"OAJ: Yli puolet opettajista harkitsee nyt alanvaihtoa."
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/a9176d74-cbfc-494b-bb8a-8e0d875883eb
Mieti sitä.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/a9176d74-cbfc-494b-bb8a-8e0d875883eb
Mieti sitä.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Vasemmistolainen opetusministeri. Minäkin hylkäisin tuon haisevan pesän.
Kukaan ei esim. kestä kehitysmaakulttuurien naishalveksuntaa
Suomessa opettajat ovat usein naisia ja lähtevät lätkimään koulusta
Stadin alueella voi asua enää sossutuetut matut vuokratukineen
Suomalaisten määrä vähenee, sininen tolppa
Kehitysmaamatutus räjähtää. Purra näyttää
https://mobile.twitter.com/ir_rkp/status/1530227854721564673
Tanska on julistanut somalian turvalliseksi ja palautukset alkaneet
Viime vuonna 2000 palautettiin
ei liity millään tavalla mutta eihän se sinua pyhäjärven häirikköluotsi mokagubtaa ole hidastanut ennenkään päinvastoin kaikki lehtijutut kelpaa aiheiksi yksinpuheluillesi.
Nämä liittyvät
Monikulttuuria Oulun käräjäoikeudessa https://www.partisaani.com/news/race/2022/05/28/monikulttuuria-oulun-karajaoikeudessa/
ja tässä oppilaita nykyisin helsingissä
kannelmäki 8 hengen somaliperhe työvoimapulan korjaajat
Rakennusmies meni työkeikalle kerrostaloasuntoon Kannelmäkeen.
Mies soitti asunnon ovikelloa. Avaamaan tuli somalipoika.
Asunnossa asui somali perhe 8 somalia. Vanhemmat eivät osanneet suomea. Jotkut lapset osasivat jonkun verran suomea
ja rakennusmies kommunikoi heidän kanssa.
ja ohessa suoraan etulinjasta
Maahanmuuttajalapset lisänneet häiriöitä kouluissa luokassa-riehuviin-maahanmuuttajalapsiin-kyllastynyt-opettaja
– Toiset oppilaat eivät kunnioita enää opettajiaan. Varsinkin islaminuskoisten perheiden lasten arvot ja kulttuuriset käsitykset ovat täysin ristiriidassa niiden käytäntöjen kanssa, joihin suomalaisissa kouluissa on totuttu, sanoo Suomen Uutisten haastattelema opettaja.
Jo vuonna 2011 Opettaja-lehden kyselyssä selvisi, että opettajat kokevat ylimääräistä rasitusta, jos koululuokassa on runsaasti maahanmuuttajia.
Hän kannattaa Opettaja-lehdessä esille tullutta ehdotusta, jonka mukaan 41 prosenttia opettajista haluaisi kouluihin kiintiöt maahanmuuttajille.
– Tietysti kaikki oppilaat ovat yksilöitä ja heidät tulee huomioida yksilöinä. Karkeasti voi silti todeta, että 20-30 prosenttia on enimmäismäärä, mikä opetusryhmässä voi olla maahanmuuttajia. Muussa tapauksessa opetuksen läpivieminen muuttuu vaikeaksi, eikä opettaja välttämättä ehdi tukea kaikkia oppilaita yksilöllisesti. Tämä taas heijastuu väistämättä oppimistuloksiin.
Kun lukee tuon opettajan vuodatuksen, luulen että se on yksi pääasiallinen syy. Tässä otteita tänään HS:n mielipidesivulta:
"Kunnat tekevät toimia inkluusion nimissä tavoitellen säästöjä kuntatalouteen välittämättä lainkaan oppilaan edusta ja opettajien hyvinvoinnista."
"KUNTIEN päätös pyrkiä eroon luokkamuotoisesta erityisopetuksesta eli pienryhmistä on älytön. Pienryhmistä luopumista perustellaan inkluusioajattelulla, jonka mukaan kaikkien oppilaiden tulisi opiskella samassa luokassa."
"Satunnaisesti opetuksessani oleva maahanmuuttajataustainen kuudesluokkalainen oppilas ei ymmärrä juuri lainkaan lukemaansa suomenkielistä tekstiä. Kun tekstiä pitäisi tuottaa itse, hän kopioi kaiken suoraan jostakin ympärillään olevasta tekstistä. Keskusteluihin hän ei osallistu millään tavoin."
Koko mielipide:
https://www.hs.fi/mielipide/art-2000008820158.html