Purjehdukset Suomesta Ruotsiin, olisiko kysyntää?

Tarkoitan tuollaista vähintään 250-jalkaista purjelaivaa. Paljonko lippujen hinnan pitäisi olla, että satsauksen saisi laivan elinikänä pois kaikki kulut huomioiden?

Ja nyt on kysymys siis purjelaivasta, jolla ei olisi tarkkaa aikataulua. Koneella ei ajeltaisi kuin satamaan ja sieltä pois.
7180
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Ei ole laivan hintaakaan eikä montako matkustajaa haluaisit ottaa kerrallaan kyytiin joten ei voi kyllä yhtään pihtiakaan kysymystäsi.

Äänestä

Ai pläkä jos tulisi niin lillittäis vaan? Vai koneella?

Äänestä

Semmoinen Suomen Joutsenen kokoinen paatti siis. Mikä oli Suomen Joutsenen minimimiehistö, millä pystyi lähtemään Suomen ja Ruotsin välisen tapaiselle lyhyelle reissulle?

Kuinka monta hyttipaikka olisi miehistön lisäksi? Pari tonnia suuntaansa ei taitaisi matkalipun hinnaksi riittää.

Äänestä

Hinta+15+miljoonaa,+10%+hoitokulut+vuosittain+1,5ME,+30+hengen+miehistö+á+70ke+vuodessa.+Rahoituskulu+350te+vuodessa.+Yhteensä+siis+4+miljoonaa+pitäisi+vuodessa+saada+tuloja.

Äänestä
  • Ja se on nettotuloja, josta on kulut ja verot pois. Jos ajatellaan, että laivalta ostetu palvelut kattavat kulut ja tuottavat voittoa 10 euroa per matkustaja per risteily ja asiakkaita on 60 kerralla, ja risteilyjä on vuodessa 20, tulee siitä 1200 matkustajaa, ja lipun hinnaksi 3000 euroa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ja se on nettotuloja, josta on kulut ja verot pois. Jos ajatellaan, että laivalta ostetu palvelut kattavat kulut ja tuottavat voittoa 10 euroa per matkustaja per risteily ja asiakkaita on 60 kerralla, ja risteilyjä on vuodessa 20, tulee siitä 1200 matkustajaa, ja lipun hinnaksi 3000 euroa.

    Miten niin nettotulo?

    Äänestä

3000 ei ole kyllä paha. Saattaisi olla kannattava homma. Erityisesti talvipurjehdus olisi varmasti ulkomaanihmeille ainutlaatuinen kokemus.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Tarkoitan tuollaista vähintään 250-jalkaista purjelaivaa. Paljonko lippujen hinnan pitäisi olla, että satsauksen saisi laivan elinikänä pois kaikki kulut huomioiden?

Ja nyt on kysymys siis purjelaivasta, jolla ei olisi tarkkaa aikataulua. Koneella ei ajeltaisi kuin satamaan ja sieltä pois.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu