häviämään

Anonyymi

Kiinnittänyt huomioita, että Ukrainalla on julkisena tavoitteena sodan voittaminen. Se ehkä sopiikin noin isolle maalle kuin Ukraina.

Jos Suomi lähtee sotaan, niin ei siinä taideta sodan voitosta puhua. Sotaan lähdetään, jos ei muita vaihtoehtoja ole, kuin ehkä ehkä antautuminen raiskaaja-armeijalle. Pienelle maalle riittää sodassa häviökin.

Itse asiassa Suomessa on kehitetty sodassa häviämisen taito niin pitkälle, ettei ihan heti kukaan haluakaan tulla voittamaan. Kuten lausussakin sanotaan, "voi vainolaisen hurmehella peittää maan". Saattaapa riittää, että maata peitetään kerran sataan vuoteen vainolaisen verellä, niin vielä vanhan vainolaisvaaritkin kertovat lapsenlapsilleen, ettei Suomen voittaminen oikein kannattanut.

9

59

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei tässä mihinkään sotiin olla menossa nyt eikä tulevaisuudessa, jos tänne hyökätään silloin puolustetaan omaa maatamme. Hyökkäämään Suomi ei rupea eikä ole sitä ikinä tehnyt, tänne kyllä on hyökätty idästäpäin jo vuosisatoja, lännestä ei koskaan.

      • Anonyymi

        Jaa, ei Suomi ole koskaan hyökännyt? Mitähän se touhu 1942 oli, kun mentiin Natsi-Saksan innoittamana ihan Ääniselle saakka. Ja turpiin tuli silloinkin lopulta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jaa, ei Suomi ole koskaan hyökännyt? Mitähän se touhu 1942 oli, kun mentiin Natsi-Saksan innoittamana ihan Ääniselle saakka. Ja turpiin tuli silloinkin lopulta.

        Neuvostoliitto oli pommittanut useita Suomen kaupunkeja ennen kuin Suomi vastasi.


    • Eihän Ukraina mihinkään sotaan "lähtenyt", vaan se pakoitettiin sotaan (tai sitten sen olisi pitänyt hyväksyä että Venäjä miehittää maan ja lopettaa sen suveriniteetin) Venäjän hyökätessä sen kimppuun 24.2.2022.
      Oman maan puolustaminen ja "SOTAAN LÄHTEMINEN" on kaksi eri asiaa. Venäjä on tuossa tilanteessa se taho joka on lähtenyt sotaan (Ukrainaa vastaan).

      • Anonyymi

        Et oikein ymmärtänyt.


      • Anonyymi

        Mikä sota? Pieni rajakahakkahan tuo vasta on. Sitten, kun sota alkaa, se kyllä huomataan! Silloin nimittäin tulee siviiliuhrejakin huomattavasti enemmän. Viime sodassa venäläisiä sotilaita kuoli runsas kymmenen miljoonaa ja siviileitä runsas 11 miljoonaa. Suomeltakin meni sotilaita melkein sata tuhatta, vaikka väkiluku oli puolet pienempi kuin nyt. Eli odotettavissa on semmoiset 200 tuhatta kuollutta sotilasta Suomelta, kun Nato-sotaan lähdetään. Silloin voidaan puhua sodasta, vaan ei nyt.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Mikä sota? Pieni rajakahakkahan tuo vasta on. Sitten, kun sota alkaa, se kyllä huomataan! Silloin nimittäin tulee siviiliuhrejakin huomattavasti enemmän. Viime sodassa venäläisiä sotilaita kuoli runsas kymmenen miljoonaa ja siviileitä runsas 11 miljoonaa. Suomeltakin meni sotilaita melkein sata tuhatta, vaikka väkiluku oli puolet pienempi kuin nyt. Eli odotettavissa on semmoiset 200 tuhatta kuollutta sotilasta Suomelta, kun Nato-sotaan lähdetään. Silloin voidaan puhua sodasta, vaan ei nyt.

        Sinulla on aika mielenkiintoinen määritelmä sodasta jos tuollaista mieltä olet.

        Sitten varmaankin myös Persianlahden sota (1990-1991) ei ollut sota vaan rajakahakka, kun siellä ei kuillut kuin yhteensö noin 25 000 sotilasta ja 75 000 haavoittui (siis molemmilta osapuolilta yhteensä)
        Samoin Irakin sodassa (2003) varsinaisessa hyökkäysvaiheessa kuoli lähteistä riippuen 30 000 - 40 000 sotilasta molemmin puolisesti (ja sitten miehitysvaiheen luvut ominaan).

        Ja sitten esimerkiksi Jom Kippurin Sodassa (1973, Israel vs. Egypti Syyria) kuolleita sotilaita 10 000 - 13 000 ja haavoittuneita luokkaa 20 000 - 40 000 sotilasta.

        Kaikki nämä sodat lasketaan merkittäviksi sodiksi 1900 luvun maailmassa, niin nyt sitten sinun mielestäsi kyseessä olikin vain "kahakoita" kun niissä ei kuollut miljoonia sotilaita.


    • Anonyymi

      Hehe Soita sun lääkärille niin saat oikeat lääkkeet...

    • Anonyymi

      Ei Ukraina mitään voita, kunhan uhoavat. Niinhän Suomikin käänsi jatkosodan Suomen "voitoksi". Marinkin puhui Suomen "voitosta" viime sodissa. Historia hiukan opetettu väärin koulussa.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      37
      3461
    2. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      97
      1694
    3. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      136
      1595
    4. Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?

      HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      1490
    5. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      91
      1300
    6. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      29
      1215
    7. Kirjallinen varoitus

      On annettu eräälle henkilölle. hyssytellään kuitenkin asiasta
      Äänekoski
      57
      1115
    8. MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil
      Kajaani
      262
      1086
    9. Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa

      On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall
      Sinkut
      125
      1000
    10. Julkisuuden henkilön päiväin päätös

      Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa
      Sinkut
      270
      991
    Aihe