Erdoganin erehdys

Recep Tayyip Erdoğan on jo maksanut iltalypsystään korkean hinnan, jota ei taatusti edeltä arvannut.

Suomalaisten suuri Turkkiin suuntautuva matkailu katkesi kokonaan. Talouskriisissä kamppailevalle maalle isku.

Kun ei ole demokraattista tasapainottavaa suunnittelua, diktaattorien ailahdukset aiheuttavat valtavaa tuhoa omalle maalle.

On jo varma, että Turkki on menettänyt vuosikymmeniksi PARHAAN ystävänsä ja sen mukana monia muita.

4

87

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      joo määki peruin turkin matkan, en matkusta sinne enää koskaan, en.

      • Poikani, joka on monta kertaa käynyt Turkissa perheineen, sanoi että ei tee enää ollenkaan mieli.


    • Anonyymi

      Muutenkin on täysin outoa lähteä tuollaiseen peliin mukaan. Nythän on kyse siitä, kelpaako Suomi Nato-maaksi. Eikö silloin pidä arvioida nykyinen kelpoisuus, eikä muutuva kelpoisuus. Saisivat kutsua Suomen virallisiin neuvotteluihin, ja sitten yhdessä päättää kelpaako vai ei kelpaa. Ei pidä alistua mihinkään yhden maan vaatimuksiin, vaan on kelvattava tällaisena kuin nyt olemme.

      • Aikoinaan, kun NATO syntyi, uskottiin, että yksimielisyys oli demokratian välttämätön ehto puolustusliitolle, niin kuin silloin olikin. Ei arvattu, että siitä myöhemmin kehittyisi iltalypsyn keino.

        NATO on sisäisissä vaikeuksissa, kun muut jäsenet toivottavat tervetulleeksi, ja yksi on ryhtynyt lypsämään.

        Tuskin siitä Ruotsille ja Suomelle tulee pitkäaikaista haittaa, mutta Turkille kyllä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      35
      4145
    2. Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?

      Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o
      Ikävä
      242
      3992
    3. Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän

      elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi
      Maailman menoa
      135
      3117
    4. Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?

      Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis
      Maailman menoa
      65
      2994
    5. Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?

      Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat
      Kuhmo
      16
      2931
    6. Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin

      Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos
      Puolanka
      71
      2685
    7. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      97
      2441
    8. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      117
      2053
    9. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      43
      1751
    10. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      24
      1750
    Aihe