Kuka maksaa yritystuet

Ei kait yritykset itse niitä maksa kun eihän se silloin hyödyt hanakasti yritystukia toimivia saastutvai voitollisita verottomia. Suuryrityksiä.


Onko se niin että loppupeleissä vaan palkansaajat maksaa veroja .

Kun yritykset ei edes sivua maksa vaan sen maksaa asikasnkuouttja siis palkansaaja.
1575
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Köyhäkansa maksaa vyötä kiristämällä sikaporhojen mässäilyn.

Äänestä

Rikolliset suhmurit kansalta kupaamillaan rahoilla!

Äänestä

Rahan kierto onkin mielenkiintoinen asia.

Ensimmäinen kysymys yritystuissa on se, liikkuuko siinä raha ollenkaan.
Suurin osa yrirystuista on pienempää verokantaa energialle. Jos yriykset maksavat, mutta vähemmän kuin yksityiset ihmiset, niin raha liikkuu joka tapauksessa yritykseltä verottajalle päin.

Toinen kysymys on se, miksi tukia ylipäänsä maksetaan.
Maatalouden tuet ovat suuri yritystukikokonaisuus. Ei liene mikään salaisuus, että suuri osa maatiloista tekee ruokaa tappiolla huolimatta tukien suuresta määrästä. Maanviljelijöitä kutsutaankin valtion torppareiksi.

Maatalous tuki on siksi, että sen avulla saadaan edes osa EU:lle maksetusta rahasta takaisin työllistämään suomalaisia. Samalla suomalaliset saavat suomallaisia elintarvikkeita, joita ilman tukia ei olisi. Perustellusti voi kuitenkin kysyä, että emmekö vois elää halvemmalla ulkomaisella ruoallla, joka tulee vaikka Ukrainasta. Viime aikoina sitä on ehdotetu vähän vähemmän.

Teollisen toiminnan tuet ovat halvempaa energiaveroa. Suomessa verotus on korkeaa ja etäisyydet pitkät asiakkaalle. Torniossa tehty teräs taivaltaa pitkän matkan Torinon autotehtaalle kun taas vieressä oleva terästehdäs voi kierittää rullan tien toiselle puolelle. On poliittinen päätös halutaanmo meille teräs- tai paperiteollisuutta tai tietokonekonesaleja. Tähän asti on haluttu koska työpaikkoja arvostetaan.

Sitten on ne yritystuet, joilla tuetaan uutta teknikkaa ja innovaatiota. Ne ovat oikeaa rahaa, joka maksetaan riihikuivilla seteleillä veronmaksajan taskusta. Niiden osuus on kuitenkin pieni ja tuotto epävarmaa. Uusista ideoista ei edes joka kymmenes menesty. Toisaalta se, joka menestyy maksaa muut tuet takaisin veroissaan. Se on eräänlaista uhkapeliä, jossa tähän asti on voitettu enemmän kuin on laitettu rahaa sisään. Mikään ei kuitenkaan takaa, että se jatkuu yhtä hyvänä.

Äänestä

Työssäkäyvät karsivät kaikista muu y iåoksita suomen aludessa

Koitmainen ryåuoka kallistuu huoltovarmudrsra huolimatta .
Taas maksaa vaan veroja maksva kansalinen lisää

Bennsa ja aikki kulut nousee.

Yritykset ja kauppiaat vaan lisää ennötysvoittojaan ahnein kun b oivat jollain verukkeelanostaa tuotteiden hintoja.

Kukaan muu ei ei kärsi tappioo kun. alkansaajat.

Kau p iaat erittäin epäisänmaalisia kun vaan lisäävaät voittojaan kanssan hädästä piitaamatta.
No joidenkin tuotteiden myynti tyssä.

Kumma kun ruunah k na ei ole niussut Lidlessä ollenkaan.

Niin siellähän ei ole kotitimaista ruokaa jonka hinta nousee sodan takia


Mtk kotimaisen ruuan hinta v aan nousee vaikka se ei ole tuonti tavaraa

Äänestä
  • Vaikutat hyvin ahneelta ja kateelliselta ihmiseltä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Vaikutat hyvin ahneelta ja kateelliselta ihmiseltä.

    Kauppiaat ja yrittäjät in ahneita sosiaalirahan perään ja ilmaisen työboiman saamisen perään
    Ketä ö n e i palka ta valtion i lmaisraha k elpaa mutta euåi hyväksytä sitä etua köyhälle työtyömälle

    Äänestä

K++kaupoilla++cittareilla++on++noussut+liikevaihto++jopa+18+%+2021++muttei+ole+varaa++maksaa++alkutuottajile++palkkaa++tehdystä+tuotteesta++työstä++on++riistoa+tuollainen+KESKO++KUSEE++SILMILLE+ASIAKKAIDEN.

Äänestä
  • Mitä liikevaihdolla on asian kanssa tekemistä?

    Opettele perusasiat taloudesta äläkä tee itsestäsi pelleä

    Äänestä

Epäisänmaalliset haluaa lisää b å voittoa kun toiset kärsi i sodasta.

Kauppiaat ja porvari t vaan nostaa hintoja ja sehän lisää ruuan määrää.

Äänestäl ää b ielä kokoomusta niin poistetaan kesälomatkin

Äänestä
  • Mitä se tetä venäläisiä trollaajia kiinnostaa?

    Äänestä

Veroja maksaa vaan palkkatyö y ä tekvät duuna t it
Talonpoija t kaoupoiaat ja nappikauppiaat ja yritykset r öaa yritystuilaan

Äänestä
  • Todista.

    Äänestä

  • Tosiasiassa+nettoveronmaksajia+on+vain+varakkain+kolmannes+kotitalouksista.+Muut+vain+leikkivät+veronmaksajia+koska+taskuun+tulee+enemmän+rahaa+muiden+maksamista+veroista+kuin+mitä+itse+maksaa.Joukossa+on+varmasti+myös+duunareita,+mutta+eniten+veroja+maksaa+varakkaimmat.+Rikkain+10%+maksaa+peräti+90%+kaikista+veroista.

    Äänestä

  • "Varastojen tyhjennyksen taustalla on valtioneuvoston päätös"

    "Valtioneuvosto on Suomen ylintä toimeenpanovaltaa käyttävä elin. Se käsittää pääministerin ja ministerien muodostaman hallintovallan keskittymän"

    "Syylliset:"
    Haavisto, Pekka Olavi
    Henriksson, Anna-Maja Kristina
    Haatainen, Tuula Irmeli
    Lintilä, Mika Tapani
    Saarikko, Annika
    Paatero, Sirpa Hannele
    Tuppurainen, Tytti Johanna
    Skinnari, Ville Tapio
    Marin, Sanna Mirella
    Harakka, Timo Olavi
    Kaikkonen, Antti Samuli
    Blomqvist, Thomas Jörn Ingmar
    Mikkonen, Krista Johanna
    Andersson, Li Sigrid
    Kurvinen, Antti Ilmari Vilhelm
    Sarkkinen, Hanna Maria Katariina
    Kari, Emma
    Lindén, Aki
    Honkonen, Petri Erkki Olavi

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Ei kait yritykset itse niitä maksa kun eihän se silloin hyödyt hanakasti yritystukia toimivia saastutvai voitollisita verottomia. Suuryrityksiä.


Onko se niin että loppupeleissä vaan palkansaajat maksaa veroja .

Kun yritykset ei edes sivua maksa vaan sen maksaa asikasnkuouttja siis palkansaaja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu