Jokainen maamme kansalainen saa yli 500 €/kk käyttörahaa ilmainen asuminen, ilmainen sähkö, ilmainen terveydenhoito ja lääkkeet, jopa ilmaiset saunavuorot ja pesutupavuorot.
Vähennetään tuosta 500 eurosta kännykkä rajattomalla datasiirrolla ja julkisen liikenteen kuukausilippu, yhteensä 100 €. Jos nyt kirppikseltä vähän vaatteita hakee, niin ruokarahaa jää kuiten 11-12 €/päivä, jollöa kyllä syö todella hyvin ja monipuolisesti.
Mikäli dokaa tai tupakoi rahat, niin on turha valittaa. Dokaaminen ja spaddun vetäminen on työssäkäyvien harrastuksia, ei työtätekevien almuilla elävien parasiittien!!!
P.S. Jos rahat ei riitä, niin ongelmaan on ratkaisu www.mol.fi
Vähennetään tuosta 500 eurosta kännykkä rajattomalla datasiirrolla ja julkisen liikenteen kuukausilippu, yhteensä 100 €. Jos nyt kirppikseltä vähän vaatteita hakee, niin ruokarahaa jää kuiten 11-12 €/päivä, jollöa kyllä syö todella hyvin ja monipuolisesti.
Mikäli dokaa tai tupakoi rahat, niin on turha valittaa. Dokaaminen ja spaddun vetäminen on työssäkäyvien harrastuksia, ei työtätekevien almuilla elävien parasiittien!!!
P.S. Jos rahat ei riitä, niin ongelmaan on ratkaisu www.mol.fi
Vastaukset 40
Vanhimmat
Juu, ja tt tukea saa aina kun hakee. Mekin saatiin 1200 e viimekuussa. Koskaan ei olla rahattomia. Me osataan käyttää rahaa ja osataan sitä hakea.... joten säästöön laitetaan joka kuussa 500 e... säästöt käytetään suurempiin hankitoihin, autoon tai remonttiin... matkoja ei tehdä ulkomaille, eikä alkossa käydä. Onnellisia ollaan ja rahaa virtaa meille. Tullaan paremmin toimeen työttömänä kuin työssä ollessa, sillon oli yhtäkituuttamista.
Mutta sen työeläkkeen kanssa on ihan hukassa kun rahaa vaan kertyy tilille lisää.
Kun on tottunut elämään kuten töissä ollessa niin ei sitä osaa lopettaa.
Eläkeläinen on vaan ostoissaan harkitsevaisempi joten rahaa väkisinkin jää.
Jotkut ulisivat, että kun jää eläkkeelle niin rahat ei mitenkää tule riittämään.
Sehän on selvää pötypuhetta, suhteuttaa menot vaan tulojen mukaan.
Yli 10 vuoden kokemuksella voin kertoa, että rahat vaan lisääntyy tilillä.
Niin työssä kun saa vähemmän palkkaa kuin työttömänä, niin onhan se monen vjuoden kitkutus mennyt veriin. Työ kun ei rahallisesti kannata.
Eläkeläinen on fiksu rahan käyttäjä, saa euronkin riittämään moneen kuin työllinen menettää sen jo hetkessä.
Totta, ken rahalla kehuu ei ole onnellinen, se on maksuväline, ei muuta. Miksi pitää ostaa ostamisen vuoksi, miksi kehua sillä että olet taas ostellut... mitä sä ostat, turhaa krääsää.
Nykykauppias osaa nuo rahan metsästys kikat... senkun uutta trpeetonta vaan myyntiin niin jotkut idiootit menee lankaan.
Mitä sä teet munankeittimellä, banaanikotelolla, banaani telineellä, popcornikoneella, hattarakoneella... voi voi... tai mansikan kannan poistajalla....... niin mitä?
Jaa jos hommista tavallinen työntekijä saa käteen 2700eur kk niin mitenkä mukamas työtön niin paljon saa heh heh. Jos henkilö asuu yksin ja toimeentulotuella niin sillon ketuttaa jos tarjolla työ missä netto 1500eur.Eihän siinä mitään järkeä ole jos työssä joutuu repiin ja rahoja ei oikeen tule.
Kyllä vaan saa, ja tuosta sun summasta sin vähennät vielä työmatkakustannukset, vate ja eväs kustannukset töissä.
Meillä työttömillä kaikki tulot jäävät omaan käteen käytettävksi. Joten voi vähentää vielä bensan, vaatekulut ja ruokakulut, noin 100 e bensa/ kk, riippuen sun työmatkasta, tyvaatteita noin 200 e/v, ja ruokaan evästä 200 e /v. - 500 yhteensä. sulle jää 2100 e omaan käyttöön.
Minä saan ansiosidonnaista käteen jäävän osuuden 1890 e/ kk, astukea en saa kun on oma osake, enkä ole hakenutkaan, tt tukea en saa, kun anssi on hyvä summa. ja lisäksi kirpparimyynnillä saan lisärahaa jos tarvin, aina eri summia riippuen mitä olen tehnyt ja myynyt. 100 e-400 e joskus kuussa on nettikirpparilla tai tori.fi myyty joskus jopa enempi. Joten en jää sinusta paitsi lainkaan. JOs ahkera olen menee jopa myynti yli. ;)))
Kun 400 pvä on täynnä voin olla 6 kk jossain hilipatihommissa istumsaa ja kutomassa itselle sukkia ja lapasia ja pipoja myyntiin.... ja taas on kohta anssia tiedossa.
Joten älä yhtään yritä retostella. Kaikki on työtä mistä rahaa tulee vikkei toisen hommissa olekkaan. Yhtään en jää sinusta paitsi.
Työmatkavähennyksiä saa joka vuosi 750 euron omavastuun jälkeen. Jokainen täysi työttömyyskuukausi kuitenkin vähentää omavastuuta 70 euroa/kk, ja minimissään omavastuu on 140 euroa.
Työssäkäyvä saa ansiotulovähennystä, jota työtön ei saa, joten veroprosentti on pienempi:
"Kunnallisverotuksessa verovelvollisen puhtaasta ansiotulosta vähennetään kunnallisverotuksen ansiotulovähennys.
Vähennys lasketaan verovelvollisen ansaitsemien veronalaisten palkkatulojen, muusta toiselle suoritetusta työstä, tehtävästä tai palveluksesta saatujen ansiotulojen, ansiotulona pidettävien käyttökorvausten, ansiotulona verotettavan osingon, jaettavan yritystulon ansiotulo-osuuden sekä yhtymän osakkaan elinkeinotoiminnan tai maatalouden ansiotulo-osuuden perusteella.
Vähennys on 51 prosenttia edellä tarkoitettujen työtulojen 2 500 euroa ylittävältä osalta tulojen 7 230 euron määrään saakka ja sen ylittävältä osalta 28 prosenttia. Vähennyksen enimmäismäärä on kuitenkin 3 570 euroa. Verovelvollisen puhtaan ansiotulon ylittäessä 14 000 euroa vähennyksen määrä pienenee 4,5 prosentilla puhtaan ansiotulon 14 000 euroa ylittävältä osalta."
https://www.veronmaksajat.fi/Palkka-ja-elake/Verovahennykset/ansiotuloista-tehtavat-vahennykset-2020/#e92e7738
Ansiosidonnainen käteen 1900€/kk kun käy puolivuotta kutomassa sukkia. Missä maailmassa, joku maksaa yli 6000€/kk palkkaa sukkien kutomisesta?
Jos työelämässä vielä on ja elämäntyyli kädestä suuhun että justiin pärjää jos ei yhtään varaudu eläkkeelle siirtymistä rahallisesti. Sillon vasta alkaa vähentään menoja kun pakko ja kitistään pienestä eläkkeestä.
Vielä ulosottoa eläkkeestä raavitaan. Melko kannattavaa hölmöilyä
Näyttää siltä ettäkeksit keksiällä aina uusia verukkeita omille sanomisille, että ne olisivat ns totta. Huh huh.... älä viitsi kasvattaa tätä tarinaa hlynpölyllä.
Jos sinä et elä tuloillasi ja etuuksillasi, niin kannattaisiko sinun miettiä sitä rahan käyttöä? Mihin sinä rahasi laitat, viinaan vai? Ei silloin suuretkaan tulot riitä.
Oli sulla vaikka 5 tonnia palkka, senkin saat menemään jos haluat.
Kaiken saa, sellasta summa ei olekkaan etteikö sen tuhlatuksi saa.
Työttömyys on mukavaa. Täällä mökillä riittää puuhaa. Äidin perintömökki tämä on ja isältä perin mökin joskus kun se kuolee mutta se mökki pitää myydä sitten koska en minä kahta mökkiä halua pitää. Sinänsä 500 euroa riittää ruokaan mutta ei sillä oikein muuta saa. Sain perintöä 201 6 ja sen turvin pärjään kyllä vielä 20 vuotta.
Kerropa ap minullekin, missä saa kaiken ilmaiseksi. Olenko niin tyhmä, että olen itse pienestä eläkkeestäni maksanut kaiken?
Ei ole ilmaista asumista, eikä ilmaista sähköä. Päinvastoin, maksan eläkkeestäni
-vuokran
-sähkön ja siirtomaksun
-veden
-jätemaksun
-ostan ruohonleikkuriin bensat
-polttopuut
-terveydenhuollon/sairaskulut (matkat 100 km päähän silmälääkäriin muutaman kerran vuodessa, poliklinikkamaksu on n. 42 e), terveyskeskusmaksun, lääkkeet
-netti-/puhelinmaksut
-vakuutukset jne.
Ikinä en ole penniäkään saanut toimeentulotukea.
Eläkkeeni on takuueläkkeen luokkaa.
Unohtui listastani, että syödäkin pitäisi ja mielellään saisi olla jotain vaatteita (ihan kirpparivaatteet kelpää).
"Kerropa ap minullekin, missä saa kaiken ilmaiseksi. Olenko niin tyhmä, että olen itse pienestä eläkkeestäni maksanut kaiken?
Ei ole ilmaista asumista, eikä ilmaista sähköä. Päinvastoin, maksan eläkkeestäni
-vuokran
-sähkön ja siirtomaksun
-veden
-jätemaksun
-ostan ruohonleikkuriin bensat
-polttopuut
-terveydenhuollon/sairaskulut (matkat 100 km päähän silmälääkäriin muutaman kerran vuodessa, poliklinikkamaksu on n. 42 e), terveyskeskusmaksun, lääkkeet
-netti-/puhelinmaksut
-vakuutukset jne.
Ikinä en ole penniäkään saanut toimeentulotukea.
Eläkkeeni on takuueläkkeen luokkaa."
"Kerropa ap minullekin, missä saa kaiken ilmaiseksi. Olenko niin tyhmä, että olen itse pienestä eläkkeestäni maksanut kaiken?
Ei ole ilmaista asumista, eikä ilmaista sähköä. Päinvastoin, maksan eläkkeestäni
-vuokran
-sähkön ja siirtomaksun
-veden
-jätemaksun
-ostan ruohonleikkuriin bensat
-polttopuut
-terveydenhuollon/sairaskulut (matkat 100 km päähän silmälääkäriin muutaman kerran vuodessa, poliklinikkamaksu on n. 42 e), terveyskeskusmaksun, lääkkeet
-netti-/puhelinmaksut
-vakuutukset jne.
Ikinä en ole penniäkään saanut toimeentulotukea.
Eläkkeeni on takuueläkkeen luokkaa."
Kyllä, sinä olet tyhmä!
Jos takuueläkkeen suuruinen eläke niin saa asumistukea.Mitenkä noin vähän eläkekertymää.Tulot ja menot ja tehdään laskelma onko oikeutettu toimeentulotukeen toki ikäihmisiä löytyy jotka eivät hae mitään tukiaisia.
Sulle jää liian vähän elämiseen, joten saisit asuntotukea helposti.
Mun eläkekertymä on alhainen, koska sairastuin ms-tautiin alle kolmikymppisenä. Tein kyllä sen jälkeen vielä töitäkin.
Siis saan minä asumislisää, 114 e/kk. Mutta sitä kritisoin, että aloittaja kirjoittaa, miten kaikki on ilmaista, kuten asuminenkin. Ei ole ilmaista.
Hain joskus kerrostaloasuntoon asumistukea, mutta virkailija sanoi, että vuokra on liian iso, joten muutin sitten syrjäkylille halpaan asuntoon. Tosin sama raha menee kaikkeen muuhun, joten eläminen "sivistyksen parissa" voisi tulla edullisemmaksikin.
Ja jos nykyään sitten saa kaikkia tukiakin, kun asuisi kalliissa asunnossa, silloin ei saanut. Vuokra olisi silloin ollut alle 500e, mutta tosiaan virkailijan mielestä liikaa.
Pyysin hiljattain lääkkeisiin tukea, mutta en saanut. Sain hylkäävän päätöksen.
Asumistukea maksetaan vaikka asuisit kuinka kalliissa asunnossa, että se vain on rajattu johonkin summaan asti, jonka ylimenevältä osalta ei enää tukea makseta.
Ei sitä tarvitse muuttaa pois, jos on valmis maksamaan omasta pussista sen ylimenevän osuuden, että kyllä kela virkailija on neuvonut väärin, että ihan pitää muuttaa pois.
Jos vähälahjainen työtön/köyhä ryyppää rahansa niin eihän 500€ riitä.
500 eurolla saa laskut maksettua eikä juuri muuta. Ruokaa voi saada jos syö makarooneja joka päivä.
Mutta ei pidä tyytyä pelkästään keitettyihin mkarooneihin vaan etsi vaihtelua.
Mm. makaroonisalaatti on oikein ravitsevaa, kun siinä on mukana ravitsevat makkarakuutiot ja niitä vitamiineja kuhisevia sekavihanneksia. Ai, ai mitä herkkuruokaa.
Makaroonia ei siis ole syytä väheksyä.
Mitkä laskut?
TAAS NÄITÄ MAKAROONIMIEHIÄ TÄÄLLÄ. HIH.... oikeesti itse olen ollut työtön 14 v enkä ole koskaan joutunut pakolla syömään makaroonia joka päivä en edes joka viikko tai kk jos en tahdo.
Riippuu itsestä, mitä kaupasta ostaa. Ei sen tarvi olla encoreeta mutta hyvin voi silti syödä pienelläkin rahalla.
Työttömän yhdistys tarjoo halvalla lämpimän ruuan päivässä.
En tiedä ainuttakaan työtöntä jolle jää käteen asumismenojen jälkeen 500 euroa. 422 euroa jää vuokran jälkeen ja ensi vuonna menee vuokrankorotuksen jälkeen alle 400 euron. Kuka tahansa pystyy elämään hetken aikaa tuolla summalla. Mutta kun siitä tulee pysyvä kuukausittainen rahasumma ongelmat ja tarpeet kasaantuvat. Puhumattakaan että perusosa kutistuu joka vuosi vuokrankorotusten takia.
En tiedä kuka näitä tukiorjan työttömän elämää hehkuttavia köyhyyttä vähätteleviä aloituksia tehtaillee säännöllisin väliajoin. Onko tarkoitus saada hallitus leikkaamaan tukia?
Minulle jää asumismenojen jälkeen yli 500 euroa kuussa, vaikka laskisin veroprosentikseni 20. (Se ei oikeasti ole niin paljon, kun saan veronpalautuksia.) Työmarkkinatuki ja asumistuki olisivat siten noin 850 euroa.
Kaikki vastikkeet (hoitovastike 2 pääomavastiketta), vesimaksu ja autopaikkakin huomioon otettuna asumismenoni ovat vain vähän päälle 300 e/kk. Sähkölasku ja kotivakuutus eivät ole tässä laskelmassa asumismenoja.
Pitkäaikatyötön
Niin niin muttakun rahat ei riitä galjaan jos ei osta magarooneja
Siksi ei kannata töihin mennä koska en ole köyhä vaan saan 500 euroa kk. Kyllä se riittää tupakkia en polta. Kaljarahat olen tienannut kaikenlaisilla pikkutöillä kuten kalastamalla ja kalaa myymällä.
JOs käyttörahaa saa paljon eli 500 € niin siitähän jää jopa säästöön.
Kun työeläkkeellä oleva maksaa asuntokulunsa sekä laskut niin jää vain
tonni käytettäväksi ruokaan ja kulutusjuhliin kuukaudessa, mutta onneksi
uusi erä tulee jo seuraavassa kuussa käteen. Siitä riittää säästöönkin.
Se on rauhoittavaa kun kerää kotiin jemmarahaa kunnon potin, niin
minkä tahansa yllätyslaskun saa maksettua helposti pois .
Ei haittaa sähkön tai elintarvikkeiden hinnan nousu pätkääkään.
Totta, on se niin iso raha että huh huh sentään. Meillä menee 6 hengen ruokailuun kuukaudessa 5 e, syömme tosi monipuolisesti noin 1 e viikko. 1 e menee kakkapaperiin. Tosi hyvin eletään, Loput rahat laitetaan sijoitukseen, meilll onkin hurjat sijoitukset siellä täällä. Eilen ostettiin uusi auto ihan tämän vuoden mallia.
On ihan hyvä että sähkö kallistuu, niin ei tarvi miettiä mihin rahamme laitamme. Valoja on pakko polttaa ja kaikkia sähkölaitteita pidettävä yötä myöten päällä jotta sähkölasku olisi tosi iso, muuten jää rahaa liikaa.
Mäkin ostin eilen Teslan toimeentulotuilla. Jouluksi lähdemme kymmenhenkien perheemme kanssa maailmanympärysmatkalle omalla suihkujetillä. Kyllä tää Suomen sosiaaliturva on luksuselämää.
Kyl se noin mänöö.
Eihän saa. Älä valehtele.
Miä oon makkaratehtaan omistaja ja teen makkaraa. Meillä on parhaat makkarat ja yksi könttilenkki 25 e ja sillai. Hyvin meillä rahat riittää, tarjouksia ei pidetä se on turhaa, makarat menee kuin kuumille kiville. Torstaisin on tupla käntsämakkara se on 75 e kilo. Hyvib menee, makkaraa sydöään ja iloitaan makkarapataljoonastamme.
Atria luultavasti sulkee sahalahden tehtaan ja 120 jäis työttömäks, yritykselle 5 miljoonan säästöt.
Siinä näkee, että työläisten pitäminen on todella kallista oheiskuluineen .
Kun laittaa tehtaan kokonaan kiinni, niin säästyy runsaasti sähköäkin,
joten lappu luukulle on suorastaan isänmaallinen teko.
Mitä hlvt:ä aloittaja höpisee? - Nm. Kaikki jäänyt väliin
Terveydenhoito maksaa. En ole kertakaan saanut kelasta terveydenhoitoon rahaa enkä hammaslääkäriin vaan olen ne maksanut työttömyysrahasta. Saan työttömyysrahan 571 , asumistuen 291 ja toimeentulotukea 3.99 euroa.
Pitää siis tehdä pimeesti töitä jos sairastuu ja tulee ylimääräisiä kuluja ja laskuja lääkärikäynneistä. Onneksi olen ollut aina terve joten rahaa ei ole mennyt lääkärimaksuihin.
Pitää siis kalastaa ja myydä kalaa jos fillari hajoo ja pitää se korjata. pian minun pitää viedä fillari huoltoon jossa rattaat vaihdetaan koska ovat liian kuluneet. No se tulee maksaman 100 euroa. Pitää siis saada 10 kg ahvenia merestä.
Kun ei ole työläisiä, ei tarvi maksaa palkkaa, joten yritykset säsätää, sen vuoksi ne tykkää kierrättää ja pitävät palkattomia ja 9 e päiväkorvauslaisia listoillaan, palkkoja ei haluta maksaa. Se on heille edullista ja rahakasta.
Työttömyys on taas duunarille rahakasta, ei töitä niin korvauksia sa enempi kuin palkkaa. Itse viihdyn työttömänä, ei ole työmatkakuluja, ei sairaskuluja, ei väsymystä ei kiirettä, ei ahdistusta, ei masennusta ei syrjäytyneisyyttä, kaikki asiat on vain niitä positiivisia mitä seuraa työttömydyestä.
Nytkin ulkona on jäätävää -2 pakkasta ja saa olla kotona, ja ulos voi mennä kun haluaa. Aivan ihanaa.
Unohdit luettelosta yhden asian: EI ole kaksisesti rahaakaan kun saa vain tukiaisia !
Eläkeläisellä on toisenlainen selviytymisstrategia. Eli kun rahaa tulee riittävästi niin
menestyy ihan hyvin koko vuoden, mutta kun kulutus on eri vuodenaikoina erilaista
niin sen voi hoitaa siten, että talvella ollaan enemmän paikallaan ja kerätään sitä
jemmarahaa sukanvarteen. Sitten taas kesällä voi käyttää enemmän rahaa
kuin tienaakaan kyseessä olevana aikana. Kun vielä kerää isomman puskurivaraston
tilille, niin voi ostaa jonkun mieleisen asian tai maksaa jonkun yllätysmenon ilman että
se haittaa millään lailla jokapäiväistä elämää tai lomanviettoa tai matkustelua.
Taloudellisen varautumisen avulla voi vain viettää letkeää elämää.