Helmi porsaan kärsään!!!???!!

Ihmiskunnan lunastus, kaikkien ihmisten mitä ikinä on elänyt tai joille ihmisruumis on edes alulle kehittynyt, on kokonaan Jumalan teko. Jumala on suorittanut pelastustekonsa omalla tahtopäätöksellään. Tämä kaikkien ihmisten pelastusteko sinetöitiin Golgatalla missä Jeesus Kristus kuoli. Pyhä Henki on ylösnousemusvoimaa ja kastaa meidät ihmiskuntana Kristuksen Jeesuksen kuolemaan. Pyhä Henki näyttää toteen myös yksilöihmiselle sen valtavan Pelastuksen, jonka Jumala teki Kristuksessa lunastaessaan koko ihmiskunnan. Jos olemme tulleet Pyhän Hengen kautta tuntemaan Kristuksen mielen, niin ymmärrämme ettei Jeesus olisi noussut kuolemasta ellei koko ihmiskunta olisi tullut pelastetuksi. Jeesus takuulla jäi viimeiseksi ja katsoi että Tuonela tyhjennettiin ihmisistä, ennen kuin kuolema ja tuonela tuhottiin olemattomiin tulijärvessä.

Luterilainen Raamattu on tehnyt käännösvirheillään Kristuksen Jeesuksen uskosta minän uskoa. Apostolinen tunnustus Jeesus on Kristus, myöhemmin Jeesus Kristus on Herra sai väistyä näin ekumeenisen tunnustuksen ”minä uskon…” tieltä. Tämä on mahdollistanut sen, että kokonaan Jumalan suorittama pelastusteko on siirretty taas kokonaan ihmisen harteille. Kun Kristuksen usko, muuttuu minän uskoksi niin silloin pelastus ei olekaan Kristuksessa vaan uskossa. Ja vieläpä niin, että kun valheellisesti väitetään ihmiskunnan olevan kadotettu (tässä ei tunnusteta Kristuksen Jeesuksen kuolemaa), niin ihmisen MINÄ pelastaa oman MINÄNSÄ oman MINÄNSÄ uskolla. Tämä tällainenhan on mitä suurinta omavanhurskautta ja luottamista omaan MINÄÄN. Pyhä Henki näyttää meille toisen Tien. En enää minä, vaan K R I S T U S. Pyhässä Hengessä ihminen taipuu Jumalan tahdosta kieltämään oman itsensä (MINÄN) kaikkine uskonratkaisuineen ja hyväksyy osalleen Jumalan ratkaisun. Tässä Jumalan ratkaisussa KOKO IHMISKUNTA ON LUNASTETTU KRISTUKSEN JEESUKSEN SOVITUSTYÖN KAUTTA.

”Pelastus on lahja, joka vastaan otetaan uskolla…!” meille usein sanotaan. Tässä epäraamatullisessa opetuksessa on kaiken omavanhurskauden siemen. PELASTUS EI OLE LAHJA! USKO, JOKA NÄKEE PELASTUKSEN, ON JUMALAN LAHJA. Ihminen ei voi ottaa vastaan mitään, ellei hänelle anneta sitä ylhäältä. Siksi Paavali ja kaikki apostolit ja allekirjoittanut ovat olleet Jumalan tahdosta uskossa. Usko ei ole joka miehen, mutta Jumalan armo on ilmestynyt pelastukseksi kaikille ihmisille. Näin opettaa Pyhä Henki ja Raamattuunkin se on kirjattu.

En olisi niin huolissani ja tästä paasaamassa jos ihminen muutamassa vuodessa uskoon tultuaan tulisi pois lain alta. Siirtyisi omasta uskon ratkaisusta Jumalan ratkaisuun. Oman minä uskosta Kristuksen Jeesuksen uskoon (tätä tarkoittaa muuten Room. 1:17). Adamista Kristukseen. Nyt on kuitenkin niin että ns. seurakunnat (porton tyttäret) saarnaavat vanhalle ihmiselle ja julistavat tuomiota ja valhetta. Minä paisuu näissä kokouksissa suuriin mittasuhteisiin, mutta Kristus pysyy ristillä sydämessä. Pienimmät kotiseurakunnat ovat kitkerimmin julistamassa helvetin tuomiota ja omaa uskoa ja omaa ratkaisua. Nämä ekumenian vastustajat ovat itse mitä suuremmissa määrin ekumenisia. Oppi helvetin ikuisesta piinasta on katolinen oppi, joka hyväksyttiin 450 luvulla kirkolliskokouksessa. Apostolit julistavat täydellistä pelastusta Jeesuksen Kristuksen ristinuhrin kautta. Alkuseurakunnalla ei ollut Raamattua, mutta oli Totuus Pyhässä Hengessä. Kyllä Raamattua kannattaa lukea. Jos mahdollista niin Novumista sanasta sanaan käännöstä. Selitykset kannattaa jättää oman arvoonsa, ja kuunnella Pyhän Hengen ääntä. Novumin selitykset on laatinut ekumeeninen komitea, joka uskoo enemmän helvetin piinaan kuin Jumalan armoon.

Oman minän pyhyys on itse valitun Jumalan palveluksen petollinen muoto, koska siinä minusta on tullutkin pyhä. Minä en olekaan enää sellainen ylpeä, juoppo tai huorin tekijä. En sellainen kun muut ihmiset ja ylistän ja kiitän siitä Jumalaa (Luuk. 18:11). Ja tästä voi seurata vielä hurmoskin, jossa nähdään petollisia näkyjä. Paavali joka tuli vaelluksensa kehittyessä ”pyhistä halvimmasta” ”suurimmaksi syntiseksi” ei halunnut omistaa tätä vanhurskautta, joka tulee omilla teoilla ja ratkaisuilla. Kristus on ainoa vanhurskaus, jolla on todellista merkitystä. Jos en hyväksy päälleni sitä vanhurskautta joka on kaikkien ihmisten päällä Kristuksen tähden (Room. 5:18), niin pystytän aina omaa vanhurskautta. Se on ihan sama mainitaanko siellä Jeesus vai ei. Kristus on ainoa tosi syyttömyys ja viattomuus, mutta minulle se tulee viimeisenä kaikista.

”Ole minulle syntiselle armollinen” sanoo publikaani rintaansa lyöden. Millaista armoa tämä syntinen mies anoo?! Sellaista Jumalan armoa, joka on ”ilmestynyt pelastukseksi kaikille ihmisille”. Kun Pyhä Henki upottaa Kristuksen kuolemaan, niin silloin ollaan kirouksen alla niin pahoin, että vain tämä Jumalan armo nostaa ylös. Siksi Paavali kehottaa viimeisissä kirjeissään julistamaan Kristusta Jeesusta kaikkien ihmisten pelastajana (soter alkukieli). Hän oli tullut viimeiselle paikalle ja tarvitsi todellista armoa, niin kuin tämä publikaanikin. Ja tälle publikaanille Jumala sanoo, että sinä olet vanhurskas. Sinä olet viaton kuin Kristus. Ja fariseus kiittää Jumalaa omassa hurmoksessaan siitä, että ei ole niin kuin tuo syntinen mies. Kiittää omassa hurmoksessaan, ettei ole niin kuin muut ihmiset. Hänelle ei kelpaa se Jumalan Vanhurskaus, joka Kristuksen Jeesuksen kuoleman ja ylösnousemuksen tähden julistaa kaikki ihmiset syyttömiksi ja viattomiksi. Hänelle ei kelpaa Jumalan teko!

Mitä tämä todistaa teille, jotka vaellatte Pyhässä Hengessä? Sen ainakin että Jumalan armo, joka Kristuksen tähden julistaa pelastuksen kaikille ihmisille tuomitsee lihan täydelliseen kuolemaan. Taivaaseen ei kulje mukana mitään omaa. Oma uskonratkaisukin on lopulta ristiinnaulittu Kristuksen kanssa. En enää elä, en tee ratkaisuja, vaan Kristus elää…!

Pelastus Kristuksessa on ensimmäinen ja viimeinen asia. Usko, kaste ja kirjoitukset tulevat sitten jäljessä. Älä kuitenkaan usko suin päin näitä minunkaan kirjoituksiani. Jumalalla on sinulle oma tiesi. Mutta jos kuulet kutsun Vapauteen Kristuksessa, niin herää sinä joka nukut. Nouse ihmisoppien unesta ja itse valitusta hurmoksesta. Nouse kuolleista ja Kristus sinua Valaisee Pyhän Henkensä kautta.

Kuten näet olen yhtä oikea oppinen kuin sinäkin rakas ystäväni. Minä en ole oppiani keneltäkään ihmiseltä saanut, lahkolta oppinut tai kirjoista lukenut. Jumalan kanssa olen paininut niin kuin sinäkin. Kun teissä on Pyhän Hengen voitelu, niin ette ole kenenkään opetuksen tarpeessa. Onhan Kristus Jeesus sinussa rakas ystäväni? Elävänä ja voimallisena saarnaten armoa ja anteeksi antoa kaikille ihmisille.
14444
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Jeesuksen ristinkuoleman kautta.Jokainen joka tunnustaa Jeesuksen omaksi vapahtajakseen,tulee Hänen kansalaisekseen ja samalla alamaiseksi Jeesuksen opetukselle.Näin me siirrymme Jumalan lakien tuomion alaisuudesta Pojan julistaman evankeliumin alaisuuteen.Meidän kuuliaisuutemme Pojalle tulee pohjautua Jeesuksen ja apostolien opetukseen.Jumalan lain rikkomisen kautta tuli osaksemme helvetin piina ja Jeesuksen sovitustyön kautta tuli meille mahdolliseksi Jumalan armo.Jeesus on kaikkien ihmisten pelastaja,varsinkin uskovien.

Äänestä
  • elä armosta...tekopyhyys paistaa ja loistaa jokaisessa lauseessanne...minä olen täysin kelvoton Jumalan edessä...en todellakaan osaa olla kuuliainen..olen syntisistä suurin...liha vie jatkuvasti poispäin rististä, mutta kiitos verihaavoille lyödyn Vapahtajan...Jeesuksen Kristuksen...lihaantulleen Jumalan Pojan, että hänen armonsa riittää...Jumalan ankara pyhyys työntää ja riisuu...lain ankara käskysana tuomitsee, mutta kaikessa Herra ajaa Golgatalle...katumaan ja parannusta tekemään...ja Jeesuksen veren kautta voi Jumalan armosta, täyttyä armon Hengellä...kiitos siitä Jeesukselle nyt ja aina!

    Äänestä

  • alkup.raimo kirjoitti:

    elä armosta...tekopyhyys paistaa ja loistaa jokaisessa lauseessanne...minä olen täysin kelvoton Jumalan edessä...en todellakaan osaa olla kuuliainen..olen syntisistä suurin...liha vie jatkuvasti poispäin rististä, mutta kiitos verihaavoille lyödyn Vapahtajan...Jeesuksen Kristuksen...lihaantulleen Jumalan Pojan, että hänen armonsa riittää...Jumalan ankara pyhyys työntää ja riisuu...lain ankara käskysana tuomitsee, mutta kaikessa Herra ajaa Golgatalle...katumaan ja parannusta tekemään...ja Jeesuksen veren kautta voi Jumalan armosta, täyttyä armon Hengellä...kiitos siitä Jeesukselle nyt ja aina!

    päästä uskossasi eteenpäin. Sinussa on tuo raskas herääminen vallalla yhä vaan,sinun tulisi tehdä ratkaisu,ja antaa elämäsi Jeesukslle,pääsisit tuosta "kivireen" vetämisestä eroon,ja ihanaan Jumalanlasten vapauteen,johon Kristus on meidät kutsunut,ei suinkaan koko elämän aikaiseen, "minnä mato matkamis onn" asenteeseen ja tilaan,vaan siitä pääsee irti,kun uskoo syntisyytensä,koko synnillisen luontonsa Jeesuksen Kristuksen ,Golgatalla vuodattman veren alle ja puhdistettavaksi.
    "Kun Jumalan Poika Jeesus Kristus saa sinut vapautta,olet todellisesti vapaa. Portti on tosin ahdas, (ja sinä Raimo,olet juuttunut ahtaaseen porttiin) sisälle päästyäsi ,siellä aukee huikeat vapauden ja ylenpalttiset näkymät Herran pyhittämillä silimilläsi katseltavaksi !

    Lopeta siis tuo omassa voimassa kompurointi ja ainainen valitus ja voivotus,kun voisit olla vapaa Jeesuksessa,ja iloita uskostasi !


    Anna siis elämäsi Jeesukselle,myönnä tappiosi,omilla voimillasi, omalla uskon tielläsi,niin Herra antaa totisen armon,ja alat iloitsemaan uskostasi,valitus virret loppuu!

    Sinulta puuttuu se,mikä Paavo Ruotsalaiseltakin,kunnes löysi sen,Kristuksen sisäisen tuntemisen,tämän puutteen myötä sinulta puuttuu kaikki.
    Kun saat ,ja pääset omistamaan Kristusken sisäisen tuntemisen,saat kaikki,mitä elämään ja jumalisuuteen tavitset,sinä alat iloitsemaan,ja sen "napon" nimikin,millä sitä iloa ammennetaan elämän lähteestä =Jeesus)on ILO !

    Äänestä

..löytyi kirjoituksestasi...lähelle menee monessa kohdassa, mutta onko kirjoituksesi takana sittenkään Jumalan Henki?


Ei Pyhä henki ole siellä, missä hoetaan Pyhä Henki...Pyhä Henki, koska henki kirkastaa lihaantulleen kristuksen, minkä merkkinä on jeesuksen veri...vain Jeesuksen veren kautta voi syntinen saada osallisuuden iankaikkisesta vanhurkaudesta!


Siispä taidat ollakin kerettiläinen...harhaoppia edustava...henki-henki-henki-julistaja...niinkö on?

Äänestä
  • esiintyy Raamatussa 3 kertaa: "jokainen, joka huutaa avuksi Herran nimeä, pelastuu". Siinä on armo ja armoa armon päälle. Monenlaisia taakkoja aina kasataan ihmisraukan päälle, mutta Jeesus sanoo: "Tulkaa minun tyköni te työtätekevät ja raskautetut, niin saatte levon".

    Äänestä

Oli kirjoitus jota ilolla luki. Totuus on tekevä teidät vapaiksi.
Kiitos Kerettiläinen.

Äänestä

Jumala on sovittanut maailman itsensä kanssa, ja olen samaa mieltä Paavalin kanssa, että "Jumala vanhurskauttaa sen, jolla on usko Kristukseen."

Mutta kirjoitukset todistavat, että kumpikin, sekä sovitus että vanhurskauttaminen on Jumalan teko: "Jeesus vastasi ja sanoi heille: »SE ON JUMALAN TEKO, ETTÄ USKOTTE HÄNEEN, JONKA JUMALA ON LÄHETTÄNYT.»" (Jh.6:29). En vain millään jaksa ymmärtää, miksi helluntailaiset papitkaan eivät usko uskoa Jumalan teoksi vaan väittävät sitä ihmisen omaksi vapaaksi tahdoksi?

Olemme aika viekkaita varastamaan Jumalan tekoja omaksi kunniaksemme. Jeesus sentään antoi Kunnian sille, jolle kunnia kuuluu: "Isä tekee teot, jotka ovat hänen." Mutta täytynee myöntää, että "uskon"-tekojen ja oman "vapaan tahdon" raja saattaa joskus olla hiuksen hieno ja häilyvä, jonka vain "täysi-ikäinen" havaitsee. Täysi-ikäisyydellä tarkoitan niitä, joiden sydämen silmät Jumala on jo avannut. (Ef.1:18. ja 5.Ms.29:4.).

Tuo Mooseksen kirjan kohta todistaa, että sydämen silmienkin avautuminen on Jumalan työ, niin ettemme kukaan voi kerskata edes täysi-ikäisyydestämme!

Äänestä
  • sydämessä ole silmiä!!!!

    Eikö olisi sun jo aika jättää mietiskelyt, kun logiikka/äly ontuu noin pahoin.

    """""""sydämen silmienkin ???!!!""""""

    Äänestä

  • Peruskoululainen kirjoitti:

    sydämessä ole silmiä!!!!

    Eikö olisi sun jo aika jättää mietiskelyt, kun logiikka/äly ontuu noin pahoin.

    """""""sydämen silmienkin ???!!!""""""

    opelta, hehän ovat yleensä koulunsa käyneitä pappeja. Ai niin, ateistikodin kakarana et ehkä ole osallistunut uskonnon opetukseen. Voi surku, mikä vahinko olet! Valita siitä vanhemmillesi kun olet jäänyt hyvästä Raamatun opetuksesta paitsi. Jos kovin innokkaasti kysymästäsi asiasta olet kiinnostunut, voit etsiä jostakin Raamatun ja lukea vaikkapa Johanneksen evankeliumin kolmannen luvun ja Ef.1:16-18.

    Lue niin viisastut!

    Äänestä

  • old_profile_19033 kirjoitti:

    opelta, hehän ovat yleensä koulunsa käyneitä pappeja. Ai niin, ateistikodin kakarana et ehkä ole osallistunut uskonnon opetukseen. Voi surku, mikä vahinko olet! Valita siitä vanhemmillesi kun olet jäänyt hyvästä Raamatun opetuksesta paitsi. Jos kovin innokkaasti kysymästäsi asiasta olet kiinnostunut, voit etsiä jostakin Raamatun ja lukea vaikkapa Johanneksen evankeliumin kolmannen luvun ja Ef.1:16-18.

    Lue niin viisastut!

    Laitoin aloituksen tänne, että huijauksen keskelle tulisi vähän evankeliumin Valoa.

    Totta on että aloituksesta puuttuu kaksi lahkoille tyypillistä ajatusta.

    1. Kadotustuomion lausiminen (Armon Hengen pilkka)
    2. Ihmisen oma osuus pelastuksessa (Omavanhurskaus)

    Äänestä

  • Kerettiläinen kirjoitti:

    Laitoin aloituksen tänne, että huijauksen keskelle tulisi vähän evankeliumin Valoa.

    Totta on että aloituksesta puuttuu kaksi lahkoille tyypillistä ajatusta.

    1. Kadotustuomion lausiminen (Armon Hengen pilkka)
    2. Ihmisen oma osuus pelastuksessa (Omavanhurskaus)

    todistella, jos kerran kaikki pelastuu. Miksi kirjoittelet Kerettiläinen tuollaisia, kun kerran kaikki pelastuu? Aivan turhaa kirjoitella mitään, jos kerran näin on?

    Äänestä

  • Kerettiläinen kirjoitti:

    Laitoin aloituksen tänne, että huijauksen keskelle tulisi vähän evankeliumin Valoa.

    Totta on että aloituksesta puuttuu kaksi lahkoille tyypillistä ajatusta.

    1. Kadotustuomion lausiminen (Armon Hengen pilkka)
    2. Ihmisen oma osuus pelastuksessa (Omavanhurskaus)

    Miten ilm. 17:8 mahtuu ajatukseesi?
    ...Ne maan päällä asuvat, joiden nimet eivät ole kirjoitetut elämän kirjaan maailman perustamisesta asti....

    Tai Matteus 7:21-23?

    Kiitollinen vastauksestasi.

    Äänestä

  • kysymys. kirjoitti:

    Miten ilm. 17:8 mahtuu ajatukseesi?
    ...Ne maan päällä asuvat, joiden nimet eivät ole kirjoitetut elämän kirjaan maailman perustamisesta asti....

    Tai Matteus 7:21-23?

    Kiitollinen vastauksestasi.

    Kysymyksesi on helppo,liian helppo! Mutta vastaan sinulle jos vastaat ensin näihin!

    Lue Room. 5:18! Uskotko että yhden lankeemus on tullut tuhoutumiseksi kaikille ihmisille (luterilainen raamattu, kadotukseksi)?

    ENTÄPÄ...
    Uskotko että yhden vanhurskauden teko, KRISTUS, koituu kaikille ihmisille elämän vanhurkaudeksi???

    Olet siis pannut toivosi Jumalaan Kristuksen Jeesuksen kautta. Onko tämä Jumala?

    a) kaikkien ihmisten Vapahtaja, varsinkin uskovien. (Alkukielessä Pelastja, Soter)

    b) vain oikein uskovien vapahtaja??????

    Minä uskon että Jumalan tahto tapahtuu ja KAIKKI PELASTUVAT!

    Äänestä

  • kysymys. kirjoitti:

    Miten ilm. 17:8 mahtuu ajatukseesi?
    ...Ne maan päällä asuvat, joiden nimet eivät ole kirjoitetut elämän kirjaan maailman perustamisesta asti....

    Tai Matteus 7:21-23?

    Kiitollinen vastauksestasi.

    Josko lukisit uusimman avaukseni:

    "Kysymyksiä helluntailaisuuden johtajille."

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kerettiläinen kirjoitti:

Ihmiskunnan lunastus, kaikkien ihmisten mitä ikinä on elänyt tai joille ihmisruumis on edes alulle kehittynyt, on kokonaan Jumalan teko. Jumala on suorittanut pelastustekonsa omalla tahtopäätöksellään. Tämä kaikkien ihmisten pelastusteko sinetöitiin Golgatalla missä Jeesus Kristus kuoli. Pyhä Henki on ylösnousemusvoimaa ja kastaa meidät ihmiskuntana Kristuksen Jeesuksen kuolemaan. Pyhä Henki näyttää toteen myös yksilöihmiselle sen valtavan Pelastuksen, jonka Jumala teki Kristuksessa lunastaessaan koko ihmiskunnan. Jos olemme tulleet Pyhän Hengen kautta tuntemaan Kristuksen mielen, niin ymmärrämme ettei Jeesus olisi noussut kuolemasta ellei koko ihmiskunta olisi tullut pelastetuksi. Jeesus takuulla jäi viimeiseksi ja katsoi että Tuonela tyhjennettiin ihmisistä, ennen kuin kuolema ja tuonela tuhottiin olemattomiin tulijärvessä.

Luterilainen Raamattu on tehnyt käännösvirheillään Kristuksen Jeesuksen uskosta minän uskoa. Apostolinen tunnustus Jeesus on Kristus, myöhemmin Jeesus Kristus on Herra sai väistyä näin ekumeenisen tunnustuksen ”minä uskon…” tieltä. Tämä on mahdollistanut sen, että kokonaan Jumalan suorittama pelastusteko on siirretty taas kokonaan ihmisen harteille. Kun Kristuksen usko, muuttuu minän uskoksi niin silloin pelastus ei olekaan Kristuksessa vaan uskossa. Ja vieläpä niin, että kun valheellisesti väitetään ihmiskunnan olevan kadotettu (tässä ei tunnusteta Kristuksen Jeesuksen kuolemaa), niin ihmisen MINÄ pelastaa oman MINÄNSÄ oman MINÄNSÄ uskolla. Tämä tällainenhan on mitä suurinta omavanhurskautta ja luottamista omaan MINÄÄN. Pyhä Henki näyttää meille toisen Tien. En enää minä, vaan K R I S T U S. Pyhässä Hengessä ihminen taipuu Jumalan tahdosta kieltämään oman itsensä (MINÄN) kaikkine uskonratkaisuineen ja hyväksyy osalleen Jumalan ratkaisun. Tässä Jumalan ratkaisussa KOKO IHMISKUNTA ON LUNASTETTU KRISTUKSEN JEESUKSEN SOVITUSTYÖN KAUTTA.

”Pelastus on lahja, joka vastaan otetaan uskolla…!” meille usein sanotaan. Tässä epäraamatullisessa opetuksessa on kaiken omavanhurskauden siemen. PELASTUS EI OLE LAHJA! USKO, JOKA NÄKEE PELASTUKSEN, ON JUMALAN LAHJA. Ihminen ei voi ottaa vastaan mitään, ellei hänelle anneta sitä ylhäältä. Siksi Paavali ja kaikki apostolit ja allekirjoittanut ovat olleet Jumalan tahdosta uskossa. Usko ei ole joka miehen, mutta Jumalan armo on ilmestynyt pelastukseksi kaikille ihmisille. Näin opettaa Pyhä Henki ja Raamattuunkin se on kirjattu.

En olisi niin huolissani ja tästä paasaamassa jos ihminen muutamassa vuodessa uskoon tultuaan tulisi pois lain alta. Siirtyisi omasta uskon ratkaisusta Jumalan ratkaisuun. Oman minä uskosta Kristuksen Jeesuksen uskoon (tätä tarkoittaa muuten Room. 1:17). Adamista Kristukseen. Nyt on kuitenkin niin että ns. seurakunnat (porton tyttäret) saarnaavat vanhalle ihmiselle ja julistavat tuomiota ja valhetta. Minä paisuu näissä kokouksissa suuriin mittasuhteisiin, mutta Kristus pysyy ristillä sydämessä. Pienimmät kotiseurakunnat ovat kitkerimmin julistamassa helvetin tuomiota ja omaa uskoa ja omaa ratkaisua. Nämä ekumenian vastustajat ovat itse mitä suuremmissa määrin ekumenisia. Oppi helvetin ikuisesta piinasta on katolinen oppi, joka hyväksyttiin 450 luvulla kirkolliskokouksessa. Apostolit julistavat täydellistä pelastusta Jeesuksen Kristuksen ristinuhrin kautta. Alkuseurakunnalla ei ollut Raamattua, mutta oli Totuus Pyhässä Hengessä. Kyllä Raamattua kannattaa lukea. Jos mahdollista niin Novumista sanasta sanaan käännöstä. Selitykset kannattaa jättää oman arvoonsa, ja kuunnella Pyhän Hengen ääntä. Novumin selitykset on laatinut ekumeeninen komitea, joka uskoo enemmän helvetin piinaan kuin Jumalan armoon.

Oman minän pyhyys on itse valitun Jumalan palveluksen petollinen muoto, koska siinä minusta on tullutkin pyhä. Minä en olekaan enää sellainen ylpeä, juoppo tai huorin tekijä. En sellainen kun muut ihmiset ja ylistän ja kiitän siitä Jumalaa (Luuk. 18:11). Ja tästä voi seurata vielä hurmoskin, jossa nähdään petollisia näkyjä. Paavali joka tuli vaelluksensa kehittyessä ”pyhistä halvimmasta” ”suurimmaksi syntiseksi” ei halunnut omistaa tätä vanhurskautta, joka tulee omilla teoilla ja ratkaisuilla. Kristus on ainoa vanhurskaus, jolla on todellista merkitystä. Jos en hyväksy päälleni sitä vanhurskautta joka on kaikkien ihmisten päällä Kristuksen tähden (Room. 5:18), niin pystytän aina omaa vanhurskautta. Se on ihan sama mainitaanko siellä Jeesus vai ei. Kristus on ainoa tosi syyttömyys ja viattomuus, mutta minulle se tulee viimeisenä kaikista.

”Ole minulle syntiselle armollinen” sanoo publikaani rintaansa lyöden. Millaista armoa tämä syntinen mies anoo?! Sellaista Jumalan armoa, joka on ”ilmestynyt pelastukseksi kaikille ihmisille”. Kun Pyhä Henki upottaa Kristuksen kuolemaan, niin silloin ollaan kirouksen alla niin pahoin, että vain tämä Jumalan armo nostaa ylös. Siksi Paavali kehottaa viimeisissä kirjeissään julistamaan Kristusta Jeesusta kaikkien ihmisten pelastajana (soter alkukieli). Hän oli tullut viimeiselle paikalle ja tarvitsi todellista armoa, niin kuin tämä publikaanikin. Ja tälle publikaanille Jumala sanoo, että sinä olet vanhurskas. Sinä olet viaton kuin Kristus. Ja fariseus kiittää Jumalaa omassa hurmoksessaan siitä, että ei ole niin kuin tuo syntinen mies. Kiittää omassa hurmoksessaan, ettei ole niin kuin muut ihmiset. Hänelle ei kelpaa se Jumalan Vanhurskaus, joka Kristuksen Jeesuksen kuoleman ja ylösnousemuksen tähden julistaa kaikki ihmiset syyttömiksi ja viattomiksi. Hänelle ei kelpaa Jumalan teko!

Mitä tämä todistaa teille, jotka vaellatte Pyhässä Hengessä? Sen ainakin että Jumalan armo, joka Kristuksen tähden julistaa pelastuksen kaikille ihmisille tuomitsee lihan täydelliseen kuolemaan. Taivaaseen ei kulje mukana mitään omaa. Oma uskonratkaisukin on lopulta ristiinnaulittu Kristuksen kanssa. En enää elä, en tee ratkaisuja, vaan Kristus elää…!

Pelastus Kristuksessa on ensimmäinen ja viimeinen asia. Usko, kaste ja kirjoitukset tulevat sitten jäljessä. Älä kuitenkaan usko suin päin näitä minunkaan kirjoituksiani. Jumalalla on sinulle oma tiesi. Mutta jos kuulet kutsun Vapauteen Kristuksessa, niin herää sinä joka nukut. Nouse ihmisoppien unesta ja itse valitusta hurmoksesta. Nouse kuolleista ja Kristus sinua Valaisee Pyhän Henkensä kautta.

Kuten näet olen yhtä oikea oppinen kuin sinäkin rakas ystäväni. Minä en ole oppiani keneltäkään ihmiseltä saanut, lahkolta oppinut tai kirjoista lukenut. Jumalan kanssa olen paininut niin kuin sinäkin. Kun teissä on Pyhän Hengen voitelu, niin ette ole kenenkään opetuksen tarpeessa. Onhan Kristus Jeesus sinussa rakas ystäväni? Elävänä ja voimallisena saarnaten armoa ja anteeksi antoa kaikille ihmisille.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu