venäjän hajoaminen näyttää yhä todennäköisemmältä

Anonyymi

Yksityinen yhdysvaltalainen tiedusteluyhtiö Stratfor on julkaissut ennusteen maailman tulevaisuudesta viiden vuoden välein vuodesta 1996. Tuorein, tällä viikolla julkaistu ennuste povaa loppuvuosikymmeneksi vaikeita aikoja niin Venäjälle kuin Euroopalle. 

Stratforin mukaan Ukrainan sota pysyy maailmanpolitiikan keskiössä vielä vuosia. 

Raportti pitää epätodennäköisenä, että Venäjän federaatio selviää nykyisessä muodossaan vuosikymmenen loppuun asti. Ennusteen mukaan Venäjän kohtaloksi koituu sen energiaviennistä ja maailmanmarkkinoiden heilahteluista riippuvainen talous.


Raportin mukaan, kun Moskovaan johtava tulovirta tyrehtyy, keskushallinto ei pysty enää tukemaan paikallishallintoja samalla tavalla kuin aiemmin, mikä johtaa samankaltaiseen tilanteeseen kuin Neuvostoliiton hajotessa 1990-luvun alussa. Kun Moskovan ja syrjäseutujen väliset taloudelliset siteet murenevat, laita-alueet alkavat muodostaa epävirallisia ja virallisia autonomisia kokonaisuuksia. Turvallisuuspoliisi FSB on niin heikentynyt, ettei se enää pysty estämään Venäjän hajoamista, tiedusteluyhtiö uskoo.

Venäjän pirstaloituminen johtaa kriisiin 2020-luvulla

Ennusteen mukaan Puola, Unkari ja Romania yrittävät saada takaisin Venäjälle menettämiään alueita. Myös Karjala yrittää liittyä takaisin Suomeen. Muualla Venäjällä ei synny kansannousua keskushallintoa vastaan, mutta Moskova ei enää kykene tukemaan ja kontrolloimaan koko Venäjän federaatiota, jolloin maan kaukaisempiin kolkkiin syntyy valtatyhjiöitä. 

Venäjän pirstaloituminen tulee synnyttämään seuraavan vuosikymmenen suurimman kriisin, tiedusteluyhtiö ennustaa. Maan massiivinen ydinasevoima on levittäytynyt ympäri takamaita. Moskovan vallan mureneminen jättää kysymyksen siitä, kuka kontrolloi ydinohjuksia, ja kuinka niiden käyttämättä jättäminen voidaan taata.

15

77

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      venäjän energianvienti alkaa jo sakkaamaan pakotteiden takia,loppu alkaa häämöttämään

    • Anonyymi

      Ukrainan sodan kestettyä jo yli 100 päivää on tyytymättömyys Venäjän armeijan riveissä kasvanut entisestään, uutisoi The Guardian.

      Rintamalta on viime aikoina kantautunut kasvavissa määrin tietoja sotilaiden uupumisesta sekä hyytyvistä armeijan yksiköistä. Hyökkääjän joukkojen kerrotaan kärsivän sekä johtamisongelmista että peruselintarvikkeiden, kuten ruuan ja lääkkeiden puutteesta.

      Tiedettävästi Venäjän armeijalla on myös ollut vaikeuksia kuljettaa loukkaantuneita sotilaitaan takaisin Venäjän puolelle.

      Samaan aikaan myös Venäjältä on alkanut levitä kuvia tyhjistä kaduista sekä jopa kerrottu osan miehistä piileskelevän armeijan värväyskampanjoilta.

      Osa venäläissotilaista on sodan pitkittyessä tuonut julkisuudessa esille armeijansa johdon jättäneen useita oleellisia asioita huomioimatta. Suurin huoli näyttää kohdistuvan nyt peruselintarvikkeiden, ruuan ja lääkkeiden puutteeseen.

      Sotilaat ovat myös kertoneet osan armeijan joukoista joutuneen taistelukentille täysin laittomasti, joko ilman sopivaa koulutusta tai lääkärintodistusta.

      – Yli 70 prosenttia täällä olevista sotilaista on aiemmin vapautettu armeijan tehtävistä, koska he eivät ole fyysisesti taistelukunnossa, kertoo venäläissotilas The Guardianille.

      – Nyt nämä samat ihmiset laitettiin sodan etulinjaan.

      Noin 90 prosentin venäläissotilaista on arveltu olevan ensimmäistä kertaa taistelurintamalla.

      Lisäksi sosiaalisen median videoiden perusteella osalta Venäjän taistelijoista puuttuu perussotavarusteita, kuten suojaliivit. Osa hyökkääjän sotilaista vaikuttaa taistelevan hyvin vanhan mallisilla kivääreillä.

      Putin on laulumiehiä. Soitellen sotaan.

    • Anonyymi

      Karjalaa ei pidä ottaa takaisin jos tule tilanne että Venäjä hajoaa. Sillä asuu puoli miljoonaa venäläistä ja infra on täysin kuralla.

      Jos Suomessa asuisi jatkossa puoli miljoonaa venäläistä, se olisi myös mahdollinen turvallisuusriski.

    • Anonyymi

      Tuo mainittu FSB:n heikkous voi kuvastaa sitä, että kun diktaattori valitsee organisaatioiden johtoon omat luottomiehensä eikä pätevimmät, niin tuo on lopputulos. Diktatuurien tragedia - sisäänrakennettu itsetuhomekanismi.

    • Anonyymi

      https://pbs.twimg.com/media/FUv8JHNXEAENJG5?format=jpg&name=small

      Hajoaminen on jo tapahtunut, ainakin propaganda julisteisiin on ilmestynyt tuttuja kasvoja mutta USA:sta.

      Altševskissä Luhanskin alueella venäläiset valloittajat asettivat valokuvat Hollywood-tähdistä Ashton Kutcherista ja Johnny Deppistä telineeseen Neuvostoliiton sankareiden kanssa.

      Mitähän näiden päässä oikein liikkuu? Ukrainalaiset on natseja, USA:n Hollywood tähdet venäläisiä.....
      😲😲😲😲

    • Karjalan tasavalta voisi olla itsenäinen maa tulevaisuudessa.
      Entä Pietari voisiko siitä tulla pääkaupunki omaan maahan?
      Moskova olisi sitten pääkaupunki omassa maassaan.

      • Anonyymi

        Ydinaseet pitää kerätä vaan ensi pois,sen jälkeen maa joutaa pirstaloitua, ja se hajoaa Ukrainan sodan takia


      • Anonyymi

        Loppuaan ei vältellä voi! Putler sortuu vakavaan erehdykseensä!


    • Anonyymi

      Putinin kauden jälkeen Venäjä jaetaan.

      • Tai jopa Putin Kalsarimyrkyttäjän kauden aikana.


    • Anonyymi

      Putinin perintö. Jaettu Venäjä.

      • Anonyymi

        Puten perintö lätissään on se ne vaipuu kivikaudelle röhkimään lätissään...trollit joutuu hakee jostai rehunsa muualta...niillä ku ei oo muuta ammattia ku olla röhkimään Puttelandiassa ropakantaa. ...Mitäs sen jälkeen ?? ..mistä ja kuka ja rehua kaukaloon?? Tyhmät trollit kukaan ei niistä sit pidä huoli...kerropas nyt trolli mitä Puten jälkeen ???


    • Anonyymi

      ... samoin Suomen Natojäsenyyden olevan saavuttamattomissa.

      • Anonyymi

        Ei sitten Natoa tarvita trolli hyvä....ja senkin täytyy etsiä uus duuni


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. PropsApp Koodi

      Haluatko ansaita ja kilpailla fiksusti samalla kun seuraat urheilua? Props tekee sen mahdolliseksi. Sovelluksessa pääset
      2
      3528
    2. Persut yrittävät epätoivon vimmalla

      kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a
      Maailman menoa
      102
      3389
    3. "Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"

      Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin
      Maailman menoa
      74
      2907
    4. IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n

      eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-
      Maailman menoa
      61
      2673
    5. Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen

      Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.
      Maailman menoa
      92
      2485
    6. Taas nuoren kuolema

      Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭
      Lapua
      54
      2271
    7. Jari Sillanpää isossa leikkauksessa - Paljastaa, mitä uralle tapahtuu!

      Palaako Siltsu keikoille? Artisti, ex-tangokuningas Jari Sillanpää on ollut lonkkaleikkauksessa ja kotiinpaluu on edessä
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1387
    8. Kuinka paljon teillä

      on ikäeroa?
      Ikävä
      96
      1308
    9. Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen on selvä

      On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen joten
      Luterilaisuus
      381
      1232
    10. Hämmentävä muutos tv:ssä: Roope Salminen OUT, Sointu Borg IN!

      Roope OUT, Sointu IN! Mitä tykkäät tästä muutoksesta? Suositun Myyrä-seikkailusarjan alusta asti juontohommissa on oll
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1095
    Aihe