Liivilaina

Anonyymi

Menetin koronan myötä työni ja nyt on tosi kyseessä: Pankki haluaa huomattavan summan jottei talo mene alta. Vaimo jo uhkaili, että jos menetämme talon hän ja lapset lähtee.

En saa lainaa mistään. Tuttavan tuttavan kautta sain tietää, että liivijengi lainaa rahaa. Ehdot toki kovat: 1000 euroa pitää maksaa takaisin/kuukausi.

Tartuin tähän kuitenkin. Pakko! En halua menettää perhettäni.

Onko kokemusta em lainasta?

12

1784

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mieti vielä!

    • Anonyymi

      Miten tätä lainaa haetaan? Jokin verkkohakemus vai yhteydenotto suoraan liivijengiin? Ja jos ei tunne ko. jengiläisiä, miten sitten yhteys??
      t. yx lainaa tarvitseva myös.

    • Anonyymi

      Tarttisin kans lainaa mutta en kuukaudessa saisi maksettua.

    • Anonyymi

      Mikäs siinä, jos et sit maksa ni ne polttaa sen talos, vie sun naisen ja lapsetkin.

    • Anonyymi

      Mites nämä kristilliset moottoripyöräkerhot?Voikohan heiltä lainata?

    • Anonyymi

      Se on kuitenkin laina eikä lahja ja lainaa sinulla lienee jo enemmän, kuin maksukykyä. Menisin sinuna töihin

    • Anonyymi

      Ootko saanu lainaa?Tarttisin kans.

    • Anonyymi

      Melkoinen haave: työtön maksaa lainaa tonnin kuussa. Joopa joo !

    • Anonyymi

      Lainasin liivijengiltä aikanaan 20000euroa. Makselin takas pikkuhiljaa mutta ajallaan. Olivat ystävällistä porukkaa ja lainaan jatkossakin jos rahaa yllättäen tarvitsen.

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Itse en noilta edes uskaltaisi hakea lainaa. Jos ei pystykään maksamaan takaisin sovitussa aikataulussa, tulevatko pahoinpitelemään tms, väkivaltaista. Jos ei pankki myönnä aloittajalle lainaa, voisiko jotain omaisuutta myydä, tai sitten ottaa korkeakorkoisen kulutusluoton (jos siis luottotiedot on kunnossa).


    • Anonyymi

      Miksi otat lainaa?? Missä oma riski analyysi on?? Miksi suostut vaimon uhkailun?? Onko parisuhteesi muutenkaan järkevällä pohjalla jos ongelma tilanteet ratkotaan uhkailemalla. Mikset myy taloasi ja muita turhia tavaroita autot veneet..... Osta tai vuokraa joku todella halpa mökki maaseudulta jos vaimosi lähtee se on hänen oma henkilökohtainen ratkaisunsa. Rupea elämään yksinkertaisesti älä hanki rasitteita ja stressiä .Ole mies oikealla tavalla.Älä ota lainaa rikollisillta tahoilta älä ryhdy rahastettavaksi koska lainaamasi 10 000 e voi olla 100 000 e. Koska ne kulut ja korot voi olla mitä vain..etkä voi neuvotella....

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      43
      3044
    2. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      508
      1887
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      17
      1870
    4. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      75
      1561
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      17
      1474
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1358
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      25
      1300
    8. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      90
      1289
    9. UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa

      Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa
      Lappeenranta
      102
      1081
    10. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

      Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      100
      1071
    Aihe