"Kehitysyhteistyöministeri Ville Skinnari pitää Helsingin toimistoon kohdistunutta väärinkäytösepäilyä täysin poikkeuksellisena YK:n historiassa. "
"Suomen ulkoministeriö ehti rahoittaa ohjelmatoimistoa 10 miljoonalla eurolla ennen väärinkäytösepäilyn paljastumista. Nyt ministeriö miettii, ryhtyykö se perimään rahoja takaisin."
https://yle.fi/uutiset/3-12478598
Sinne meni, kankkulan kaivoon velaksemme kuitatut rahamme!
10 miljoonaa huijattiin kehitysapuun - peritäänkö rahoja edes takaisin?
9
972
Vastaukset
- Anonyymi
Skinnarille kenkää ja vastuuseen , laiminlyönyt vastuunsa asian hoidosta
- Anonyymi
Vakava naama, kovat puheet valvonnasta ja todennäköisesti vastuuta vailla olevan rahan jakaminen jatkuu ennallaan jo kuluvalla hetkellä. Mikä kehitysavun jakamisessa on muuttunut vaikkapa 1970-luvulta? Ainoatsaan jaetun rahan määrä on kasvanut, valvontasuorituksia ei edelleenkään ole ja kaikki väärinkäytökset tulevat täydellisenä yllätyksenä. Kusettaminen on kulttuuria kehitysmaissa.
- Anonyymi
skinnari täysin kyvytön jätkä oikotietä kenkää ja ulos
- Anonyymi
Siis kuinka poikkeuksellista? Normaali ilmiö on, että kerääjät vievät suurimman osan potista, jopa 90%. Loppu menee joko perille, tai diktaattoreille. Normijuttu.
Mutta tämähän ei haittaa, kun kyse kansalaisten verovaroista? - Anonyymi
Suomelta on huijattu satojamiljoonia euroja vuosien mittaan kehitysyhteistyön varjolla ja siitä huolimatta rahaa lykätään edelleen kaikenlaisiin epämääräisiin projekteihin ja ollaan olevinan niin hyväntekijöitä.
- Anonyymi
Eikö sitä tutkittu ja todettiin, että vain pieni osa rahoista menee todellisille avuntarvitsijoille, nälänhätää kärsiville ja muuta hätää kärsiville.
- Anonyymi
vihreät, kommunistit , demarit vastuuseen rahojen katoamisesta
- Anonyymi
Mihin ihmeeseen näitä' rahoja oikein meneekään ja vielä velkarahaa jotka tulevat sukupolvet tulee maksamaan. Kondomia sinne pitää lähettää rekkakuormia ei muu auta vaikka kuinka yrittää.
- Anonyymi
Kondomeja sekä syanidikapseleita. Se olisi armon mukaista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä
"Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan2018744- 685705
- 245287
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni375166Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv385001Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"
"– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h774909- 624443
- 434117
Mitä luulet, miten Martina Aitolehti pärjää Erikoisjoukoissa?
Kohujulkkis, yrittäjä ja hyvinvointivalmentaja Martina Aitolehti on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukot on493413- 493095