Prisman Alko aiheuttaa liikenneonnettomuuksia.

Anonyymi

Alkon siirtyminen Prismalle on vakava virhe, sillä viinanhakumatkalle suunnistavat humalikot tulevat aiheuttamaan kolareita ynnä muita liikenneonnettomuuksia. Torkkarin Alkossa oli helppo asioida myös humalassa ja autonkin sai tarvittaessa helppoon parkkiin Kävelykadun varteen. Mutta nyt uusi Alko sijaitsee niin kaukana, ettei sinne viitsi monikaan kävellä ja lisäksi parkkialue on monelle kännikuskille liian sokkelomainen ja ruuhkainen.

14

1038

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Alko Oy:n typerät, reaalimaailmastatipahtaneet liikepaikkasuunnittelijat eivät ymmärrä mitään kaupaungin paikallisen liikenteen tuomista vaatimuksista Alkon toimipisteille. Ei kaupungin ainoa viinakauppa vaan voi sijaita 1,5 km päässä bussiasemasta, ja 4 km päässä rautatieasemasta.

      MIllä ihmeellä vanhus joka pääsee kerran viikossa Asioimisautolle käymään Vammalan keskustassa, niiin millä se ihminen voi ostaa viinansa? Asioimisauto pysähtyy vain 60 min ajaksi torialueelle, juuri ja juuri ehtii käydä Kelassa ja pikaisesti ruokakaupassa.

      Taksillako siitä pitää sitten ajaa Prisman luokse Alkoon? Vai mikä on ollut Alkon herrojen liikepaikkaa koskeva suunnitelma tässä kohtaa?

      • Anonyymi

        Alko on muutettava superalkoksi tai alteaksi, sillä muuten tapahtuu onnettomuuksia!!


    • Anonyymi

      Alkoa ei tarvitse kenenkään käyttää, ilmankin tulee toimeen.

      • Anonyymi

        Palaako Vammalaan vanha kunnon Keskiolutkirlto ja Kieltolaki? Sehän oli suunnilleen 1976 kun Vammalan valtuusto päätti, että Vammalassa ei saa myydä vähittäiskaupassa keskiolutta, vain Alko saa myydä keskaria.

        Keskiolutostokset keskitettiin Kiikkaan, jossa kieltoa ei ollut.

        Nyt tehdään eläkeikäisille niin vaikeaksi viinan ostaminen, että niiden tarvii alkaa joko raivoraittiiksi, tai alkaa itte tiputtelemaan pontikkaa.
        Postimyynnissä ei saa alkkoholia Suomen lain mukaan myydä. Kaikki viina on haettava Prismassa olevalta Alkon kaupalta taksikyydillä.


    • Anonyymi

      Jos julkisilla pitää kulkea niin ei tarvi enään viinaa käyttää.

      • Anonyymi

        Sastamalan kaupunki kaavoitti ja määräsi Alkolle sellaisen kauppapaikan, että sinne ei huonojalkaiset ja taksirahaan maksamiseen kykenemättämät pääse paikalle enää millään.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sastamalan kaupunki kaavoitti ja määräsi Alkolle sellaisen kauppapaikan, että sinne ei huonojalkaiset ja taksirahaan maksamiseen kykenemättämät pääse paikalle enää millään.

        Lopeta se vinkuminen ja ala kiskoon keppanaa, kuten muutkin persaukiset eläkeläiset!


    • Anonyymi

      "Lopeta se vinkuminen ja ala kiskoon keppanaa, kuten
      muutkin persaukiset eläkeläiset!"

      Tähän ei nyt kuule keskikaljat auta. Minä olen ikäni tottunut juomaan yhden töhden Jallua, ja siinä tutussa merkissä meinaan pysyä hautaan saakka.

      Ongelmana nyt on, että millä keinolla sen Jallu-pullon saa tuolta Prismasta saakka tänen torille. Just sinä päivänä kun asointiauto pikaiseen tuo tunniksi tänne asioille? Nykyään taksiakaan meinaa löytää mistään enää, eikä Taksi alle 20...30 euron tuota meno-paluumatkaa viinakaupalle tee.

      • Anonyymi

        Asiointiauton reitille ja aikataululle muutoksia anomaan.

        Tässä ratkaisu. Ole hyvä!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Asiointiauton reitille ja aikataululle muutoksia anomaan.

        Tässä ratkaisu. Ole hyvä!

        Voi, voi kuule. On sulla luulot, mitä tavallinen eläkelänen voi miltään asiointiautoilta pyytää, vaatimisesta puhumattakaan. Torin seudun apteekissa ja virastotalossa ja ruokakaupassa ehtii asioimisauton reissulla käydä. Jos pitäis tehdä lisällenkki Alkolle, niin se tuo 30 minuuttia lisäaikaa, ja sitä kaupunki ei suostu maksamaan.

        Sastamalassa on lukuisia alueita, joissa ei kulje asioimisautoja ollenkaan. Jos nyt menee kaupunginkanslialle marisemaan, että ei pääse lakisääteiselle viinakauppakäynnille eläkeläisenä, niin äkkiä vedetään tämä puoli esiin. Että ole hiljaa, kun noilla muilla ei ole edes tätäkään vähää, ja lopeta se viinanjuonti, kun se ei ole pakkoa kellekään. Kieltolaki!


    • Anonyymi

      Alko on täysin turha laitos, parempi kun olisi Prisman myyntialueena tai siinä voisi olla bordelli.

    • Anonyymi

      Nuoriso on fiksua. Nuoria ei enää tupakka ja alkoholi kiinnosta. Tietävät myös että huumeet tapaa lopulta ja pilvi pehmentää pään.

    • Anonyymi

      Käsittääkseni netin kautta voi tilata viinaa postin myyntipisteeseen niin ei Alko juhli eikä sijainti riso.

      Prisman parkki on sekava, tuosta olen samaa mieltä..

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6138
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5597
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2649
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2056
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1768
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      124
      1707
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1613
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1267
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1187
    10. Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään

      hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä
      Maailman menoa
      188
      998
    Aihe