Onko tietoa, voiko opiskelija esim. opintojensa loppusuoralla saada asuntolainaa? Opintojen jälkeen varma työpaikka tiedossa. Voiko esim. saada 6 lyhennysvapaata kuukautta alkuun?
Opiskelijan asuntolaina
Vielä opiskeleva
2693
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Asuntolainan saa jos otat jonku esim vanhemmista toisen takaamaan sen!Itse otin asuntolainan ja mutsini tuli nimelliseksi takaajaksi ja asunto itse takaa lainasta 80% ja korkokaan ei ole tällä hetkellä suuri..
Eikö pankkiin ja ostoksille järkevä sijoitus ja saat edullisen kk maksun sopimuksesta riippuen ja oman asunnon..
Varmasti onnistuu. Jos ei yhdessä paikassa lämpene niin kysy toisesta. Itse tosin säästin ensin 2 vuotta asp-tilille. Näin sain lainan ilman erillisiä takaajia, toki ostettava asunto tulee lainan vakuudeksi. Omassa 14. vuoden lainassani ainakin on mahdollisuus kahteen lyhennysvapaaseen vuoteen, joten varmasti voit maksaa 6 kuukautta pelkkiä korkoja alkuun.