Suomen päättäjät luulivat 50-luvulla, että Neuvostoliitto antaa Karjalan takaisin, kun sinne rakennetaan kanava. Silloin valehdeltiin, että vanha kanava kunnostetaan, mutta tehtiin kokonaan uusi. Nyt suunnitellaan kanavaa kokonaan Suomen puolelle.
Saimaan kanava
9
1048
Vastaukset
- Anonyymi
Suomen metsäteollisuus odottelee, että valtio kustantaisi Mäntyharjun kanavan ja myös Kymijoen kunnostuksen.
Silloin nämä saisivat tuotteensa merelle edullisemmin.- Anonyymi
Eiköhän EU myönnä avustuksia tuolle kanava hankkeelle, kun ajoissa pannaan hakemukset vetämään. Töitä siinä on isolle porukalle ja töitä Suomalaiset tarvitsee .
- Anonyymi
Kanava maksaa itse itsensä käyttömaksuilla. Esimerkiski huviveneilijät , joita olisi tulossa Saksastakin enemmän mitä kanavaan mahtuu. Kyllä nämä yhteiskunnan satsaukset valtion toimesta on tärkeitä. Jokin tie kun tehdään kunnolla ja leveäksi niin palvelee seuraavat sata vuotta myös hyvin kevyttä liikennettä samoin kun se Jäämeren rata , joka on jäätynyt paikoilleen , vaikka turistit se maksaisivat moneen kertaan. Vertauskuvana vaikka Siperian rata.
- Anonyymi
Arvelen Karjalan ja muiden Neuvostoliiton ryöstämien alueiden palautuvan Suomelle kunhan vielä vähän odotamme. On meinaan sellaiset merkit Venäjän maalla, että se hajoaa Neuvostoliiton tavoin omaan mahdottomuuteensa. Venäjästä irtautuu lukuisa joukko nyt alistettuja kansoja ja siinä rytäkässä myös Karjalan ym. asiat korjaantuvat. Nuoremmalla sukupolvelle sanon, että vaikka alueet palautuvat, niin älkää jo oman etunne vuoksi ottako venäläisiä siinä mukana. Menkööt Siperiaan tai mihin vaan mutta ei tänne.
- Anonyymi
Piakkoin poistuu raja Venäjän ja Suomen väliltä. Merkit on kyllä olleet sellaaseet jo pitemmän aikaa. Pizdat Natosta!
- Anonyymi
On mahdollista että Venäjä ajautuu vakaviin ongelmiin esim. taloudellisesti. Siinä yhteydessä Suomen ulkopoliittisen johdon on oltava hereillä ja pyrittävä Karjalan ydinalueiden (Saimaan kanava, Viipuri, Kurkijoki, Sortavala) eli rajan siirtämiseen n. 30-50 km:lla itään. Nämä alueet ovat Suomelle tärkeitä mutta eivät Venäjälle.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
On mahdollista että Venäjä ajautuu vakaviin ongelmiin esim. taloudellisesti. Siinä yhteydessä Suomen ulkopoliittisen johdon on oltava hereillä ja pyrittävä Karjalan ydinalueiden (Saimaan kanava, Viipuri, Kurkijoki, Sortavala) eli rajan siirtämiseen n. 30-50 km:lla itään. Nämä alueet ovat Suomelle tärkeitä mutta eivät Venäjälle.
Nimenomaan pitäisi strategisesti idässä siirtää rajaa ja osissa edeten, jotta sieltä ainakin ne "helpot" ja vähäväkiset alueet saataisiin takaisin:
https://suomikokonaiseksi.wordpress.com/2023/11/06/russian-occupation-in-finland/
- Anonyymi
Jos vaikka Norjan kanssa tehtäisiin vaihtokauppa pikkualueista niin saataisiin edes tunturin sivuhuippu Suomen korkeimmaksi kohdaksi....
https://ibb.co/chTv4LFQ - Anonyymi
Vanha Salla jos olisi vielä Suomea, niin se olisi nyt vetovoimaisin laskettelukeskus maassamme.
Jo ennen sotia siellä pidettiin SM-kisoja .
Petsamon ryöstö oli myös Suomen kannalta suuri menetys. Saimaan kanavalla on ollut meille pieni merkitys, vuokra-aikana. Kymmeniä vuosia saadaan vielä maksaa vuokraa viholliselle, jonka maalla kanava nyt on.
On käsittämätöntä, että meidän rakentama, ja kunnostama kanava, joka on vielä pääosin valloittaja puolella, maksaa Suomelle reilusti yli miljoona euroa vuodessa.. Liikennettä siinä ei ole ollut vuosiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun282668Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5031774Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei161764- 171384
Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si681199- 231198
Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431088Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?751075- 31988
UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa
Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa90952