Naton avoimet ovet?

Nyt sitten tarvittaisiin niitä avoimia ovia, vaan miten kävikään?
Tuli heti päätöksen jälkeen Turkki joka veti maton natottajien jalkojen alta!
Mutta kuinka meidän media toimii nyt kun niitä pariovia ei löydykkään, vaan esteenä onTurkki jonka kanssa meillä ei pitänyt olla mitään ongelmia, nyt sitten media ei kysy keneltäkään KaKon edustajalta, siis kansalliselta kokoomukselta että miten se pariovien avaaminen tehdään?
Eo ole näkynyt Orpoa eikä muitakaan natottajia mediassa selittämässä, että miksi näin.
Orpolla oli natoon liittymisen päätöksen jälkeen vaikeuksia ettei kesken kaiken pyrskähdä nauramaan kun jo selvää asiaa kyseltiin ylen ykkösuutisissa, nyt sitten kukaan kysy mitään ja hän on ainut asiantuntija!
11101
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Ei NATO-jäsenyys ole mikään vaatekaupan kanta-asiakkuus, joka järjestyy näppärästi tost noi vaan. Katotaan nyt ekaks mikä tilanne on syksyllä ja jos ensi vuonna tähän aikaan ollaan vielä tässä tilanteessa, niin pohditaan sitten asiat uusiksi.

Äänestä
  • Huutelu on tosiaan naurettavaa, sillä Naton jäsenyysprosessiin on mennyt keskimäärin 1-1/2 vuotta. Osasyy siihen on, että kaikki valtiot eivät ole yhtä valmiita. Suomella ja Ruotsilla on uskomattoman vahva kannatus, koska meillä ei ole sitä ongelmaa. Turkki tietää tämän ja näkee tässä mahdollisuuden hoitaa asioitaan USA:n kanssa.

    Suomelta ja Ruotsilta odotetaan jotakin, mutta hävittäjäkaupat USA:n kanssa lienevät Turkin päätavoitte. Erdogan yritti edistää niitä jo aiemmin keväällä. Senaatti teki vahvan eleen presidentti Bidenin suuntaan Suomen ja Ruotsin puolesta. Kirje, jossa on 82 senaattorin nimet antaa selkänojan, jonka nojalla voi neuvotellakin jotain.

    Äänestä

suomi kohtä pääsee savupiipun kautta ulos

Äänestä

Ei ole eka kerta kun Orpo tuulettaa väärään aikaan.

Äänestä
  • Orpo hehkutti Turkin aseiden tehokkuutta, kunnes joku cock-kareista kertoi että Turkin asein Suomi torjuu Natojäsenyyden.

    Äänestä

Suomi on epärehellinen ei nato kelpoinen sanoo Erdogan tänään ilta-sanomien mukaan. Se siitä natosta.

Äänestä

Koirat haukkuu, karavaani kulkee. Meitä odotetaan innokkaasti määränpäässä.

USA:n senaatin 82 edustajaa (demokraatteja ja republikaaneja) on lähettänyt presidentti Bidenille allekirjoituksin varustetun vetoomuksen, jossa hallintoa pyydetään edistämään aktiivisesti Suomen ja Ruotsin Nato-jäsenyyttä.

Turkki voi harrastaa iltalypsyään, ja viivyttääkin prosessia, mutta raja tulee siinäkin vastaan. Suomen ja Ruotsin Nato-kelpoisuutta se ei pysty kyseenalaistamaan. Vieläkin tärkeämpi pointti on, että jäsenyytemme on Naton intressissä.

Äänestä

Presidentti Erdoğan Nato-neuvotteluista: Turkki ei hyväksy sotilasliittoon maita, jotka tukevat terroristisia järjestöjä

Turkin presidentti Recep Tayyip Erdoğan sanoo, että tällä viikolla Ankarassa alkaneet neuvottelut Ruotsin ja Suomen Nato-jäsenyydestä eivät ole edistyneet odotetulla tavalla.

Erdoğan sanoi valtionmedian mukaan, että niin kauan kuin hän on presidenttinä Turkki ei voi hyväksyä Nato-jäseniksi maita, jotka tukevat terroristisia organisaatioita.

https://yle.fi/uutiset/3-12314941

Äänestä

Erdogan on hyvä viisas presidentti,olisippa meilläkin hänen kaltainen.

Äänestä

Suomen lainsäädäntö ei salli natojäsenyyttä. Suomi tukee terrorismia, Nato EI!

Äänestä

Hienoa Turkki kun ikuisiksi ajoiksi estit Suomen natoon menon. Turkki ei olekkaan mikään Yhdysvaltojen nuoleskelija he tekvät päätökset ihan itsenäisesti.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Nyt sitten tarvittaisiin niitä avoimia ovia, vaan miten kävikään?
Tuli heti päätöksen jälkeen Turkki joka veti maton natottajien jalkojen alta!
Mutta kuinka meidän media toimii nyt kun niitä pariovia ei löydykkään, vaan esteenä onTurkki jonka kanssa meillä ei pitänyt olla mitään ongelmia, nyt sitten media ei kysy keneltäkään KaKon edustajalta, siis kansalliselta kokoomukselta että miten se pariovien avaaminen tehdään?
Eo ole näkynyt Orpoa eikä muitakaan natottajia mediassa selittämässä, että miksi näin.
Orpolla oli natoon liittymisen päätöksen jälkeen vaikeuksia ettei kesken kaiken pyrskähdä nauramaan kun jo selvää asiaa kyseltiin ylen ykkösuutisissa, nyt sitten kukaan kysy mitään ja hän on ainut asiantuntija!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu