Vihapuhemaiseen kirjoitteluun sortunut A-Taee on nyt kurdien puolella. Kyllä minä Naton takia antaisin terroristit Turkille.
Al-Taee, emme hylkää kurdeja
Anonyymi
6068
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 15 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 60
Vanhimmat
Mutta suomi hylkää Al-Taeen
Ok, ehkä aika palata. Ja viedä tietotaitoa kotimaahan, siellä suurin hyöty siitä.
Suomi ei tietenkään tule luovuttamaan yhtään kurdia vainoojiensa kiusattavaksi. Minun on vaikea ymmärtää, miten yksikään Nato-vastustajakaan voi toivoa, että verisen diktaattorin kiristykseen suostutaan.
Onko vaihtoehtoa ja tämä tuskin jää yksin turkkiin kun muutkin nato maat ymmärtävät tilanteen vakavuuden?🤔🤨🙄
Suomella ei ole rikoksentekijäin luovutussopimusta Turkin kanssa. Korkein oikeus on tehnyt kielteisen ennakkopäätöksen koskien luovutuspyyntöä Turkkiin. Se perustui Turkin epäinhimillisiin vankilaoloihin. Ei luovutuksia tehdä pelkän epäilyn perusteella. Jokaisesta tapauksesta järjestetään rikostutkinta ja oikeudenkäynti. Suomen perustuslailla ja oikeusvaltioperiaatteella ei voi tietenkään käydä kauppaa.
Näin luulisi asian olevan, mutta tuskin on.
No tuosta näkee, mikä hyysärivaltio tämä on kaikille muukalaisille. Ehkä turkkilainen on oikeassa Suomen suhteen.
Persu ihailemassa muslimidiktaattoria. Yllättyikö joku?
Turkilla on eri kriteerit terrorismille kuin muualla. Erdogan mm. julisti terroristiksi miehen, jota hän epäili rikosilmoituksen tekijäksi hallitusta koskevassa korruptioskandaalissa. Todisteita ei ollut. Hallituksen arvostelu on myös terrorismia jne..
Kurdien itsehallintoa ja oikeuksia ajava PKK-järjestö sen sijaan on EU:n terroristilistalla. Se kävi ennen myös sissisotaa. Keväällä 2013 solmittiin kuitenkin aselepo Turkin hallituksen ja PKK:n välillä, ja järjestö lopetti kokonaan sissisodan Turkissa.
Supon mukaan Suomessa ei ole havaittu PKK:hon liittyvää rikoskynnyksen ylittävää toimintaa. Kyse on ollut lähinnä väkivallattomasta vastustamisesta ja yhteistyöstä aktivistien kesken. Suomessa rikoksia ovat terrorijärjestön rahoittaminen, väkivaltaisen teon suunnittelu ja siihen osallistuminen.
Et sattunut kuuntelemaan tämän päivän Eduskunnan kyselytuntia! Miltäs se Rkp:n oikeisministerin ja Vihreän sisäministerin jutustelu kuullosti?! Demokrattiselstako!
Kuuntelin kyllä. Mutta kuulin vain poliitikkojen puhetta, en mitään tuollaista. En minä ole mikään putinistiöyhö.
Tietyllä tavalla Turkki on oikeassa, Suomen lakipykälissä olisi paljon korjaamista.,hyysätään ihan rikollisia. Jos Nato jäsenyys kaatuu Turkin takia,olisi se Suomen turvallisuuteen paha paikka.
En tiedä kuulostiko se demokrattiselsta. En tiedä mitä tuo sana tarkoittaa.
Sinut ja muut punikkiterroristit voimme lähettää turkkiin ilomielin, eikä tarvitse edes kiristää.
Kelpaiskohan erdoganille somalitkin, laitetaan nekin samaan laivaan.
Öyh öyh öyh.
Erdogankin on sitä mieltä, että naisen ainut tarkoitus on synnyttää 3lasta, natsit vaativat 4 lasta synnyttäviä äitejä. Eli suominatsit ja Erdogan ovat samaa mieltä.
Jos Suomi ei olisi "hyysärivaltio" vaan vastaisi Turkin kaikkiin vaatimuksiin, se ei enää olisi oikeusvaltio, mikä taas on länsimaiden asettama vaatimus hakijamaille.
Voitko oikeasti olla sitä mieltä, että mahdollisesti pelkän Erdoganin hallinnon arvostelemisen vuoksi "terroristeiksi" kutsutut henkilöt pitäisi luovuttaa vainoajiensa kidutettavaksi? Mietipä nyt vähän syvemmin.
Häh?
Miksi halutaan Natoon?....jos siellä verisiä diktaattoreja?
On vaihtoehto!
Puolueettomuus, se on toiminut Hyvin🤗
Hoidetaan homma tasan matemaattisesti ja antaa Turkin laskeskella basaarillaan, kelpaako tarjottu hinta. On sitten maailman asia, mitä aikovat asialle tehdä, kun hullu rasisti sortaa kurdeja.
Kurdit kärsii, koska kansanmurhasivat armenialaisia sata vuotta sitten.
Turkki oli armenialaisten kansanmurhan tekijä.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Armenialaisten_kansanmurha
Typerä kommentti. Armenialaiset kuolivat osmannien väestönsiirroissa. Osmannien valtakuntaan kuului monia kansoja, jotka saivat säilyttää oman kulttuurinsa ja uskontonsa. Valtakunnan hajottua siitä muodostettiin nykyinen Turkin tasavalta.
Hölynpölyä. Armenialaisten kansanmurhasta on vastuussa Turkki, varsinkin Enver pasha.
Turkissa joutuu yhä tänäkin päivänä lukemaan tiilenpäitä jos erehtyy julkisesti edes myöntämään Armenialaisten kansanmurhan yleensä tapahtuneen.
Se siitä sitten nato maissa terrorismiin syyllistyneet siirretään guantanamon kaltaisiin tutkimuskeskuksiin?🤔🤨🙄
Jos kaikki kurdit Suomesta palautetaan Turkkiin, saammeko pitää heidän omaisuutensa? Eikö niillä voisi ostaa vaikka jotain kansallista?
Kultaa saattaa olla "eripaikoissa", sen voi käyttää vaikka tuomiokirkkojen kattojen kultauksia vahvistettaessa. Turhaa mitään kultakoruja, -hampaita tai muuta Turkkiin lähettää.
Oikein hyvä ehdotus... kannnatetaan 😁
Eikös tuo turkkilaisten puuha ole rasismia! RASISMIA!!!
Aloittaja ilmeisesti kannattaa Isisiä. Kurdit osallistuivat Syyriassa länsijoukkojen kanssa Isisin vastaiseen taisteluun. Turkkia ei olisi voinut Isis vähempää kiinnostaa.
Oikeusvaltioperiaatteesta Suomen on mahdoton tinkiä ja jos turkkilaisten luvutuspyyntöjä tulee ne käsittelee oikeusistuimet eikä hallitus tai eduskunta.
Silti viisainta olsi, että tästä Turkki-kiistasta ei tehteisi julkista arvovaltakiistaa vaan annettaisiin ministerien ja diplomaattien tehdä työnsä rauhassa ja suljettujen ovien takana. Kansanedustajien lausunnot eivät auta asiaa.
Nyt poliitikkojen olisi syytä puhua julkisuudessa ympäripyöreitä. Senhän he yleensä osaavat.
Tiesittehän te Erdogania ihailevat öyhöt että ne olivat kurdit, jotka olivat päävastuussa Isis-terroristijärjestön tuhoamisessa?
Missä tuppurainen huutamassa oikeusvaltiota turkin suhteen. nyt ollaan vielä liittymässä diktaattorin kanssa samaan puolustusliittoon.
Liity sinä Putinistaniisi. Mikään ei estä.
Kyse on miljoonista suomalaisista naisista, lapsista ja miehistä. Todellakaan emme uhraa suomea muutaman kurdin takia.
Ketkä "te"? Kuvitteletko siis että Turkki pystyy estämään Suomen Natoon liittymisen?
Al-Taeen tarkoitusperiä voi vain arvailla. Selvästi tuo haluaa torpata suomen Nato jäsenyyden.
Miehen tehtävät ja asema on ihmetyttänyt minua jo aikaa, jonkunlainen asiantuntija Ahtiksen tallisssa, ymmärtääkseni Ahtisaari oli Naton kannalla, tyyppi oli täällä sitten sopivasti ja kas niipä irakista lähti miehiä sotilaita yms väkeä kymmenin tuhansin suomeen osa kävi selfieet ottamassa osa asettui hengailemaan tunnetuin seurauksinkin..Häneltäkö tieto Nergille mitä miehiä nämät ? Ensialkuun Al-taisi esiintyä länsimaistuneena maltillisena jopa maalistuneena, sitten paljastui maltillisen olevan melkoisen vihainen ja vihaava hyvinkin uskossaan oleva,käsittääkseni Shiia, oli muuten hilkulla ettei demarit tehneet tuosta ministeriä, en nyt muista kuka vihapuheet paljasti Toiviainen ei ainakaan syytellyt miekkosta mistään, tuskimpa shiia raamatta siteeraisikaan ;) Näistä kaksoismikälie kansalaisista myös lähi-idän suuntaan tulisi mielestäni olla tarkkana, kts ruotsin esimerkkiä lähiöt palaa klaanit hallitseen paikoin kuntahallintoa ja poliisi on voimaton näidenkin autot palaa.
Vihreät valitsee kurdit ja suomen tuhon
Turkki on aika iso maa kyllä sotilasmahtikin, jos tuolta on tänne terroristeja haalittu tai muita rikollisia, luulisi jotta natomaiden kesken palautukset on selviö, heillä on siellä omat lakinsa ja varmasti parempi tieto noiden rikoksista, aika absurdia jos suomeen tai ruotsiin voi paeta kansamurhaaja, eikä tuota voida palauttaa koska meillä ei ole tietoa rikoksista lähtömaissa. Luulisi olevan jo kokemusta näistä "pakoilijoista" viranomaisilla jotta melkoinen osa on saattanut ja onkin pakenevia rikollisia, rautalankamalli olis tarpeen. Täällä kun käydään käräjöimään kuten hiljan muuan sierra leonen kannibaalin tapauksesta, joudutaan vielä korvaamaan, olipa siis lottovoitto paeta suomeen. Jos tuo Turkki on niin hirviä maa ja vastoin maailman ja suomen eun jne lakeja, miten helvetissa se on sitten tässä Natossakin? Suomi taisi ajaa tätä myös Eun jäseneksi ? Äkkiä tulee mieleen jotta nämä kurdit on suosion epä ansainneet , vai onko turkin vankiloissa pulaa väestä ;)
Terroristien pakopaikkana Suomi on Ruotsin tavoin . Kurdit voi palauttaa Turkkiin sillä he ovat sieltä paenneet jotain väärin tehneinä . Linnaan kuuluvaa porukkaa .
Mitä väärää kurdit ovat Turkissa tehneet? Varmasti sinulla jonkinlaista faktatietoa asiasta on.
Kurdit loisimaan Turkkiin, Suomi ei tarvitse lisää hiekan tuojia Kelan lattioille.
Suomi on vasta hänkkä, nato kerhos, turkki täys jäsen. Hänggäreillä ei ole sanavaltaa. Annetaanko ahvenanmaa venäläisille?
Annetaan
Mitä se puhuu meistä. Hänhän on matu, ei ne päätä meidän asioita.
Juu, kaikki voi palata, Turkki jo kaipaa.
Natoon ei pidä liittyä ilman Kansanäänestystä, se olis kansanpetosta.
Kun viimeksi äänestettiin edustajia, ei nato ollut ajankohtainen. Eikä äänestäjille ehdokkaat natokantaansa tuoneet esille. Siksi, Kansanäänestys !
Ilman muuta Kurdit ovat lähempänä suomalaisia, sorrettuna kansana, kuin Israelilaiset sortajat.
Olisi vitsi laittaa muutama kymmenen kurdia 5,5 miljoonaisen suomen kansan edelle.
Enemmistön etu vähemmistön edellä - ja kaiken lisäksi vähemmistön, joka ei edes Suomelle kuulu. Kaikka kurdit Suomesta loisimasta helvettiin sinne, mistä ovat tulleet.
Al-Taee on hyvä ja muuttaa kurdien luokse Turkkiin.
Kurdien ruikutus on säälittävää. Suomen myös myytävä jatkossa aseita Turkille
Al-Taee tunnetaan siitä, että oli jo kovalla innolla puheissaan tappamassa juutalaisia.
Kovin paljon en laita painoarvoa sekopään höpinöille.
Tuo mulkvisti aktivoitunut kun vaalit lähestyy
Lähtökohtaisesti voisi tuntea sympatiaa kurdeja kohtaan, mutta Al-Taeen esiintyessä kurdien edustajana, herää kysymys siitä ovatko kurdit keskimäärin juuri niin fiksua väkeä kuin Al-Taee?
Jos asia on näin, eikä Al-Taee ole mitenkään poikkeuksellisen sivistymätön verenhimoinen moukka kurdien keskuudessa, niin silloin Erdokanille voisi esittää vastapallona tiukan kysymyksen:
Mä sanon: Herra Erdokan, söör, nyt mitä olla saa?
Mä sulta tilauksen kirjailen. Ei oo kaveria parempaa. Ha-ha-haa!
Joko se al taee on parantunut,eiks se ollu ladattavana männä aikoina...
Vasemmistolaiset tukee laajasti kurdeja. Suomi on myös osallistunut kurdisissien koulutukseen.
ALERTA! ALERTA! ALERTA TERRORISTA!