venäjän hajoaminen näyttää yhä todennäköisemmältä

Anonyymi

Yksityinen yhdysvaltalainen tiedusteluyhtiö Stratfor on julkaissut ennusteen maailman tulevaisuudesta viiden vuoden välein vuodesta 1996. Tuorein, tällä viikolla julkaistu ennuste povaa loppuvuosikymmeneksi vaikeita aikoja niin Venäjälle kuin Euroopalle. 

Stratforin mukaan Ukrainan sota pysyy maailmanpolitiikan keskiössä vielä vuosia. 

Raportti pitää epätodennäköisenä, että Venäjän federaatio selviää nykyisessä muodossaan vuosikymmenen loppuun asti. Ennusteen mukaan Venäjän kohtaloksi koituu sen energiaviennistä ja maailmanmarkkinoiden heilahteluista riippuvainen talous.


Raportin mukaan, kun Moskovaan johtava tulovirta tyrehtyy, keskushallinto ei pysty enää tukemaan paikallishallintoja samalla tavalla kuin aiemmin, mikä johtaa samankaltaiseen tilanteeseen kuin Neuvostoliiton hajotessa 1990-luvun alussa. Kun Moskovan ja syrjäseutujen väliset taloudelliset siteet murenevat, laita-alueet alkavat muodostaa epävirallisia ja virallisia autonomisia kokonaisuuksia. Turvallisuuspoliisi FSB on niin heikentynyt, ettei se enää pysty estämään Venäjän hajoamista, tiedusteluyhtiö uskoo.

Venäjän pirstaloituminen johtaa kriisiin 2020-luvulla

Ennusteen mukaan Puola, Unkari ja Romania yrittävät saada takaisin Venäjälle menettämiään alueita. Myös Karjala yrittää liittyä takaisin Suomeen. Muualla Venäjällä ei synny kansannousua keskushallintoa vastaan, mutta Moskova ei enää kykene tukemaan ja kontrolloimaan koko Venäjän federaatiota, jolloin maan kaukaisempiin kolkkiin syntyy valtatyhjiöitä. 

Venäjän pirstaloituminen tulee synnyttämään seuraavan vuosikymmenen suurimman kriisin, tiedusteluyhtiö ennustaa. Maan massiivinen ydinasevoima on levittäytynyt ympäri takamaita. Moskovan vallan mureneminen jättää kysymyksen siitä, kuka kontrolloi ydinohjuksia, ja kuinka niiden käyttämättä jättäminen voidaan taata.

15

92

    Vastaukset 15

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      venäjän energianvienti alkaa jo sakkaamaan pakotteiden takia,loppu alkaa häämöttämään

    • Anonyymi

      Ukrainan sodan kestettyä jo yli 100 päivää on tyytymättömyys Venäjän armeijan riveissä kasvanut entisestään, uutisoi The Guardian.

      Rintamalta on viime aikoina kantautunut kasvavissa määrin tietoja sotilaiden uupumisesta sekä hyytyvistä armeijan yksiköistä. Hyökkääjän joukkojen kerrotaan kärsivän sekä johtamisongelmista että peruselintarvikkeiden, kuten ruuan ja lääkkeiden puutteesta.

      Tiedettävästi Venäjän armeijalla on myös ollut vaikeuksia kuljettaa loukkaantuneita sotilaitaan takaisin Venäjän puolelle.

      Samaan aikaan myös Venäjältä on alkanut levitä kuvia tyhjistä kaduista sekä jopa kerrottu osan miehistä piileskelevän armeijan värväyskampanjoilta.

      Osa venäläissotilaista on sodan pitkittyessä tuonut julkisuudessa esille armeijansa johdon jättäneen useita oleellisia asioita huomioimatta. Suurin huoli näyttää kohdistuvan nyt peruselintarvikkeiden, ruuan ja lääkkeiden puutteeseen.

      Sotilaat ovat myös kertoneet osan armeijan joukoista joutuneen taistelukentille täysin laittomasti, joko ilman sopivaa koulutusta tai lääkärintodistusta.

      – Yli 70 prosenttia täällä olevista sotilaista on aiemmin vapautettu armeijan tehtävistä, koska he eivät ole fyysisesti taistelukunnossa, kertoo venäläissotilas The Guardianille.

      – Nyt nämä samat ihmiset laitettiin sodan etulinjaan.

      Noin 90 prosentin venäläissotilaista on arveltu olevan ensimmäistä kertaa taistelurintamalla.

      Lisäksi sosiaalisen median videoiden perusteella osalta Venäjän taistelijoista puuttuu perussotavarusteita, kuten suojaliivit. Osa hyökkääjän sotilaista vaikuttaa taistelevan hyvin vanhan mallisilla kivääreillä.

      Putin on laulumiehiä. Soitellen sotaan.

    • Anonyymi

      Karjalaa ei pidä ottaa takaisin jos tule tilanne että Venäjä hajoaa. Sillä asuu puoli miljoonaa venäläistä ja infra on täysin kuralla.

      Jos Suomessa asuisi jatkossa puoli miljoonaa venäläistä, se olisi myös mahdollinen turvallisuusriski.

    • Anonyymi

      Tuo mainittu FSB:n heikkous voi kuvastaa sitä, että kun diktaattori valitsee organisaatioiden johtoon omat luottomiehensä eikä pätevimmät, niin tuo on lopputulos. Diktatuurien tragedia - sisäänrakennettu itsetuhomekanismi.

    • Anonyymi

      https://pbs.twimg.com/media/FUv8JHNXEAENJG5?format=jpg&name=small

      Hajoaminen on jo tapahtunut, ainakin propaganda julisteisiin on ilmestynyt tuttuja kasvoja mutta USA:sta.

      Altševskissä Luhanskin alueella venäläiset valloittajat asettivat valokuvat Hollywood-tähdistä Ashton Kutcherista ja Johnny Deppistä telineeseen Neuvostoliiton sankareiden kanssa.

      Mitähän näiden päässä oikein liikkuu? Ukrainalaiset on natseja, USA:n Hollywood tähdet venäläisiä.....
      😲😲😲😲

    • Karjalan tasavalta voisi olla itsenäinen maa tulevaisuudessa.
      Entä Pietari voisiko siitä tulla pääkaupunki omaan maahan?
      Moskova olisi sitten pääkaupunki omassa maassaan.

      • Anonyymi

        Ydinaseet pitää kerätä vaan ensi pois,sen jälkeen maa joutaa pirstaloitua, ja se hajoaa Ukrainan sodan takia


      • Anonyymi

        Loppuaan ei vältellä voi! Putler sortuu vakavaan erehdykseensä!


    • Anonyymi

      Putinin kauden jälkeen Venäjä jaetaan.

      • Tai jopa Putin Kalsarimyrkyttäjän kauden aikana.


    • Anonyymi

      Putinin perintö. Jaettu Venäjä.

      • Anonyymi

        Puten perintö lätissään on se ne vaipuu kivikaudelle röhkimään lätissään...trollit joutuu hakee jostai rehunsa muualta...niillä ku ei oo muuta ammattia ku olla röhkimään Puttelandiassa ropakantaa. ...Mitäs sen jälkeen ?? ..mistä ja kuka ja rehua kaukaloon?? Tyhmät trollit kukaan ei niistä sit pidä huoli...kerropas nyt trolli mitä Puten jälkeen ???


    • Anonyymi

      ... samoin Suomen Natojäsenyyden olevan saavuttamattomissa.

      • Anonyymi

        Ei sitten Natoa tarvita trolli hyvä....ja senkin täytyy etsiä uus duuni


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      25
      1868
    2. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      126
      851
    3. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      123
      657
    4. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      54
      598
    5. Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa

      Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      90
      555
    6. Tosi kiva on

      Joo. Mitä olisit menettänyt jos olisit paljastanut itsesi?
      Ikävä
      65
      541
    7. Jos selviäisi että kaivattusi

      Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan
      Ikävä
      88
      540
    8. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      42
      525
    9. Päivän aivopieru Trumpilta

      Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko
      Maailman menoa
      62
      495
    10. Jokin ei täsmää

      Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi
      Ikävä
      267
      480
    11. Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?

      Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas
      Tanssii tähtien kanssa
      26
      474
    12. Toivotko vielä viestiä

      Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.
      Ikävä
      34
      463
    13. Janpen Thai lopettanut, miksiköhän

      Hyvää apetta teki.
      Suomussalmi
      9
      456
    14. Kuka kaipaa T m?

      Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota
      Ikävä
      31
      435
    15. Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?

      Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v
      Tanssii tähtien kanssa
      9
      429
    16. Vaikea on tämän

      Jälkeen suhtautua sinuun ilman ettei muista kirjoituksiasi.
      Ikävä
      58
      422
    17. Kerro muuten miksi

      Estit somessa?
      Ikävä
      41
      416
    18. Miksi jotku naiset on niin tyhmiä

      Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä
      Ikävä
      51
      415
    19. Jätä jo se puolisosi, mun kanssa kilpa-asetelma on tuhoisa.

      Eikä hän tule sitä voittamaan. Myöskään missään vanhassa ei kannata roikkua, koska ei uskalla kohdata muutosta, hyvät as
      Ikävä
      27
      406
    20. S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi

      Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan
      Maailman menoa
      6
      395
    Aihe