Työtön pääsee vielä halvalla, menee 150e/kk bensaan. Jos käyt työssä, mennee 2-3 tankillista. Siis 300e-450e/kk. On tämä suomi.......
Työttömälle riittää tankillinen kuussa.
Anonyymi
5890
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 58
Vanhimmat
Suurin osa suomalaisista pääsee töihin julkisilla. Hyvin pieni on se osa, mikä todellakin joutuu menemään töihin omalla autollaan. Hän saa silloin vähentää verotuksessa oman auton käytöstä aiheutuneet kustannukset. Se korvaus on jotain reilut 0,20 euroa/km. Eli, jos työmatka on 100 km, niin saat päivässä vähentää 20 euroa työmatkasta. Jos auto kuluttaa 6-7 km satasella, niin tuo 20 euroa riittää vielä polttoaineisiin.
Aina ei pitäisi valittaa ja hakea sitä kaikkein isointa epäkohtaa asioista.
Voin sanoa että jos Asut Nokialla ja käyt Orivedellä töissä 50km suunta et tosiaan mene sinne bussilla.
Todella suuri osa kulkee 100 km työmatkoja. Ja monet, ajaa työkseen.
Polttoainehinnankorotus, on päättäjien tahto. Muuten verotusta olis laskettu , Heti!
Kuka hyötyy korotetuista hinnoista, kuka häviää?
Valtio keksi taas lypsylehmän, jolla kupata työssäkäyviä. Muiltahan ei rahaa valtion kirstuun tule, ovat pelkkä kuluerä.
Häviäjä on Aina, kaikissa kiristyksissä työssäkäyvä. Joilta kupataan muiden hyvinvointi, ulkomaita myöten.
Nyt EI ole kyse ukrainasta rikä puuttineista. Ne on vaan savuverho, joihin vetosmalla kansaa kuritetaan.
Päättäjien valintoja, joita määrää eu. Muissa eu maissa polttoainehinnat alhaisemmat. Taas näkyy miten suomen päättäjät haluaa olla mallioppilaita kansan kuppaamisessa.
Äänestäkää Viisaammin!
Onneksi on ruokakauppa vieressä, ei tarvi autolla lähteä kauemmaksi !
Lomareissuja ei tänä kesänä tule varmaan tehtyä jos bensa on 2,55-3,00 €
Noin se menee kerroskopissa asuvalla. Omakotitalossa on jatkuvaa ajoa peräkärryllä, liittyen kiinteistön huoltoon.
Pitää ottaa yleinen hintataso esim. ruoka ja asuminen myös huomioon kun öyhöttää noita asioita. Sä voit ruveta äyhöttämään siitä, että miksi bulgariassa on niin paljon halvempi ruoka ja asuminen, eikö kiinnosta?
Orivedelle pääsee junalla pikapikaa.
Piraattituotteita ruuissa on täysin ilman ravintoa kuin pahvia söisi tai värjättyä vettä.
Sinulla ei ole mitään käsitystä siitä, minkälaiset mahdollisuudet Suomen työssäkäyvillä on käyttää julkisia työmatkoihin. Heität lattean "suurin osa" arvauksen ja toivot sen osuvan lähelle. Tietoa sinulla ei ole.
Olet täysin väärässä. Tutki mediaa, löydät tiedon siihen mihin heitot arvauksesi. Jos sinä nyt satu asumaan jossain Herttoniemessä, josta pääsee julkisilla hyvin, se ei ole koko totuus.
Pelle Miljoona lauloi: "Maailmassa on paljon enemmän ihmisiä kuin äiti, isä sisko ja veli.". Sinunkin on aika sisäistää tuon sanoma.
Ei autoilu ole mikään ihmisoikeus. Liikkua voi muutenkin kuin autolla jos ei ole varaa. Mihin työtön autoa edes tarvii.
Huvittaa ihmiset jotka valittaa bensanhintaa eivätkä hanki sähköautoa.
Moniko haluaa talovelan ym.lisäks ottaa autovelan??
No sehän tästä nyt vielä puuttuisi, että aikuiset miehet menisivät mukaan sähköautohuijaukseen. Vedätettäviä ovat nuo aivottomat vihermädättäjät.
EU haluaa orjuuttaa ihmiset velalla.
Johan on yksoikoinen ajattelutapa tai ei taida mennä hissi ihan yläkertaan jos ihmettelee mihin autoa tarvitaan , taitas olla näky tuokin miten elelee , toki kaljan hinnoissa aletaan olemaan että mukavampaa sitä on omaan kuin auton suuhun menovettä laskeskella näin kesälämpimillä.
Hyvä kelan elätin päteä, eikö?
Työmatka 100 km/ suunta. Miten ite kulkisit?...kun julkisilla ei pääse.
Työläisen on Pakko!
Ei ne työmatkat hoidu muuten, ja jos ei ole kunnon luotettavaa kulkuneuvoa, ei onnistu työssäkäynti.
Jos ei onnistu työssäkäynti, on kelan luukku vaihtoehtona ja muutto kaupunkiin. Kaupungeissaon jo liikaa työttömiä. Milläs ne elätyäisit, jos ei kukaan autoile töihin?
Totts. Eu ero parasta.
Äänestänkin sellaista puolueetta seuraavaksi😇
Loppuu kansan kuritus.
Jos ei ole varaa bensaan, niin miten olisi varaa sähköautoon ja latauspisteeseen kotona?
Et ole ihan terävin kynä.
Ai sähköauto huijaukseen, kerro toki tarkemmin mitä tarkoitat. Hyvin sähköautot kulkee ja päästöt jää pieneksi.
Oletko kenties lukenut taas typeriä nettijuttuja?
Mitä luulisit tapahtuvan jos tulisi ero EU:sta?
Sähköautot tulisi aikaisemmin ja kaikki maksaisi enemmän.
Kyllä suomalaiset kurittavat tässä itse itseään.
Muualla euroopassa lasketaan jo veroja ja saksassa bensa maksaa tällä hetkellä 1,80- litra.
Heinäkuun lopulla suomessa maksaa bensa 3 euroa litra eikä riitä.
Onneksi talouden pysähtyminen tulee näkymään myös patterihärvelipellejen sekä muiden kelaelättien elämässä.
Sähköautohuijaus: Sähköauton elinkaari on lyhyt. Lisäksi sen valmistus saastuttaa ja tuhoaa maapalloa huomattavasti. Sähköauton hankinta on järjettömän kallis. Kokonaiskustannukset, sekä päästöt ylittävät fossiiliauton saastutuksen monin verroin.
Sähköautohuijaus on vain uusi tapa rahastaa ihmiset henkihieveriin bisneksen alttarilla.
Haha, ei mikään pakko. Itse pääsin käymään töissä vuosikymmenet ilman omaa autoa saati ajokorttia. Julkisilla kuljin silloin kun työpaikka senverran kauempana ettei viitsinyt kävellä, kesällä pääsi pyörällä. Ajokorttia saati autoa ei ole vieläkään vaikka nyt eläkkeellä olisi aikaakin autoilla.
Mä en ymmärrä kun kaupungissa hyvin toimiva julkinen liikenne, niin tissiposket jotka joutuisi bussipysäkiltä kävelemään kilometrin työpaikalle jaksavat rutista bensan hinnasta kun ei viitsitä kävellä edes tuota kilometrin matkaa ja kulkea halvemmalla sillä julkisella (kk lippu jotain 55€)
Joo, sä oot kuin soini tän aamun paskassa. On sitä mieltä, että sähkö loppuu kun tulee sähköautoja, mutta mut suurinpiirtein, että öljyssä voi vaikka uida ja maakaasua hengittää maailman tappiin asti. Eli tulevaisuus on fossiilisen polttomoottorin.
Mutta varsinkin suurkaupungeissa tykätään kun voi ihan KÄVELLÄKIN siellä, eikä tarvitse kulkea kalleilla suodattimilla varustetuilla autoilla.
Paljonko maksaa sähkö vertaa bensa per 100 kilometriä. Tuskin mitään eroa.
Auton ostaa yleensä pojat jo kesätyö palkalla sitten vaihtaa parempaan kun tienaa enemmän. Mitään velkaa tarvi kun työtä tekee.
Suomessa on katsokaas tyyli että jos toisella puolella maapalloa tapahtuu jotain meidän pitää maksaa se.
Eikö palata takaisin vesivoimala sähköön luomua.
Sähköautolla ajan kulutus on 2e/100 se on yläkanttiin laitettu hinta
11kwh/100 km tällä hetkellä kulutus ,eli 1.1 e /100 km
Melko halpaa vai mitä?
Ukraina Venäjän kanssa kimpassa toisiaan syytellen sotien haluja loputton määräisellä ilmaisella luototolla kusettaa.
No mutta sepäs sattui kun sinua oikein huvittaa. Kerrotko muista huvituksistasi. Uskon, että moni haluaa kuulla.
Älä vaivaudu. Se on vain teini, joka yrittää provoilla.
Tiedätkö kenties kokonaispäästöistä mitään? Vai uskotko vain Iltalehden teknistä osastoa?
Oletko muissakin asioissa yhtä tietämätön? Voisit alkaa käydä kirjastossa lueskelemassa. Aikaa on eläkeläisellä.
Pelkkiin työmatkoihin.
Kun Matti Vanhanen ja hallituksensa aikanaan sääti lain 100 km säteetä työssäkäyntialueeksi ja -hakusellaiseksi, oli vanhasen ainoa juoni juuri tämä avauksessa mainittu idea: työttömät pannaan polttamaan fossiilisia polttoaineita aivan toisella tasolla kuin sitä ennen.
Ja siis maksamaan lisä-veroja ! Vanhanen on Kepuli-kettu, eikä totisesti suomalaisten asialla, omallaan sitäkin varmemmin. Petos-soiniin verrattavissa oleva veijjari.
Saarikon hinnat😁
Venäjä mokasi nyt kyllä pahasti.Katsokaa nyt kenelle rahat annatte.
Verovähennykset, kilometrikorvaukset kompensoivat hyvin autoilun kuluja. Autoilu on silloin melkein "ilmaista".
monihan jää viellä työttömäksi kustannus syistä ellei työmatka halpene,
Fillarilla mökille 15 min ja illaksi kotiin 15 min.
Sama aika menee kaupassa käyntiin suunnilleen.
Auto voi seistä pihassa.
Töihin ehkä syksyllä, jos polttoaine ei liian kallista silloin.
Voi myös olla, että jään kotiin uunia lämmittämään jos sähkö liian kallista käydä töissä.
terv. pienipalkkainen keikkatyöläinen "maalta"
Sinunlaisiasi on paljon. Voi tulla keikkafirmoille vaikeuksia saada työvoimaa.
Kun menee joidenkin vappusatasten perässä niin siitä sakotetaan. Tosin heijastusvaikutukset ulottuvat läpi yhteiskunnan. Tuollaisesta idiotismista joutuvat kärsimään myös sivistyneet ja ahkerat ja lukeneetkin ihmiset. Vihervasemmisto on yhteiskunnan syöpä.
Enemmistö Suomen kansalaisista on tehnyt työtä ja maksanut eläke maksuja palkasta joten eläkkeet kuuluu työtä tehneille ensin.Pienet vakuutus yhtiöiden työtä tehneiden eläkkeet on jäänyt jälkeen kaikesta mitä elämään ihmisarvoon kuuluu.
Työtön hei ei sulla mene työmatkakuluja. Osta bussilippu silloin kun tarvii ja kävele. Bensaa ostat kun haet tavaraa tai menet toiselle paikkakunnalle.
Mikä ihmeen bussi? Ei kulje bussit maaseudulla.
Työttömän oli pakko lopettaaa autoilu jo aiemmin trafi-maksujen, siis tasa-verojen vuoksi.
Nyt ei korkeat bensan / diiselin hinnat haittaa, kun ei ole varaa edes trafi maksuihin.
- Toimiva vanha halpa auto on minullakin ollu pihassa varastoituna jo useita vuosia, kun ei ole varaa sillä ajaa laillisesti.
Odottelee siinä halvempaa bensaa ja trafi maksujen alennusta!
On kuin sähkönsiirtomaksu verot, niin ei korruptio polirikot niitäkään saa puolitettua!! Korruptio on suurta, kansaa kyykytetään...
Töitä palkalla ei esim. meille vanhoile 55-65v. löydy, niin ollaan työttöminä kymmeniä vuosia!! outo tilanne tämä...
Itse olen jo pitkään ollut työttömänä. Myin autoni jo vuosia sitten. Pääsen hyvin liikkumaan vanhalla polkupyörälläni sinne minne pitää. Karsii vain ylimääräiset kulut minimiin, niin vähällä pärjää. Lopetin kaikki lehtitilaukseni, kalliin nettiliittymän, vakuutukseni yms. Ainoastaan ruokaa ostan, hiukan sitäkin.
Vähemmän on enemmän.
Noin se suomi nousee hallituksen mielestä, ja vihreiden...
Ja joka kerta kun avaa suunsa terveyden hoidon hammashoidossa se maksaa 50-60€ vähintään vaikka olisi miten veroja maksanut.
Sipilähän se tämänkin sai aikaan.
Mulla riittää tankillinen kuussa ja käyn töissä 4 päivää viikossa. 80 euroa siis menee kuussa, on se kyllä aika paljon sekin. Ei kannata hankkia suuria ja paljon kuluttavia autoja. Mulla on joku eco kaikenaikaa päällä en ole koskaan kokeillut ilman. Pitää muistaa joskus kokeilla.
Saarikko väläyttää ruoan veroalea, Väyrynen laskisi ruoan verotusta "pysyvästi ja tuntuvasti"
Populismia!
Joo, saa nähdä kuinka kauan mikäkin riittää, hinnat nousevat silmissä.
Kateellinen pöhölökansa voi yhdessä matkustaa julkisissa isoäänisten somalien kanssa.
Se lujittaa samanhenkisyyttä ja yhteenkuuluvaisuutta.
Millä laskukaavalla aloittaja tietää paljonko työtön tarvitsee polttoainetta? Olisikin kiva kuulla perustelut.