Jaksaa jankuttaa täällä muiden asioita kun oma on niin kurjaa ja raskasta. Surullista etteivät osaa hallita omaa elämää, vaan puuttuvat muiden elämään. Katkeruus on paha juttu, olla kateellinen työttömien olotilaan. Mikäs siinä, olkaa vaan, ja ihannoikaa meidän upeaa elämää. Terveyttä ei voita mikään, ja työ sairastuttaa 100 %:sesti jokaikisen työllisen.
Kyllä työllisillä on kovat ajat
Anonyymi
1351
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Mahtaa vituttaa taas nousta aamulla töihin.
Töitähän ei saa vaikka kuinka kinuisi ja huutaisi työkkärin portilla.
Ei työkkäristä töitä saa.
Savenvalaminen on taidetta Mark. 16: 15–16
Kyllä ne on rasittuneita ja väsyneitä ja syrjäytyneitä kaikki. Ei ne muuten täällä ähisisi ja puhisisi kaiket päivät. Millon ne tekee töitä kun täällä huutaa ja mekastaa? Outoa!
Taitaa olla kaikki pelkkä provoamista. JOs töissä olisi eivät ehtisi tänne.
Me kaikki tiedämme että kun ihminen on väsynyt ja rasittunut, silloin kaikki asiat ketuttaa, ja annamme huutelijoille ne anteeksi. Olkaa hyvä kun noin kauniisti pyydätte.
Työ se stressaa ja rasittaa ihmistä ja sairastuttaa. Kannattaa siis miettiä omat asiat uudelleen, haluaako olla rampa eläkkeellä vai ajatella nyt jo itseään ja helpottaa vaikka olemalla työtön? Minä olen työtön ja todella onnellinen ihminen.
Viis välitän näistä haihattelijoista jotka yrittävät mollata kun oma elämä on rempallaan. Naurattaa vaan... hih... koittakaa jaksaa jos edes sitä jaksatte.
Höpö höpö. Pahimat ja katkerimat ihmiset ovat naiset joilla työstä eläke tai sairaseläke. He valittavat kaikesta,kytävät naapureita. Illat heillä huipentuu juomisen kotinsa yksin. Terrorisoivat puhelimella maratoni puheluja känipäissä niitä,joiden numeron saanet.Kunes ihmiset laita eston.ettei känni puhelut tule enää! . Kerhoissa sit valitavat säryt,hirveät naapurin, kakarat kun meluavat ei saa nukuttua. Puppua.Totuus:Uni ei todella tule jos kalja,viini kitataan humalan alvariin.Valvottavat ja nukuttavat sit puolen päivin.
Mukava oli jäädä pois työelämästä pirtein mielin jo 12 vuotta sitten.
Sen jälkeen on vain nautittu ansaitusta eläkkeestä , mikä riittää oikein mainiosti elämiseen, loman viettoon ja matkusteluun . Näin sitä palkitaan vuosikymmenten työnteosta.
Kelan ja sossun ovet voi kiertää kaukaa kun säästöjäkin on jo karttunut riittävästi.
No miksi olet sitten katkera ja puutut toisten elämään?
En puutu. Jos joku haluaa pilata elämänsä totaalisesti työttömyydellä ja ikuisella kurjuudella niin kaikin mokomin. Minulle riittää oikein hyvin se, että omat ja läheisten asiat ovat kunnossa.
Eteläisen Euroopan talous ja Afriikankin asiat saa olla ihan miten hyvänsä.
Itse jäin eläkkeelle 39vuotiaana ja nyt ikää mittarissa 54v.
Ei yhtään käy kateeksi työllisiä! En vaan kehtaisi tehdä ilmaiseksi töitä tai elättää työnantajia!! Kyllä se oma eläanto on tärkeempää, ja sen saa kelasta eikä tarvi orjailla.
Voi teitä reppanoita kun jaksatte ylistää tuota työttömyyttä ja sitten kuitenkin persauki. Samat ajatukset kieppuu päivästä toiseen.Mieli voi sairastuttaa fyysisen puolen. Siinähän jatkatte oravanpyörässä odotellen kelasossurahaa.
Mutta työttömät suorastaan kuolevat ja ainakin puolet heistä ennenaikaisesti.
Eipä elä työtön yli 100 vuotiaaksi vaikka on viettänyt helppoa ja laiskaa elämää.
Suurin osa kuolee jo alle 50-vuotiaina . Varmaan siihen tekemisen puutteeseen.
Reipas työnteko pitäisi elintoiminnot ja mielenkin paljon virkeämpinä.