Tänään köyhä syö

Ranskalaisia perunoita, nakkeja ja ketsuppia.
2961
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 29

Vanhimmat

Oho! Tuliko peruspäiväraha tilille?

Äänestä

Mitä tuotetaanko ranskassa mukumas perunoita joita sitten tuodaan suomeen,en usko

Äänestä
  • Tuodaanhan Israelistakin bataattia ja maistuvat ihan hyviltä kalapuikkojen kanssa.
    Olisko se oikein köyhän perusetti vai tulkitaanko pröystäilyksi.

    Äänestä

  • Kyllä Ranskasta tuodaan perunaa Suomeen, me saatiin paikallisesta K-marketista ilmaiseksi ranskalaisia perunoita, oli pakattu ohuesta päreistä tehtyihin koreihin, olivat päässeet hieman itämään, niin kauppias antoi ne kaikki meille ilmaiseksi. Ihan hyvää perunaa oli, keitettiin ne ja tehtiin perunamuusia, osa pistettiin kasvamaan kasvimaalle.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kyllä Ranskasta tuodaan perunaa Suomeen, me saatiin paikallisesta K-marketista ilmaiseksi ranskalaisia perunoita, oli pakattu ohuesta päreistä tehtyihin koreihin, olivat päässeet hieman itämään, niin kauppias antoi ne kaikki meille ilmaiseksi. Ihan hyvää perunaa oli, keitettiin ne ja tehtiin perunamuusia, osa pistettiin kasvamaan kasvimaalle.

    Lähteekö muusi hyvin nousemaan maasta?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Lähteekö muusi hyvin nousemaan maasta?

    Hehee... Näsis se taas iski. Osasta perunoista me tehtiin perunamuusia ja osa perunoista pistettiin kasvamaan kasvimaahan.

    Hyvää perunamuusia niistä ranskalaisista perunoista tuli, mutta ne maahan istutetut perunat ei sitten kasvaneet niin kovin kummoisesti, kasvoivat kyllä, mutta emme jatkaneet niiden kasvatusta seuraavana kesänä.

    Äänestä

Sama täällä. Kyytipoikana Villen rapsakkaa hapatettua suolakurkkua.

Äänestä

Ranskanperunat sitten jo ihan eri juttu.

Äänestä

Siinä sitä taas yksi köyhä poltti rahaa uus'avuttomuudessaan.

Epäterveellistä vielä kaiken lisäksi, nakit melkoista tavaraa lisäaineineen ja suolaa aivan hirveästi, eikä ne perunat mitään terveysruokaa ole tuossa muodossaan, ketsupissa suolaa myös aivan järkyttävästi.

Äänestä
  • Hui kauheaa :D

    Äänestä

Tosi köyhä sitten vielä syö einespizzan ja noitten ranskalaisten lisäksi kutsuvat sitä safkaa.Paskaruokia syö tarpeeks pitkään ni saa itselleen diabetes 2 sitten vielä kun ei liikuta mitään.

Äänestä
  • Sinun diabetes on näköjään vaikuttanut jo kirjoitustaitoosikin.

    Äänestä

Päälle ruokarööki!

Äänestä

Valitsisin multaperunat ja keitäisin ne. nakit on täynnä jauhoa ja lihapitoisuus vähäinen. Jättäisin nakit pois,perunan kanssa söisin halpaa tonnikalaa,

Äänestä
  • Kertoisitko muillekkin, mistä saa halpaa tonnikalaa? Tonnikalan hinta on kymmenkertaistunut halvalta -80 luvulta. No se olikin aikaa ennen EU-mafian riistoa.

    Äänestä

  • Tonnikala ei kyllä ole halpaa, kuin jossain Intiassa kalatorilla! Täällä Suomessa tonnikala maksaa tosi paljon, katso vaikka kilohintaa kaupan hyllyssä.

    Soijarouheesta ja tomaattimurskasta tekee hyvän kastikkeen perunoiden kanssa syötäväksi ja saa monta ateriaa tosi edullisesti!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Tonnikala ei kyllä ole halpaa, kuin jossain Intiassa kalatorilla! Täällä Suomessa tonnikala maksaa tosi paljon, katso vaikka kilohintaa kaupan hyllyssä.

    Soijarouheesta ja tomaattimurskasta tekee hyvän kastikkeen perunoiden kanssa syötäväksi ja saa monta ateriaa tosi edullisesti!

    Tämä tosi, että soijarouheesta ja tomaattimurskasta tulee tosi hyvät kastikkeet ja edullisesti. 500g pussi soijarouhetta maksaa 3,05€ ja Lidlissä tomaattimurska 0,24€/purkki. Jos ostat 10 purkkia sitä tomaattimurskaa ja yhden pussin soijarouhetta, on 5,45€ ostettu pitkäksi aikaa kastiketarpeita. Tosi edullista ruokaa, keittelee sitten makaronia tai perunaa tuolle kastikkeelle lisukkeeksi.

    Äänestä

  • Sardiinit on halvempia, maukkaampaa ja eettisempää.

    Äänestä

Tänään moni venäläisten aloittaman sodan lapsiuhri ei syö yhtään mitään, vaan kuolee aavikolla matkalla perheen ruuan perässä aliravitsemukseen.

Äänestä
  • Mutta meiltäkin löytyy edelleen porukkaa joka äänestää SKP:tta.
    Kyllä tyhmyyden syvyys on käsittämätöntä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Mutta meiltäkin löytyy edelleen porukkaa joka äänestää SKP:tta.
    Kyllä tyhmyyden syvyys on käsittämätöntä.

    Mitä tekemistä SKP:lla on Venäjän kanssa? Nyky-Venäjä ei millään tavalla ole kommunistinen valtio.

    Äänestä

Miks sitten äänestät skp.

Äänestä

Minä syön vain ranskalaisia perunoita. Ilman lisukkeita. Jälkiruoaksi kupillinen kahvia. Jos ei tuolla nälkä lähde niin ei sitten millään.
Söin kaurapuuroa usein ja sain silti diabeteksen.
Joten menköön rasvaiset ruuatkin sitten kun ei kerta auttanut.

Äänestä
  • Miten olisi ne "pommes noisettes" jos "pommes frites" kyllästyttää.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Miten olisi ne "pommes noisettes" jos "pommes frites" kyllästyttää.

    Pitää kokeilla vaihteeksi.

    Äänestä

Tili tulee tili menee , röyhh

Äänestä

Herralla on herkut. Katteeks käy

Äänestä

Tänään on väsyttänyt aika paljon. Makarooneja oon syönyt 4 päivää.

Äänestä

Huomenna kerään voikukanlehtiä salaatiksi. Niitä ruisleivän päälle kerros niin ainakin viherannos on saatu. Lisäksi makaronivelliä, juomana raikasta vettä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Ranskalaisia perunoita, nakkeja ja ketsuppia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu