Tietääkö lättärit, mikä on tämä muinainen outo kellokoneisto ja sen tarkoitus.
Anticytheran mekanismi(?)
8
97
Vastaukset
- Anonyymi
Eli tämä. https://en.wikipedia.org/wiki/Antikythera_mechanism
- Anonyymi
Jonkun kreikkalaisen onneton räpellysviritelmä, jonka tarkoituksena oli suunnistaa Pallomaassa. Eihän laite tietenkään toiminut ja se viskattiin suutuspäissä laidan yli mereen. Olkoon siellä mokomakin turhake, totesi laivan kapteeni.
Foinikialaiset tiesivät maan olevan lätty ja sen seurauksena heiltä onnistui Hyväntoivonniemen ylitys vuosisatoja ennen portugalilaisia.Ihan pakko kommentoida väitteitäsi.
Laite ei ollut räpellys, vaan toimiva laite.
Tästä laitteesta on myös hyvä artikkeli kaikkien suosimassa Wikipediassa:
https://fi.wikipedia.org/wiki/Antikytheran_kone
https://en.wikipedia.org/wiki/Antikythera_mechanism
Toinen huomattavan suosittu alusta:
https://www.youtube.com/watch?v=qqlJ50zDgeA
Laittelenpa huvikseni näitä linkkejä, kun niiden hakeminen on näemmä vaikeaa.
Haluaisin tietoja foinikialaisten edesottamuksista liittyen väitteeseesi. Oma kirjallisuuteni ei moisia asioita tunnista.- Anonyymi
Itse et pystyisi rakentamaan mitään vastaavaa koska olet flättärdi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Itse et pystyisi rakentamaan mitään vastaavaa koska olet flättärdi.
Minä kykenen rakentamaan vaikka mitä. Toimivan kuuraketinkin millä pääsee oikeasti Kuuhun asti kun käytän lättyteoriaa suunnistamiseen.
- Anonyymi
Teknisesti erittäin pitkälle kehittynyt laite, jota ei jokapoika pystyisi vieläkään tekemään. https://en.wikipedia.org/wiki/File:NAMA_Machine_d'Anticythère_1.jpg
- Anonyymi
se siitä kuvasta...
Se on urheilukello alkuperäisten olympialaisten ajalta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin33611654IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3597926Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?
Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut922920Verinen koira
Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?982238Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.1522168Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?81636- 1101261
Mopokeulija
Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin531084Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !
Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus26908MUISTATTEKO SEN?
Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk312782