Palvelun kautta on eronnut 819486 henkilöä, eilen 41.
Kesää kohti hiljenee entisestään, ja erovirtaa on ohjattu enemmän DVV:lle. Silti, lienee juhannukseen mennessä 820 000 eroa täynnä.
Kohta 820k
12
942
Vastaukset
- Anonyymi
Milloin saadaan miljoona täyteen? Se on jo uutisen arvoinen asia.
Ei välttämättä koskaan. Erovirrasta entistä suurempi osa ohjautuu DVV:lle, ja EK:n osuudeksi jäänee noin 35 000 vuodessa. Sitä vauhtia menisi siis viitisen vuotta. Ja jos DVV:n palvelu paranee, voivat lähes kaikki erot tapahtua sitä kautta.
(Sitten toinen kysymys on se, miten pitkään valtionkirkkojärjestelmä nykyisellään säilyy. Arvelen kyllä itse, ettei edes jäsenosuuden tippuminen alle puoleen välttämättä kovin nopeasti johda muutoksiin. Kastettujen määrä puolestaan on edelleen niin suuri, että 18 vuoden kuluttuakin potentiaalisia eroajia on runsaasti.)- Anonyymi
jori.mantysalo kirjoitti:
Ei välttämättä koskaan. Erovirrasta entistä suurempi osa ohjautuu DVV:lle, ja EK:n osuudeksi jäänee noin 35 000 vuodessa. Sitä vauhtia menisi siis viitisen vuotta. Ja jos DVV:n palvelu paranee, voivat lähes kaikki erot tapahtua sitä kautta.
(Sitten toinen kysymys on se, miten pitkään valtionkirkkojärjestelmä nykyisellään säilyy. Arvelen kyllä itse, ettei edes jäsenosuuden tippuminen alle puoleen välttämättä kovin nopeasti johda muutoksiin. Kastettujen määrä puolestaan on edelleen niin suuri, että 18 vuoden kuluttuakin potentiaalisia eroajia on runsaasti.)Eli miljoona eroa kyllä tulee täyteen, mutta eroakirkosta.fi:n kautta siihen menee kauemmin kuin kirkon tilastojen. Harmi, että kirkon tilastot päivittyvät hitaasti ja myöhässä.
Anonyymi kirjoitti:
Eli miljoona eroa kyllä tulee täyteen, mutta eroakirkosta.fi:n kautta siihen menee kauemmin kuin kirkon tilastojen. Harmi, että kirkon tilastot päivittyvät hitaasti ja myöhässä.
On kirkosta toki kaikkiaan eronnut useampi kuin miljoona, jos lasketaan vuodesta 1923 alkaen. Hmm... jos laskisi 10k per vuosi keskiarvolla 80 vuotta, päätyisi arvioimaan että kaikista kirkosta eroamisista (siitä alkaen, kun ei tarvinnut samalla liittyä toiseen uskontokuntaan) eroakirkosta-palvelun kautta on tehty puolet.
- Anonyymi
Keskiviikkona?
- Anonyymi
jori.mantysalo kirjoitti:
Juurikin keskiviikkona eli tänään. Iltapäiväkahdelta, veikkaan.
Klo 14 oli koossa 820 001 eroa.
Anonyymi kirjoitti:
Klo 14 oli koossa 820 001 eroa.
No saakeli, pitää ryhtyä ennustajaksi tai profeetaksi. :)
- Anonyymi
Vuonna 2025 tulee miljoona eroa täyteen. Saako miljoonas eroaja jonkun palkinnon?
Eihän se huono idea olisi... ja on tässä aikaa laittaa koodiin joku pieni lisäviritys.
- Anonyymi
jori.mantysalo kirjoitti:
Eihän se huono idea olisi... ja on tässä aikaa laittaa koodiin joku pieni lisäviritys.
Tarjotkaa 1000 euroa ja uutisoikaa asia, niin johan erovirrat taas piristyvät ja DVV osuus pienenisi.
Teillä on kyllä tuo raha varaa tarjota (vaikka omasta pussista) - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tarjotkaa 1000 euroa ja uutisoikaa asia, niin johan erovirrat taas piristyvät ja DVV osuus pienenisi.
Teillä on kyllä tuo raha varaa tarjota (vaikka omasta pussista)Tai sitten hidastuisi kun kaikki kyttäsivät tuota rahasummaa. Tuo kannattaa uutisoida vasta sitten kun ollaan tosi lähellä eli 995 000 on eronnut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä
ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis3186756Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia
Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai585882Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)
No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j1945374Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi634135Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan383358Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto
Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava53353HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok533264Töppö-persut ovat todella tyhmiä
sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan293028Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %
Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739122277Mitäpä ostaisin ja lähettäisin Metsa Manille joulupäkitsiä?
Vähän vaikea miettiä ja keksiä eikä pelkkää rahalahjaa oikein kehtoo. Kertokaapa te?401143