Näyttää vähäiseltä eroakirkosta-sivun eroamiset. Mikä on koko vuoden ennuste?
Eroamistahti on hiljainen
8
811
Vastaukset
- Anonyymi
DVV:n kautta eroajat eivät näy tilastossa. Ymmärtääkseni heitä on nykyään noin 1/3 kaikista eroajista. Tämän vuoden lopullinen määrä lienee jälleen n. 50 000 eroajaa, mikäli jotain yllättävää ei tapahdu.
Juu, tänä vuonna tammi-huhtikuussa on ollut tosiaan vähän alle 2/3-osaa EK:n osuus. Viime vuonna se oli vähän alle 3/4. Ja tuo "noin 50 000" on paras arvaus mihin tässä vaiheessa vuotta voi.
Oletan että Venäjän hyökkäys Ukrainaan on vähentänyt erolukuja. Ihan mikä tahansa iso uutinen peittää kirkon kannalta epämiellyttävät uutiset, jotka tuottaisivat eropiikkejä.- Anonyymi
jori.mantysalo kirjoitti:
Juu, tänä vuonna tammi-huhtikuussa on ollut tosiaan vähän alle 2/3-osaa EK:n osuus. Viime vuonna se oli vähän alle 3/4. Ja tuo "noin 50 000" on paras arvaus mihin tässä vaiheessa vuotta voi.
Oletan että Venäjän hyökkäys Ukrainaan on vähentänyt erolukuja. Ihan mikä tahansa iso uutinen peittää kirkon kannalta epämiellyttävät uutiset, jotka tuottaisivat eropiikkejä.Olen todennut ennenkin että kastettujen ja kuolleiden kirkkoon kuuluvien erotus on todella surkea kirkon kannalta. Esim. Sastamalan tämän vuoden tilasto on noin viisi kuollutta ja yksi kastettu.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Olen todennut ennenkin että kastettujen ja kuolleiden kirkkoon kuuluvien erotus on todella surkea kirkon kannalta. Esim. Sastamalan tämän vuoden tilasto on noin viisi kuollutta ja yksi kastettu.
Tuo on totta. Siitä vain ei saa samanlaisia otsikoita kuin eroamisesta.
- Anonyymi
Eroamistahti on tavallinen. Loppuvuodesta kiihtyy kovaksi!
Nythän https://eroakirkosta.fi/static/ek-tilastot/kksumma06.svg näyttää, että muodollisesti tässä kuussa ollaan aika vähän viime vuotta jäljessä. Jos EK:n osuus on vähentynyt, niin vastaavasti todellinen kokonaisluku onkin viime vuotta hiukan edellä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour
(Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa1255242Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu
Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu1874961"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste853444Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä
Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa1072986Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta
Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan242322Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua2411747Toivottavasti odotat minua
Koitan järjestellä asiani niin, että voin olla kanssasi. On valtava ikävä sinua.821325- 991309
Huomenta naiselle
Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.741010Hurraa! Oon vihdoin vapaa J:stä
Poistin numerosi, poistin chattimme. En halua sua enää enkä odota sulta mitään.100957