Nyt ollaan jo siinä pisteessä

Anonyymi

Isäni sitten karkasi tänään, naapuriin mennyt. Naapuri toi isän tänne missä itse asun, kilometrin päähän kotipaikalta. Mutta nyt tilanne se että sairaus edennyt vauhdilla ja luulen että isä ei kauaa enää tule kotona pärjäämään. Missä vaiheessa nämä karkailut astuu kuvaan.. Isäni diagnoosista vuosi. Tuntuu että sairaus ollut jo pidemmän aikaa ennen varsinaista diagnoosia.

2

243

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Nyt on aika alkaa etsiä hoitopaikkaa.
      Hoitopaikat ovat kiven sisässä joten hyvä jos syksyyn mennessä olisi paikka.
      Meinaan että talvella nämä karkailut ovat sitten vakavampia, ajattele 10 -15 pakkasta ja vähissä vaatteissa.
      Aikaa löytää ½ - 1 tunti.
      Mites yölliset karkailut.

      Äitini alkoi karkailla myös eikä isä enään pärjännyt, välillä isän herättyä äitini nukkui ulkovaatteet päällä kodinhoitohuoneessa, ei ollut saanut ovea auki.

    • Anonyymi

      Aika iso osa näistä "karkailuista" on eksymisiä kun dementikko unohtaa nykypäivän ja muistaa vain menneisyyden. Sitten lähdetään oudosta paikasta (nykykoti) kotiin, eli sinne syntymäkotiin tai hyvin kauan sitten elettyyn asuinpaikkaan. Äitini asui hoitokodissa ja seurasi näiden dementiapotilaiden toilailuja. Äitini joutui sinne koska ei selvinnyt enää kotona yksin leikkausten jälkeen mutta pää pelasi hyvin. Siksipä hänellä oli avaindongeli jolla pääsi pyörätuolilla osastolta ulos ja sisään, dementikoilla sitä ei ollut etteivät karanneet. Esimerkiksi eräs tuttu rouvakin oli joka ilta lähdössä kotiin (lapsuuden ajan kotiinsa jota ei enää ollut). Isälläni oli alkava dementia ja eli jo suuttumisvaihetta (kaikki olivat häntä vastaan, tai vahtivat koko ajan, omasta mielestään). Äitini oli helisemässä hänen kanssaan, tavallaan oli onni että syöpä vei hänet hautaan ennen kuin elämä äitini kanssa olisi mennyt aivan mahdottomaksi. Isä mm. löysi vielä kotiin kuin lähti asioille, mutta asiointi oli oltava tiukasti ohjelmoitua jotta hän selvisi niistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1338
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      45
      717
    3. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      649
    4. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      48
      610
    5. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      53
      608
    6. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      46
      579
    7. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      76
      576
    8. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      132
      548
    9. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      184
      520
    10. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      41
      512
    Aihe