Polttopuu , turve , hiili , öljy ja kaasu vaikuttavat epävarmoilta .
Pienten ydinvoimaloiden tuotanto käyntiin , saadaan lämpöä ja sähköä .
Suomessa voidaan tehdä voimalaitokset suomesta saadaan vielä uraanikin .
Pienvoimalat kehiin
9
635
Vastaukset
- Anonyymi
Nuo suunnitellut pienvoimalat eivät tuota sähköä.
- Anonyymi
Eikö niistä saa höyryä semmoisella paineella että sillä voisi pyörittää sähköturpiinia ja sitten lämmittää taloja .
- Anonyymi
Onko jossain jo pienvoimala toiminnassa vai onko vielä suunnitelupöydällä ? Joku professori oli sitä mieltä, että ne olisivat haihattelua.
- Anonyymi
Loviisassakin on kaksi kpl.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Loviisassakin on kaksi kpl.
Samalla vaivalla rakentaisi sitten isonkin.
- Anonyymi
Kukahan se professori mahtoi olla. Pieniä ydinvoimalaoita on käytetty kymmeniä vuosia esimerkiksi ydinkäyttöisissä sukellusveneissä. Ei niihin Olkiluodon reaktori mahdu.
- Anonyymi
Ainakin yksi vakavamielinen kokeilulupa on Alaskaan,
https://www.thedrive.com/the-war-zone/42818/this-alaskan-air-base-will-host-an-experimental-mini-nuclear-reactor
Jättimäisien voimalaitosten aikakausi kuitenkin on, valtaosan sähköntarpeesta tulee teollisuudelta, jolloin sähkö pitää keittää ja tehokkaasti.. - Anonyymi
..2027 arvelevat olevan Alaskan 5MWe valmiina..
https://www.world-nuclear-news.org/Articles/US-Air-Force-confirms-site-for-first-microreactor - Anonyymi
Katsokaa seuraavalla äänestyskierroksella, että mitä mieltä ehdokkaanne on pienvoimaloista ja ydinvoimasta yleensä.
Tämä kelkka kyllä saadaan kääntymään.
Mutta se vie ainakin 2 tai 3 hallituskautta, jos äänestyskäyttäytyminen vain on sille sovelias.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun1124687Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja1734425Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.961813- 4031681
HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a331443Upeeta! Rauha tulee pian!
Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is3621142Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan
Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann61129- 611020
- 67999
- 92968