Ukrainan sotaa ajatellen maamme kannalta ylivoimaisesti huonoin ja vaarallisin asia mitä voisi tapahtua olisi se että Suomi hakisi Naton jäsenyyttä mutta ei jäseneksi pääsisi. Nyt näyttää että tämä äärimmäisen vaarallinen vaihtoehto on käynyt toteen. Suomea ei tulla hyväksymään Naton jäseneksi. Voiko olla mahdollista että naton päämaa USA, joka suomen houkutteli jäsenyyttä hakemaan, oli täysin tietämätön siitä että Turkki ei suomea hyväksy? Eikö USAn tiedustelu, joka yleensä tietää kaiken kaikesta, tiennyt tästä mitään? Varmasti tiesi. Näyttää siltä että Presidentti Niinistöä vedettiin kuin pässiä narusta. Johdettiinko Suomi Nato ansaan ja sotaan yksin Venäjää vastaan?
Ajettiinko Suomi Nato ansaan?
Anonyymi
5<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Naton pääsihteeri Jens Stoltenberg on norjalainen. Hän "ikään kuin" puhui Suomea ja Ruotsia Naton jäseneksi. Jenkit eivät ole Suomea houkutelleet. Turkkihan lupasi Niinistölle ja Haavistolle, että mitään ongelmia ei tule, mutta muutti kantansa.
Natoprosessi kestää, minkä kestää. Ei tässä kannata hysteeriseksi heittäytyä ja alkaa hyppiä seinille. Turkissa on parlamentti- ja presidentinvaalit ensi vuonna. Erdogsanin tähti on sammumassa, eli uudelleenvalinta näyttää epätodennäköiseltä, jos hän ei saa jotain merkittävää aikaiseksi ennen vaaleja. Tämä voi olla esim. painostamalla saadut myönnytykset.
USA, Iso-Britannia, Saksa, Puola, Italia, Norja, Tanska ja Baltian maat ovat luvanneet auttaa Suomea ja Ruotsia sotilaallisesti, jos Venäjä hyökkää jäsenyysprosessin aikana. Suomi ja Itämeri on nyt vahvemman puolustuksen piirissä, kuin koskaan aiemmin. Jäsenyysprosessin aikana voidaan tiivistää Itämeren valtioiden yhteistyötä Itämeren puolustamisessa.
Nato-jäsenys pienensi Suomeen kohdistuvaa uhkaa, vaikka se kovensi Venäjän retoriikkaa. Juuri nyt Venäjä ei kykene aloittamaan toista sotaa. Sillä ei ole miehiä ja kalustoa. Se voi vain uhota ja puida nyrkkiä. Sen sijaan Suomen Nato-hakemus jätti syvän haavan venäläisten minäkuvaan, minkä vuoksi Venäjä tulee tekemään kaikenlaista kiusaa aina, kun tilanne kiusantekoon tulee vastaan. 3-10 vuoden päästä Venäjä voi olla vahvistunut, mutta niin olemme mekin ja luultavasti jo Naton jäseniä. Tosiasia kuitenkin on, että Venäjän kyky jatkaa Ukrainan sotaa on romahtamassa. Venäjä on poistanut asepalvelukseen tulevien yläikärajan, mikä osaltaan kertoo siitä, että sotaväen kokoamisessa on ongelmia.
Puolueeton ja itsenäinen Suomi! Natottajat eivät tajua kuinka pahasti Suomi on riippuvainen Venäjän resursseista tällä hetkellä. Ei ole mitään syytä nyt hakea riitaa naapurimaan kanssa.
Nou hätä. Kyllä isot pojjaat pitävät huolta siitä, että pääsemme Natoon. Ette te trollit ymmärrä, kuinka tärkeää on, että Suomi ja Ruotsi saadaan liittymään.
Pietarin trolli vois ottaa asioista selvää, ennen kuin alkaa paskanheiton.
Onneksi näitä juttuja ei usko Suomessa kuin persut.
Vielä 3 kk sitten vain parikymmentä prosenttia kannatti Natoon liittymistä, joten Turkki antoi meille aikalisän. . Homma alkoikin jo ylikuumentua ja nyt me voimme rauhassa liittyä sopivalla hetkellä jos lainkaan. Ei suostuta Turkin kiristykseen. Venäjällä on hommaa tarpeeksi Ukrainassa vuosia.