venäjän hajoaminen näyttää yhä todennäköisemmältä

Anonyymi

Yksityinen yhdysvaltalainen tiedusteluyhtiö Stratfor on julkaissut ennusteen maailman tulevaisuudesta viiden vuoden välein vuodesta 1996. Tuorein, tällä viikolla julkaistu ennuste povaa loppuvuosikymmeneksi vaikeita aikoja niin Venäjälle kuin Euroopalle. 

Stratforin mukaan Ukrainan sota pysyy maailmanpolitiikan keskiössä vielä vuosia. 

Raportti pitää epätodennäköisenä, että Venäjän federaatio selviää nykyisessä muodossaan vuosikymmenen loppuun asti. Ennusteen mukaan Venäjän kohtaloksi koituu sen energiaviennistä ja maailmanmarkkinoiden heilahteluista riippuvainen talous.


Raportin mukaan, kun Moskovaan johtava tulovirta tyrehtyy, keskushallinto ei pysty enää tukemaan paikallishallintoja samalla tavalla kuin aiemmin, mikä johtaa samankaltaiseen tilanteeseen kuin Neuvostoliiton hajotessa 1990-luvun alussa. Kun Moskovan ja syrjäseutujen väliset taloudelliset siteet murenevat, laita-alueet alkavat muodostaa epävirallisia ja virallisia autonomisia kokonaisuuksia. Turvallisuuspoliisi FSB on niin heikentynyt, ettei se enää pysty estämään Venäjän hajoamista, tiedusteluyhtiö uskoo.

Venäjän pirstaloituminen johtaa kriisiin 2020-luvulla

Ennusteen mukaan Puola, Unkari ja Romania yrittävät saada takaisin Venäjälle menettämiään alueita. Myös Karjala yrittää liittyä takaisin Suomeen. Muualla Venäjällä ei synny kansannousua keskushallintoa vastaan, mutta Moskova ei enää kykene tukemaan ja kontrolloimaan koko Venäjän federaatiota, jolloin maan kaukaisempiin kolkkiin syntyy valtatyhjiöitä. 

Venäjän pirstaloituminen tulee synnyttämään seuraavan vuosikymmenen suurimman kriisin, tiedusteluyhtiö ennustaa. Maan massiivinen ydinasevoima on levittäytynyt ympäri takamaita. Moskovan vallan mureneminen jättää kysymyksen siitä, kuka kontrolloi ydinohjuksia, ja kuinka niiden käyttämättä jättäminen voidaan taata.

15

81

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      venäjän energianvienti alkaa jo sakkaamaan pakotteiden takia,loppu alkaa häämöttämään

    • Anonyymi

      Ukrainan sodan kestettyä jo yli 100 päivää on tyytymättömyys Venäjän armeijan riveissä kasvanut entisestään, uutisoi The Guardian.

      Rintamalta on viime aikoina kantautunut kasvavissa määrin tietoja sotilaiden uupumisesta sekä hyytyvistä armeijan yksiköistä. Hyökkääjän joukkojen kerrotaan kärsivän sekä johtamisongelmista että peruselintarvikkeiden, kuten ruuan ja lääkkeiden puutteesta.

      Tiedettävästi Venäjän armeijalla on myös ollut vaikeuksia kuljettaa loukkaantuneita sotilaitaan takaisin Venäjän puolelle.

      Samaan aikaan myös Venäjältä on alkanut levitä kuvia tyhjistä kaduista sekä jopa kerrottu osan miehistä piileskelevän armeijan värväyskampanjoilta.

      Osa venäläissotilaista on sodan pitkittyessä tuonut julkisuudessa esille armeijansa johdon jättäneen useita oleellisia asioita huomioimatta. Suurin huoli näyttää kohdistuvan nyt peruselintarvikkeiden, ruuan ja lääkkeiden puutteeseen.

      Sotilaat ovat myös kertoneet osan armeijan joukoista joutuneen taistelukentille täysin laittomasti, joko ilman sopivaa koulutusta tai lääkärintodistusta.

      – Yli 70 prosenttia täällä olevista sotilaista on aiemmin vapautettu armeijan tehtävistä, koska he eivät ole fyysisesti taistelukunnossa, kertoo venäläissotilas The Guardianille.

      – Nyt nämä samat ihmiset laitettiin sodan etulinjaan.

      Noin 90 prosentin venäläissotilaista on arveltu olevan ensimmäistä kertaa taistelurintamalla.

      Lisäksi sosiaalisen median videoiden perusteella osalta Venäjän taistelijoista puuttuu perussotavarusteita, kuten suojaliivit. Osa hyökkääjän sotilaista vaikuttaa taistelevan hyvin vanhan mallisilla kivääreillä.

      Putin on laulumiehiä. Soitellen sotaan.

    • Anonyymi

      Karjalaa ei pidä ottaa takaisin jos tule tilanne että Venäjä hajoaa. Sillä asuu puoli miljoonaa venäläistä ja infra on täysin kuralla.

      Jos Suomessa asuisi jatkossa puoli miljoonaa venäläistä, se olisi myös mahdollinen turvallisuusriski.

    • Anonyymi

      Tuo mainittu FSB:n heikkous voi kuvastaa sitä, että kun diktaattori valitsee organisaatioiden johtoon omat luottomiehensä eikä pätevimmät, niin tuo on lopputulos. Diktatuurien tragedia - sisäänrakennettu itsetuhomekanismi.

    • Anonyymi

      https://pbs.twimg.com/media/FUv8JHNXEAENJG5?format=jpg&name=small

      Hajoaminen on jo tapahtunut, ainakin propaganda julisteisiin on ilmestynyt tuttuja kasvoja mutta USA:sta.

      Altševskissä Luhanskin alueella venäläiset valloittajat asettivat valokuvat Hollywood-tähdistä Ashton Kutcherista ja Johnny Deppistä telineeseen Neuvostoliiton sankareiden kanssa.

      Mitähän näiden päässä oikein liikkuu? Ukrainalaiset on natseja, USA:n Hollywood tähdet venäläisiä.....
      😲😲😲😲

    • Karjalan tasavalta voisi olla itsenäinen maa tulevaisuudessa.
      Entä Pietari voisiko siitä tulla pääkaupunki omaan maahan?
      Moskova olisi sitten pääkaupunki omassa maassaan.

      • Anonyymi

        Ydinaseet pitää kerätä vaan ensi pois,sen jälkeen maa joutaa pirstaloitua, ja se hajoaa Ukrainan sodan takia


      • Anonyymi

        Loppuaan ei vältellä voi! Putler sortuu vakavaan erehdykseensä!


    • Anonyymi

      Putinin kauden jälkeen Venäjä jaetaan.

      • Tai jopa Putin Kalsarimyrkyttäjän kauden aikana.


    • Anonyymi

      Putinin perintö. Jaettu Venäjä.

      • Anonyymi

        Puten perintö lätissään on se ne vaipuu kivikaudelle röhkimään lätissään...trollit joutuu hakee jostai rehunsa muualta...niillä ku ei oo muuta ammattia ku olla röhkimään Puttelandiassa ropakantaa. ...Mitäs sen jälkeen ?? ..mistä ja kuka ja rehua kaukaloon?? Tyhmät trollit kukaan ei niistä sit pidä huoli...kerropas nyt trolli mitä Puten jälkeen ???


    • Anonyymi

      ... samoin Suomen Natojäsenyyden olevan saavuttamattomissa.

      • Anonyymi

        Ei sitten Natoa tarvita trolli hyvä....ja senkin täytyy etsiä uus duuni


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      50
      1507
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      59
      1441
    3. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      10
      1038
    4. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      60
      841
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      814
    6. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      765
    7. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      617
    8. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      85
      596
    9. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      32
      587
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      38
      556
    Aihe