Foibe/foibekartano

Anonyymi

Kokemuksia lähinnä läheisen näkökulmista, mutta kaikki kokemukset työntekijöidenkin näkökulmasta sallittuja.

Millaisena paikkana olette läheisenä Vantaalla sijaitsevan Foiben kokeneet? Onko hoito hyvää? Kulkeeko tieto kunnolla?

9

3615

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Paikka mainostaa iloisilla vanhuksilla joille on tarjolla kaikenlaista aktiviteettia. Julkisivu on siis kunnossa.
      Some täynnä vanhusten karaokea ja lampaiden syöttämistä. Vuodepotilaat on kuitenkin unohdettu kokonaan. Heille ei ole muuta viihdettä tarjolla kuin kuoleman odotusta. Muutama inhimillinen ja ystävällinen hoitaja löytyy, muuten on äkäisitä ja suomea ymmärtämätöntä porukkaa. Välillä tuntuu, että aterioita ja välipalojakin jätetään välistä..
      Ei mitään kuntoutusta, ei mitään virikettä, vain makaamista niille, jotka eivät enää omin avuin selviä. Piti olla hyvä loppuelämän paikka. Omaiseni väsyi ja kuoli lopulta makaamiseen. Älkää uskoko mitä kotisivut näyttää, mikäli omaisennne on vuoteen omana. En voi suositella kenellekään.

      • Anonyymi

        On meillä harkinnassa nyt. Mutta toistaiseksi vuodepotilaana.. onko fyssarii, sairaanhoitajaa, toimiiko lääkäripalvelut?


    • Anonyymi

      Kaikista asukkaista kuitenkin peritään korkea hoitomaksu. Tuntuu väärältä että kaikki aktiviteetit suunnataan jo muutenkin reippaille ja itsenäisesti pärjääville. Ihmettelen miksi huoneisiinsa hylättyjen omaiset eivät valita.

    • Anonyymi

      Missä on Juhannuskokko ja grillimakkarat

    • Anonyymi

      Omaiset valittavat kyllä.Kiertävän henkilökuntasysteemin takia ei koskaan tiedä jos palaute menee perille vai ei. Lisäksi vaikka antaa palautetta ei mikään muutu. Olisko vieläkin osaamaton johto tai pelkkää välinpitåmättömyyttä? Hirveä kohtalo kuitenkin vanhukselle.
      En kuitenkaan suosittele jättämään omaista kyseiseen laitokseen, jos millään löytyisi muita vaihtoehtoja.

    • Anonyymi

      Eiköhän jokainen hoitolaitos kun pääsee asumaan niin ei se ole sitä mitä on luvattu.Omaista seurannut niin mitään ei ole mitä piti olla kun meni asukkaaksi.

      • Anonyymi

        Hidastavat kuolemaa jotta tienaavat pitempään nuo laitokset.


    • Anonyymi

      Ikifit hoitolaitoksen johtoporras,ei kyllä ajattele kuin rahaa .Johtoportaasta se on kiinni minkälaista on hoito ja mitä virikkeitä. Talo jossa vaihtuu johtaja jatkuvasti,kertoo jotakin yrityksestä.

      • Anonyymi

        Se kertoo että opit on tuotu venäjältä, eli hällä väliä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois

      Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie
      Maailman menoa
      316
      6157
    2. Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia

      Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta
      Maailman menoa
      65
      4001
    3. Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat

      Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom
      Maailman menoa
      41
      3342
    4. Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?

      Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole
      Maailman menoa
      77
      3254
    5. Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa

      Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava
      Maailman menoa
      85
      3188
    6. Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!

      Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut
      Maailman menoa
      181
      3106
    7. Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki

      Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin
      Maailman menoa
      102
      2566
    8. Dannysta tulee isä 83-vuotiaana

      Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll
      Maailman menoa
      52
      2311
    9. Abdullah iski Citycenterin vessassa

      Miksi näitä juttuja pitää lukea lähes päivittäin? https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011913632.html
      Maailman menoa
      213
      2227
    10. Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa

      ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt
      Maailman menoa
      78
      2103
    Aihe