Yhtiönä Teboil noudattaa yhä Venäjän valtion linjausta, jossa sotaa ei saa sanoa sodaksi.
TEBOILIN johtoryhmään kuuluva toimitusketjujohtaja Kari-Pekka Manni viittasi Ylen viikonloppuna julkaisemassa haastattelussa Ukrainan sotaan johdonmukaisesti edelleenkin vain ”asiana” ja ”konfliktina”, eikä käyttänyt termiä sota, kertoo Yle.
TEBOILIN johtoryhmään kuuluva toimitusketjujohtaja Kari-Pekka Manni viittasi Ylen viikonloppuna julkaisemassa haastattelussa Ukrainan sotaan johdonmukaisesti edelleenkin vain ”asiana” ja ”konfliktina”, eikä käyttänyt termiä sota, kertoo Yle.
Vastaukset 50
Vanhimmat
Teboilin johtoryhmästä muun muassa markkinointi- ja viestintäjohtaja Toni Flyckt on kieltänyt julkisuudessa systemaattisesti Ukrainan sodan olemassaolon alusta saakka ja pyytänyt esimerkiksi sanomalehti Kalevaa oikaisemaan lehden käyttämää termistöä Venäjälle ystävällisemmäksi.
Linkki
https://www.is.fi/autot/art-2000008866583.html
Teboilin sotaa ei saa siis kutsua SODAKSI eikä teboilin henkilöitä ei saa kutsua HENKILÖIKSI
MTV3 videot klikkaa. Siellä video kun venäläinen tankki tuhoutuu.
YouTube ukraine war
Onko ne kaikki kaksoiskansalaisia???
Ai Ukrainassa on nyt sota Valko-Venäjän hyökättyä Ukrainaan ja Valko venäjän ilmatila on suljettu eli jos joku haluaa mennä sinne tai turkkiin niin joutuu vähän kiertään ja junat ei nyt kulje yhtään itään lappeenrannasta joku bussi voi mennä.Venäläiset pankkikortit ei toimi täällä mutta Ukrainan toimii.Ruplia ei nyt vaihdeta. Missään.
Hyvin luultavavaa että demari-Eki on HARTIAWOIMIN hankkinut heille tuplakansalaisuuksia
Venäjä siivoaa koronatehtaita.
Siellä on koronaa Jaltalla
Aika hyvin siellä oli yli 2000 työn orjaa tehtaan raunioissa piilossa pommitusten ajan. Venäjä pommitti tehdasalueen. Paskaksi. YouTube mariupol
Suomi noudattaa USA:n propagandavaltion linjauksia virallisissa tiedotteissaan ja uutisissaan.
Kumpi sitten on itsenäisempää?
Venäjän öljyä virtaa koko ajan tankkilaiva kaupalla eurooppaan. Mitä vouhkaatte jonkun tb,n kanssa , tb myy vielä käteissrahalla, tankkaan siellä aina.
Minä tilasin Teboilin lämmitysöljyä.
Auto joka öljyä toi oli teipattu kokonaan valkoiseksi.
Kuski sanoi että jotkut asiakkaat eivät halua että se näkyy että he ovat ostaneet Teboililta.
Jos olisin tiennyt, olisin vaatinut että Teboilin tunnukset pitää olla näkyvissä.
Norja tuottaa öljyä tossa lähellä.
Nyt ei voi vaihtaa ruplia.
Sehän hyvä kolikko kerääjä maksaa kolikoilla.
Ei kannata ärsyttää kun ihmiset ei halua maksaa eli rahoittaa sotia.
Norjasta pitää vetää öljyputki
Tämä ryssäviha jota on taas nostatettu oikein urakalla, on hyvä esimerkki siitä miten ihmiset lietsotaan mukaan johonkin mitä he eivät itse edes oikein ymmärrä.
Tämä on kuin YLEn nenäpäivää: "Nyt saa pöljäillä oikein luvan kanssa!"
Ja kuten tunnettua, joukossa tyhmyys tiivistyy.
Russi ranskaksi. Rusi. Ruslan. Rupla. Russo. Valko venäjä on vitturyssä.
Ryssäviha nousee aivan automaattisesti kenenkään nostattamatta joka kerta kun ryssä hyökkää rajan yli
Joo tuo on totta, ihmisiä on median näköjään helppo lietsoa mukaan uuteen uskontoon, vaikka se olisi vihaa venäläisiä kohtaan...ihan mitä vaan..juurihan myrkkypiikkeihin uskoivat ja on kansanmurha tehty niillä.
Meilläkin tässä parin viikon aikana piikkeihin kolme kuollutta tullut tietoon ja yksi menetti tasapainonsa ja täytyi rullatuolilla ajella aikansa...
Se on kuten eläimillä, lennetään parvissa, että henki säilyy. Ihmisillä tuo media vetää laumoja mutta se on vaarallinen ase ja paljon on kuollut piikeihin.
Vietnamin sodassa kuoli 58.000 ihmistä amerikkalaisia, nyt tuo vuosikymmenen kestänyt sota on vain varjo kun katsoo mitä USAssa on kuollut 5 viime kuukauden aikana piikkeihin.
Siitä voi lukea, mutta linkkejä hakekoon kiinnostunut, laiskat lukekoot Iltalehteä vaikka. Siellähän parilla piikillä pääsi taivaan porteille jne tuota kusaisutyyliä.
Niinhän se on kahvion puolellakin. Paikalliset lippalakkipersut syyttää länttä sodasta.
Sehän slaavien välinen kahina. Elkeehän hättäilkö, niin kyllä tullaan vielä näkemään mitä on OIKEA SOTA nykyään. kirj. karjalanpoika 80v pakolaisena.
Pakenit suomalaisten tullessa Karjalaan etkä ole pallannut!
Juuri niin, paitsi että niillä oli piippalakit päässään ja oli todella oikea sota eikä.
Ukrainassa on käynnissä sisällissota johon venäjä lähetti rauhanturvaajia.
Jo Spede aikoinaan ymmärsi, että jos joku ei liity hänen Rauhanmiehet järjestöön, niin se saa turpaansa.
Tai siis Spede antoi ymmärtää, jolloin se joku tajusi liittyä Rauhanmiehiin. Nyt se joku Ukrainalainen ei tajua liittyä oikeaan jengiin ja siksi se saa turpaansa.
80-luvullakin olisi pitänyt ymmärtää miksi Neuvostoliiton pommit oli rauhanpommeja
Se on nyt kyllä ihan oikea sota siellä.Siellä on tuhottu kokonaisia venäjän panssari kolonnia tielle ja ne palaa siellä. Ruumiita kuljetetaan juuri Venäjälle ja venäjä maksaa kuolleiden omaisille korvauksen on uutisissa.
Kansanmurha tai etninen puhdistus mihin venäläiset tuolla pyrkiikään siitä ei viisastelemalla sanoilla pääse mihinkään,se on tuomittava halveksittava teko.Kehtaavat vielä täällä perustella sitä natsihokemilla jo on aikoihin eletty!
Eipä se muuksi muuksi muutu, muuta kuin kovasti vastan panemalla.
Venäläiset odottivat hurraata huutavia kansalaisia Kiovassa Maidanin aukiollla kukkakimppujen kanssa. Nyt ovat saaneet silmittömän miljoonien kansalaisten paon kotimaastaan lapsi, pehmolelu ja kassi kainalossa.
Venäjän pitää vetäytyä ja mennä kotiinsa häpeämään. Täydellinen virhearviointi. Uskomaton katastrofi koko Euroopalle ja maailmallekin ruokakriisin muodossa, jota Venäjä oikein haluaa lietsoa.
Sokos lopetti Venäjällä ja Kesko sekä Alko ei myy venäläisiä tuotteita toistaiseksi enää. Prisma lopetti Venäjällä ja MC bonalds. Myös Hese.
Minä tankkaan vain ja ainoastaan Tebiksellä.
Juuri noista ym. syistä.
Minulla on pahasti asia kesken Bloodoilin kanssa em. syistä.
Ei se sodikaan, se tekee sotilaallista operaatiota ja auttaa 8 vuotta jatkuneen väkivallan lopettamisessa. Hyvä että meni, ei alkanut massateloitukset taas 8.3. naton kanssa suunniteltuina.
Saadaan pois bioasetehtaita ja lasten hyväksikäyttöä karsittua.
Sinnikäs olet tuota kremlin p...kaa jakamaan. Joka päivä sama kommentti, no helpolla kaalisoppa tienattu.
Sotilaallista operaatiota?
Eikö se olekaan erityisoperaatio?
Sanakikkailua.
Se on sota.
Hyökkäys syyttömään maahan.
Teboil ja sen johto tukee tätä.
Kuinka Suomalaisella yritysjohtajalla ei ole selkärankaa tunnustaa tosiasioita???
Aivan käsittämätöntä.
Saavat varmaan niin hyvää bonusta palkan päälle kun puhuvat paskaa ja tukevat Venäjän tappamista.
Aivan käsittämätöntä.
Jos näin on asia, Teboil on aivan oikein valittu boikotin kohde. Jos kerran syyttömät kärsivät niin kärsiköön ennen kaikkea myös syylliset. Venäjän petrokratia on koko sodan aiheuttaja ja syy.
Teboil-venäjällä on tästäkin kaksi rinnakkaista epätotuutta. Niiden mukaan Venäjä ei käy sotaa, mutta joka ilta valtion TV:ssä toistetaan Venäjän käyvän parhaillaan kolmatta maailmansotaa.
Juu, mutta on se säälittävää, että suomalaisen yritysjohtajan pitää myydä oma sielunsa. Voiko enää pahemmalle toiminnalle sitä myydä. Tuskinpa.
Teboilin johto voisi tutustua tuohon vähän tarkemmin:
https://fi.m.wikipedia.org/wiki/Sota.
Ei epäilystäkään että käynnissä on sota ja sen on aloittanut Venäjä.
Teboilin omistaa Venäläinen yritys. Mutta Suomalainen johto ei suostu myöntämään, että käynnissä on sota. Venäläisiltä henkilöiltä sitä ei voi odottaa.
Venäjä ampui ohjuksen Ukrainan kauppakeskukseen jossa oli varovaisen arvion mukaan 1000 siviiliä.
Teboilin johdon mukaan ei ole sota.
Nythän Teboil käy YT neuvotteluja, Todennäköisesti irtisanovat kaikki suomalaiset työntekijät ja venäläiset "hyvät veljet" saavat jäädä.
Paikkakunnalla Teboil-yrittäjä vikittelee pikkupoikia ilmaisilla kaljoilla.
Hamekangasta tebolinin johtajille!
Mitä se heillä kuuluu niin kaukana
Älkää ostako teboililta mitään,älkää tukeko hyökkäyssotaa