Miten sinne pääsee kun on tarve?
Polveni ja lonkkani kipeytyivät kuntokelvottomiksi.
Kipu on välillä niin kovaa ja säteilee pitkin kaikkia hermoja, että hyvä kun pystyn hengittämään.
Yksityiseeen lääkäriin ei ole varaa, Joensuuhun en pääse koska ei ole omaa autoa, eikä taksiin ole varaa.
Olen soittanut arvauskeskukseen nyt muutaman päivän aikana yhdeksän kertaa - kukaan ei vastaa. Olen jättänyt yhdeksän kertaa soittopyynnönkin - kukaan EI soita takaisin.
Kipu pahenee koko ajan. Soitin ambulanssin, eivät tule, koska ei kuulemma ole hengenhätä ja pääsen vielä jotenkuten itse liikkeelle.
Pitää kuulemma varata aika ja mennä taksilla jos en muuten pääse.
Saadakseni ajan pitäisi päästä ajanvaraukseen, mutta sieltä ei vastata.
VOI V**TU!!!
Miten tässä S***anan kurjassa kuolevassa rajaseutupitäjässä saa hoitoa tai pääsee tutkimuksiin?
Ainakaan Kiteen terveydenhoitajat eivät tarvitse senttiäkään enempää palkkaa!
Eiväthän no tee työtänsä edes!
Kahvilla istutvat keskenäään juoruilemassa ja hyppäävät tupakalla juoruilemassa, eivätkä viitsi sen vertaa että edes puhelimeen vastaisivat!
Kenelle tästä voi tehdä valituksen?
Sisäinen "Karen" pyrkii vahvasti esiin ja se on yhtä raivoissaan kuin repivä lonkkakipunikin.
Terveyskeskus-arvauskeskus-lorvasuskeskus
9
1166
Vastaukset
- Anonyymi
Ei ole etätyössäkään autotta helppoa Joensuun yksityisiä lekureita/ työterveyshuoltoa käyttää. Meno bussilla keskustasta klo 7.30-8.55, aikaisin paluu junalla klo 13.30-15.00, mutta millä Tolosesta kotiin? Vähät rahat ja lomapäivät kuluu noihin.
- Anonyymi
Ymmärrän, mutta mulla ei ole varaa edes yksityiseen. Saan alinta minimipalkkaa töistä ja sillä ei yksityisen palkkioita maksella.
Töissä käyn sen minkä kykenen, mutta kauaa pomo ei ala katsoa jatkuvaa sairasteluani. *Huokaus* Huomenna taas soittelemaaan arvauskeskukseen, josko nyt tärppäisi.
- Anonyymi
Iäkäs tuttu meni tyhmyyttään oudon kohtauksen saatuaan saattajan avulla terveysasemalle. Ovi oli lukossa, soitti kelloa ja pääsi sisään. Sitten tuli ripitys: ei saa tulla, ellei ensin soita. En tiedä, onko tuota varten eri puhelinnumero. Mutta jos mm soittoon ei vastata, kuten edellä kerrotaan, sote-menot varmaan säästyvät. Henki ehkä ei.
Itselle uudessa tilanteessa ei ole kykyä arvioida, milloin on "oikeus" edes pyytää saati saada ambulanssia, jos oma tilannekuvaus ei satukaan kohdalleen ja onkin vakavampaa. - Anonyymi
Ihan perseeksi menny koko homma pitää soitella sinne ja tänne eikä saa aikoja tympeä Ääninen koilottaja vastaa mene töihin tai yksityiselle. 112 soittokin ihan ihme hommaa soittoja tulee vaikka keneltä eikö netti aikaan sais tiedot eteenpäin et ei kolmelle henkilölle tarvitse selittää ehtii siinä ajassa tapahtua mitä vaan.
- Anonyymi
Lorvasuskeskus
- Anonyymi
Tuo toimimaton sote ei ole veto- eikä pitovoimatekijä asukkaita haluaville kunnille. Pahemmaksi mennyt, kun ei saa edes hoitajia seudulle, rahallakaan.
Ei auta sekään, että nyt voi vuosittain valita ja esim pitää sote-suhteen ennallaan lähtökuntaan. Pk-seudulle ja 6-tien kaupunkeihin, joista voisi olla paluumuuttajia, on matkaa.
Huoltosuhde tietty korjaantuu, kun sairaat ja vanhat, jotka ovat nyky-yhteiskuntaa rakentaneet, jäävät hoidotta. Ei olisi tuota alasajoa uskonut näkevänsä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan
kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist1493730Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki963612Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan
eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma423153Pidennetään viikko 8 päiväiseksi
Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest182511- 1812172
Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet haluaisit nähdä juontohommissa?
Katja Ståhl on ollut kuluvalla viikolla sairaalahoidossa. Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet halu251367- 951221
Tiesitkö? Tuure ja Saana Boelius ovat sisaruksia!
Tiesitkö? Tuure Boelius ja Saana Boelius ovat tänä syksynä kumpainenkin reality-ohjelmissa tv:ssä: Tuure Petollisissa ja241061Jos elämäsi ihminen
on osoittanut kiinnostuksensa, niin kannattaa vastata edes jotain vaikka mikä olisi. Toista mahdollisuutta ei välttämätt691008Vähäkankailla ollut ongelmia vuokra-asunnossa
Aina ne ikävätkin asiat tulevat mediaan. Jasmin ja Marko saaneet edellisestä asunnostaan häädöt ja Jasmin todettu varatt116989