Paavali ajoi hiuksensa pois ja meni temppeliin tekemään nasiirilupausta vielä sen jälkeen kun Jumalan Henki oli poistunut temppelistä ja Saatana oli uusi temppelinherra.
Aika outu juttu?
Aika outu juttu?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Sä tosiaan olet itse 👿 Lucy....fer.
Pyhä Henki poistui Temppelin kaikkein pyhimmästä osasta silloin kun Jeesus kuoli.
Jeesus huusi: Jumalani, Jumalani, miksi minut hylkäsit.
Saatana odotti vuoroaan temppelin harjalla.
Hyppäsi heti tilalle temppelin kaikkein pyhimpään ja repäisi temppelin esiripun edestään pois, jotta kaikki voivat ihailla uuden temppelin herran kauneutta, viisautta ja loistoa.
Koska olet viimeksi ottanut lääkkeesi?
Paavali käy Jerusalemissa ja Antiokiassa
18 Paavali viipyi Korintissa vielä jonkin aikaa. Sitten hän hyvästeli veljet ja lähti purjehtimaan kohti Syyriaa yhdessä Priscillan ja Aquilan kanssa. Hän oli Kenkreassa leikkauttanut hiuksensa, koska oli antanut uhrilupauksen*. [Kysymys on Vanhan testamentin lupauskäytännöstä, ks. 4. Moos. 6.][4. Moos. 6:18; Ap. t. 21:24]
Paavali pelasi kaksilla korteilla.
Näyttää kuin hän olisi halunnut miellyttää juutalaisia ja osoittaa olevansa vanhurskas lain mukaan.
Mutta se ei onnistunut vaan hänet silti vangittiin ja häntä vihattiin.
Uskova ei koskaan kelpaa maailmalle vaikka kuinka yrittäisimme heitä miellyttää ja "pelastaa heidät hyvyydellämme, rakkaudellamme".
He pelastuvat vain jos Jeesus kelpaa heille sellaisena kuin Hän on.
Paavali pelasi kaksilla korteilla ja takataskussa taisi olla vielä se Musta Pekka-kortti (Saatanan enkeli pistimineen), jonkinlainen jokerikortti, jos tuli pattitilanne.
Saatanan enkeli on pahuuden henkiolento, joka ottaa ihmisen valtaansa, ensin äänielimet sitten kädet ja sitten jalat eli koko ihmisen. Pyhä Henki poistuu ihmisestä. Pyhä Henki ja paha henki ei ole ihmisessä yhtä aikaa.
2. Kor. 12:7
Jotta nämä valtavat ilmestykset eivät tekisi minua ylpeäksi, olen saanut pistävän piikin ruumiiseeni, Saatanan enkelin kurittamaan itseäni, etten ylpistyisi.
7 Och för att jag icke skall förhäva mig på grund av mina övermåttan höga uppenbarelser, har jag fått en törntagg i mitt kött, en Satans ängel, som skall slå mig i ansiktet, för att jag icke skall förhäva mig.
7 And lest I should be exalted above measure through the abundance of the revelations, there was given to me a thorn in the flesh, the messenger of Satan to buffet me, lest I should be exalted above measure.
Ihmettelysi johtuu siitä, ettet tunne juutalaista kulttuuria, etkä tajua sitä, mitä nasiirilupaus oli.
4.Moos.6:18 "Nasiirin täytyy ajaa Herralle omistetut nasiirinhiuksensa pyhäkköteltan ovella ja heittää ne yhteysuhriteuraan alla palavaan tuleen."
Paavalin epäselvät asiat näyttävän liittyvän Korinttoon.
-Saatanan enkelin saaminen
-Hurmoskielet
-Nasiirilupauksen tekeminen
-Valheellisuus
Pariskunnan tappaminen (Ananias ja Safiira) Pyhä Henki ei tapa ihmisiä rahan takia eikä valehtelun takia. Silloin olisi pitänyt moni muukin siellä tappaa.
Miksei tapausta annettu viranomaisille selvitettäväksi?
Ef. 5:12
Mitä sellaiset ihmiset salassa tekevät, on häpeällistä sanoakin.
Jeesus: "Salassa en ole puhunut mitään."
"salakieliset rukoukset" Korintossa?
Monesti näyttää siltä että Paavalin ohjeita noudatetaan nykyään pilkulleen mutta Jeesuksen sanoista evankeliumeissa ei välitetä.
Ihmekö siis että jo Paavalin aikoina riideltiin siitä kuka on Jeesuksen puolella ja kuka Paavalin puolella.
Paavalin kirjeet ovat nykyään korvanneet Jumalan Sanan eli VTn.
Luther säätiön oppiin ei sovi Apostolien teot ja kirjeet. Onko ne otettu pois Luther säätiön Raamatuista?
Ap. t. 17:11
Nämä olivat jalompia kuin Tessalonikan juutalaiset; he ottivat sanan vastaan hyvin halukkaasti ja tutkivat joka päivä kirjoituksia, oliko asia niin.
Helluntailaisia villitsevä hurmoshenki näyttäisi olevan valheen henki, mikä tuli tänne Amerikasta erään Gerhard Olsenin mukana.
Ilm. 16:14
"Sillä ne ovat riivaajain henkiä, jotka tekevät ihmeitä"
Helluntailaiset kulkee pelkästään Paavalin perässä.
Ap. t. 16:17
Tyttö lähti Paavalin ja meidän muiden perään ja huusi: "Nämä miehet ovat Korkeimman Jumalan palvelijoita ja osoittavat teille pelastuksen tien!"
Jeesus ei käskenyt seuraamaan Paavalia, vaan itseään.
Luuk. 9:59
Jeesus sanoi: "Seuraa minua!"
Jeesus ei mennyt mihinkään hurmoslahkoihin kaatuilemaan ja sekavia puhumaan.
Luuk. 4:16
Jeesus tuli Nasaretiin, missä hän oli kasvanut, ja meni sapattina tapansa mukaan synagogaan. Hän nousi lukemaan.
Sinä kuljet pelkästään Lutherin perässä.
Helluntailaiset eivät tunne ollenkaan oikeata Kristusta ja tervettä kristinuskoa.
He tuntevat ainoastaan villitseviä epäpyhiä hurmoshenkiä ja toteuttavat riivaajien oppeja. Juoksevat niiden valeihmeiden ja valeparanemisten perässä luullet niitä oikeiksi.
Ilm. 16:14
"Sillä ne ovat riivaajain henkiä, jotka tekevät ihmeitä"