Kannattaa katsoa tämä dokumentti ja totuus ruokajonoista. Parempi olisi lopettaa tällainen hulluus.
Ruoka-apu YLE Areena MOT
Anonyymi
2088
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Ja linkki:
https://areena.yle.fi/1-50654059
Kiitos sain päivän parhaat naurut.=)
Sieltä tukusta haki yksi henkilö ruokaa erään yhdistyksen nimissä. Tunnettu henkilö paikkakunnalla. Se henkilö viettää melkoisen paljon aikaa pelikoneilla.
Ja mitä tulee hakijoiden yleisilmeeseen, niin melkoisen monet eivät ainakaan ruuan puutteessa ole kituneet. Niin olivat hyvässä lihassa/läskissä, että. Velton näköistä porukkaa muutenkin.
Kauppojen kannattaisi kyllä itse myydä ylijäämätuotteet mahdollisimman pitkälle niin, että kauppiaan kassaan kilahtaa edes murto-osa hävikkiruuasta. Me asiakkaathan se hävikkiruoka maksetaan.
Onko sulla joku pieni punainen vihko mihin kirjaat aina kuka on nähty lähimarketin pelikoneilla?
Et velttoilija keksi parempaa elämänsisältö?
Näkisin hyvänä, että vieläkin olisi se kirkollisvero, että ne ketkä eivät kuulu kirkkoon , niin maksaisivat sitten kymmenkertaisen hinnan sitten palveluista. Sillon oli erikseen toisilla paikkakunnilla punaisten hautausmaa , johon haudattiin kirkkoon kuulumattomat . On vieläkin toisilla kunnilla erikseen ja aivan eri paikoissakin, kaukana kirkosta. Nehän perustettiin kansalais sodan aikaan , kun siinä sodassa kuolleita ei hyväksytty kirkkomaahan jos oli punaisten puolella ollut. Noiden hautausmaiden kunnossapito taitaa kuulua kunnan vastuulle nykyään , ainakin osittain. Mutta jos olisi edelleen kirkolla tuo määrämis valta , niin moni liittyisi siihen ja saisi sitten rahoilleen niitä palveluja, Nykyään ne on vapaamatkustajia, saavat kuitenkin palveluja samaan hintaan , kuin kirkkoon kuuluvat. Kuten hautajaiset, häät, Toisin sanottuna, kun ihminen kuolee ja ei kuulu kirkkoon , niin kuolinsyyn tutkimuksen jälkeen kärrättäisiin heti kuoppaan haudattavakisi punaisten hautausmaalle. Toki onhan niitä juhlatiloja ja voivat sitten omaiset vuokrata niitä tapahtumapaikoikseen , jos haluavat.Se miten tämä nyt kuuluu tähän , tarkoitan että kirkolla olisi sitten varaa pyörittää tuota ruoka- apu toimintaa ja joka paljon tienaa , niin myös kirkollisveron muodossa osallistuu siinä syntyvissä kustannuksissa isommalla summalla toimintaan.
Samaa voisi toteuttaa valtionhallinnossakin. Ne ketkä tekevät töitä ja maksavat veroja, saavat palvelutkin. Esim. kotona notkuvat työttömät eivät tarvitse ilmaista lastenhoitoa.
Jos ottaisi selvää, niin tietäisi, että kirkolla on palveluksissaan 3 eri maksuluokkaa.
1. seurakunnan jäsenet, 2. toisen srk:n jäsenet ja 3. kirkkoon kuulumattomat.
Ei sieltä ilmaiseksi mitään saa, vaikka olisi 100 vuotta maksanut veroja.
Näin kirkko kyykyttää mm. surevia omaisia. Tekopyhää touhua todellisuudessa.
Onko kirkolla edelleen voimassa vanha keskiaikainen teesi:
"Kun raha kirstuun kilahtaa niin sielu taivaaseen vilahtaa"
Ja höpö höpö! Tuo EU:n ruoka-apu on EU:n kanssa neuvoteltua maataloustukea ja sitä jaetaan kaikille, kuului kirkkoon tai ei. Seurakunnat toimii monella paikkakunnalla yhteistyökumppanina Ruokavirastolle tuon EU-ruoka-avun jakamisessa.
Jos väitteesi on totta, niin tee valitus EY-tuomioistuimeen!
Ja kyllä seurakunnalta saa ilmaiseksi paljon, oli seurakunnan jäsen tai ei. Ei ole tekopyhää touhua!
Järjestin taannoin isäni kuoleman jälkeen hänen siunaus- ja muistotilaisuuden seurakunnan tiloissa, saimme kirkon käyttöön siunaustilaisuuteen ja siellä noudatettiin seurakunnan taholta toiveitamme, ei tullut laskua mistään erikseen. Muistotilaisuus järjestettiin läheisellä seurakuntatalolla, saimme käyttöömme keittiönkin salin lisäksi, eikä meiltä peritty mitään erillistä maksua tästäkään. Jouduimme maksamaan ainoastaan seurakunnan ulkopuolelta tilatuista palveluista, kuten arkku, kuljetukset ja tuhkaus.
Jerusalem- syndrooma.
Mäntsäläläinen kävi vähän Jerusalemissa vierailulla. Sai sellä jossain kallion uumenissa jonkun älynväläyksen ja Rest is history. =)
Helluntailainen mummoni liikuttui kanssa kyyneliin asti aina kun hän puhui omasta hyvyydeatään.
Jeesus ei taatusti arvannut millaisen ketjureaktion hän aloitti 2000- vuotta sitten.
https://www.youtube.com/watch?v=NTZgm6RWjw8
Kuvittelenko vain vai onko ohjelman selostajalla täysi työ naurunsa pidättelemisessä? =)
Toimittaja taitaa olla enemmän järkyttynyt kuin huvittunut. Mutta täysi työ hänellä on pitää pokkansa kun tekee ohjelmaa. Haukkoo henkeä koko ohjelman ajan.
Nälkiintyneitä ihmisiä ruokajonossa.
Vähä eskaloitunut tää homma...
Kaakkois-Suomalaisen rajakaupungin ruokajonon asiakaskunnassa on tapahtunut radikaali muutos.
Venäläiset puuttuvat. Ennen viimeisiä sählinkejä tulivat joukoittain jonoihin ja sitten, ajaessaan pois katumaastureillaan jotkut inventoivat saliinsa ja heittivät pois omaan makuun sopimattomat.
Seurakunnan jakelu edellyttää lyhyeeseen hartaushetkeen osallistumista. Minulla on vielä varaa laihtua.
Nälkä.
https://www.youtube.com/watch?v=zV2vT0aT5Mc
Kuin Hurstin ruokajonoissa. Ei jää jäljelle kuin tyhjiksi kalutut varastot.
Vaikka täällä kovasti hehkutetaan kuinka työttömyys ja toimettomuus tekevät terveiksi, niin ei tuo porukka jonoissa kovin terveeltä näyttänyt. Lisäksi on ilmeisesti oltu ruoka-aikaan kotona, joten vähän voi vyötä kiristää.
Kaljasta se killivatsa on tullut eikä elintarvikkeista.