Saimaan kanava

Anonyymi

Suomen päättäjät luulivat 50-luvulla, että Neuvostoliitto antaa Karjalan takaisin, kun sinne rakennetaan kanava. Silloin valehdeltiin, että vanha kanava kunnostetaan, mutta tehtiin kokonaan uusi. Nyt suunnitellaan kanavaa kokonaan Suomen puolelle.

5

735

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Suomen metsäteollisuus odottelee, että valtio kustantaisi Mäntyharjun kanavan ja myös Kymijoen kunnostuksen.
      Silloin nämä saisivat tuotteensa merelle edullisemmin.

      • Anonyymi

        Eiköhän EU myönnä avustuksia tuolle kanava hankkeelle, kun ajoissa pannaan hakemukset vetämään. Töitä siinä on isolle porukalle ja töitä Suomalaiset tarvitsee .


    • Anonyymi

      Kanava maksaa itse itsensä käyttömaksuilla. Esimerkiski huviveneilijät , joita olisi tulossa Saksastakin enemmän mitä kanavaan mahtuu. Kyllä nämä yhteiskunnan satsaukset valtion toimesta on tärkeitä. Jokin tie kun tehdään kunnolla ja leveäksi niin palvelee seuraavat sata vuotta myös hyvin kevyttä liikennettä samoin kun se Jäämeren rata , joka on jäätynyt paikoilleen , vaikka turistit se maksaisivat moneen kertaan. Vertauskuvana vaikka Siperian rata.

    • Anonyymi

      Arvelen Karjalan ja muiden Neuvostoliiton ryöstämien alueiden palautuvan Suomelle kunhan vielä vähän odotamme. On meinaan sellaiset merkit Venäjän maalla, että se hajoaa Neuvostoliiton tavoin omaan mahdottomuuteensa. Venäjästä irtautuu lukuisa joukko nyt alistettuja kansoja ja siinä rytäkässä myös Karjalan ym. asiat korjaantuvat. Nuoremmalla sukupolvelle sanon, että vaikka alueet palautuvat, niin älkää jo oman etunne vuoksi ottako venäläisiä siinä mukana. Menkööt Siperiaan tai mihin vaan mutta ei tänne.

      • Anonyymi

        Piakkoin poistuu raja Venäjän ja Suomen väliltä. Merkit on kyllä olleet sellaaseet jo pitemmän aikaa. Pizdat Natosta!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      110
      2056
    2. 255
      1754
    3. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      62
      1134
    4. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      66
      1034
    5. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      1030
    6. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      67
      967
    7. Kerroppas nyt

      M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉
      Ikävä
      69
      890
    8. Tykkäsit nainen

      Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.
      Ikävä
      38
      878
    9. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      7
      852
    10. Helppo selvittää onko oma täällä

      Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse
      Ikävä
      51
      837
    Aihe