Kollektiivisesti säästimme turhaan energiaa vuosikymmenet

Tajusin jo 1980-luvulla kupletin juonen. Aina kun oli kylmä talvi putosi sähkön hinta. Kun oli lauhaa ja sähköä säästyi nostivat yhtiöt yksikköhintaa. Siis kyse oli ja on yhä siitä että yhtiöiden täytyy saada tietty rahamäärä kotipesään. Säästimme turhaan energiaa koska säästimme kaikki.
296
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Joo. On siinä se pointti että kun muut eivät olisi säästäneet energian käytössä olisi omat säästöt olleet todellisia. Kuinka vapauttaa itsensä sähköyhtiöiden orjuudesta, se ei olekaan mikään helppo juttu. Pitäisi irrottautua sähköverkosta ja kyetä itse tuottamaan energia ympäri vuoden. Tuleeko vielä se aika jolloin luodaan toimitettava paketti ( agrigaatti tuulimylly aurinkopaneelit puulämmiteinen vesikiertolämmitys) jolla homma hoituu?

Äänestä

Kyllä+tuota+kulutusta+voi+ainakin+omakotitalossa+kohtuullistaa+fiksuilla+valinnoilla.Tulevaisuudessa+kunhan+saadaan+tuo+akkuteknologia+parannettua+tilanne+paranee+huomattavasti+ihan+kuluttajankin+silmissä.Ongelmahan+on+sähkön+tai+energian+varastointi.+Jos+kovan+tuulen+tuulisähköä+ja+halpaa+lähes+ilmaista+pörssisähköä+ja/tai+niillä+tuotettua+lämpöä+voisi+fiksusti+varastoida,+niin+vuositason+sähkölasku+pienenisi+huomattavasti.Fiksu+ja+edullinen+lämpö-/sähköakku+olisi+se+helpottava+asia.Tämänpäivän+kuluista+50%+saa+pois+laittamalla+tehokkaat+ilmalämpöpumput+ja+siirtämällä+kaiken+mahdollisen+kulutuksen+yösähkölle.+Jos+on+saatavilla+edullista+tai+ilmaista+puuta,+niin+varaava+takka+ja+klapihommista+liikunnan+iloa+ilman+salikorttia.Itsellä+2-hintasopimus+sähkölle+ja+siirrolle.+Suurin+kulutus+lämmitykseen+jota+onneksi+enimmäkseen+tarvitaan+yöllä.Eli+itse+voi+jotain+tehdä+mutta+hallitus+ja+eduskuntahan+ne+loppupelissä+määräävät+mitä+se+energia+maksaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Tajusin jo 1980-luvulla kupletin juonen. Aina kun oli kylmä talvi putosi sähkön hinta. Kun oli lauhaa ja sähköä säästyi nostivat yhtiöt yksikköhintaa. Siis kyse oli ja on yhä siitä että yhtiöiden täytyy saada tietty rahamäärä kotipesään. Säästimme turhaan energiaa koska säästimme kaikki.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu