Jehovantodistajat, Helluntaintodistajat, Mormonintodistajat, Adventintodistajat.
Kaikki ne on siinneet ihan samassa uskonnollisessa pesässä Amarikassa, jossa ottivat hieman erilaisia vihahteita oppeihinsa ja lähtivät yhdessä valloitttamaan entuudestaan Kristittyjä maita hankkiakseen seuraajiaan omiin uskonnollisiin yhteisöihinsä ja yhdistyksiinsä.
Kaikki ne on siinneet ihan samassa uskonnollisessa pesässä Amarikassa, jossa ottivat hieman erilaisia vihahteita oppeihinsa ja lähtivät yhdessä valloitttamaan entuudestaan Kristittyjä maita hankkiakseen seuraajiaan omiin uskonnollisiin yhteisöihinsä ja yhdistyksiinsä.
Vastaukset 41
Vanhimmat
Taivasten valtakuntia on 15 kpl.
1. Rooman katolisuus , Efeso
2. Luterilaisuus, Smyrna, Galatia
3. Ortodoksisuus, Pergamo, Kolossa
4. Jehovan todistajat, Tyatira
5. Helluntailaisuus, Sardes
6. Adventtikirkko, Filadelphia
7. Vapaakirkko, Laodikea
8. Anglikaanisuus, ?????
9. Mormonit, ?????
10. Jne
Nämä kirkot ovat olleet olemassa jo vähintään 600 eKr sillä buddhalaiset eräitä niistä kuvaavat osuvasti. Luultavasti ne perustuu jo Jaakobin jälkeläisiin eräässä mielessä. Jehovan todistajat kertovatkin olevansa jo paratiisista lähtien olleet toiminnassa.
Ei mikään uusi ilmiö.
Alkuseurakunta hajosi omaan mahdottomuuteensa ensimmäisellä vuosisadalla.. samoin on käynyt kaikille Ilmestyskirjan seurakunnille, tuomiot on ne kaikki hävittännyt.
Alkuseurakunnassa tapettiin pariskuntiakin rahan takia ja syy laitettiin Pyhän Hengen piikkiin.
Selitys ei tunnu kovin uskottavalta.
Jenkkiuskonnot ja niiden perustajat:
Charles Russell Jehovantodistajt
Charles Fox Parham Helluntailaisuus
Ellen G. White Adventismi
Joseph Smith Mormonismi
Jeesus ei perustanut yhtään maan päällisiä seurakuntaa.
Jeesus käski vain kastamalla liittämään ihmiset omaan taivaalliseen seurakuntaansa, joka Kristuksen ylösnousemusruumis.
On vain yksi Paimen ja Yksi Lauma.
Koko Israelin kansakin kuului kaikki yhteen ja samaan seurkauntaan.
Joel 2:16
Kootkaa kansa, pitäkää pyhä seurakuntakokous, kerätkää vanhukset, kootkaa lapset ja rintoja imeväiset; lähteköön ylkä huoneestansa ja morsian kammiostansa.
Alkuseurakunnat oli liian tiukkapipoiset opissaan. Liian tinkimättömät. Ne eivät alistuneet saatanan hallintaan niin kuin myöhemmät tekivät.
Saatana on maan kaikkien valtakuntien ja niiden loiston pää. Yksin hänen suojissaan voi yletä niin henkilöt kuin järjestötkin.
Alkukirkko ei tehnyt vielä kompromisseja saatanan kanssa.
Alkuseurakunnasta tuli antikristusten temmellyskenttä. Vain Johannes säilytti oikean uskon.
Saatana siellä alkukirkossa hallitsi, meni jopa Paavalin sisälle Korintossa ja mies alkoi puhua sekavia hurmoskieliä ja alkoi valehtelemaan aina tarvittaessa eikä pitänyt sitä edes syntinä.
1. Joh. 2:18
Lapsukaiset, nyt on viimeinen aika. Ja niinkuin te olette kuulleet, että antikristus tulee, niin onkin nyt monta antikristusta ilmaantunut; siitä me tiedämme, että nyt on viimeinen aika.
Jeesus ei perustanut alkuseurakuntaa, eikä mitään muutakaan uskonnollista yhdistystä ry:tä, vaan Katolisen eli yleisen itseänsä tarkoittavan kirkon ja seurakunnan, johon liitytään Kristillisessä kasteessa, johon Kristityt ovat liittäneet heti lapsensa jo 2000 vuotta ja tekevät niin aina Jeesuksen paluuseen asti.
1. Kor. 12:13
Meidät kaikki, olimmepa juutalaisia tai kreikkalaisia, orjia tai vapaita, on kastettu yhdeksi ruumiiksi. Yksi ja sama Henki on yhdistänyt meidät, kaikki me olemme saaneet juoda samaa Henkeä.
Jehovat oli siinailla Mooseksen kaa
Ai siis juutalainen Ananias ja safiira. Tietysti rahan ahneita. Nehän ei kääntynyt kristityiksi kuten osa niissä ei uskonut Jeesukseen.Mutta ei ne mihinkään loppunut tai kadotukseen hajaannutettu vaan niitä vainosi nämä muut uskonnot ja ne joutui sieltä leviämään ympäristöön sitten.Kieli oli siihen aikaan erilaista tietysti ja Rooman valtakuntaa.
Ellen on juutalainen toorarulla.
Synagoogiin ja Jeesus perusti oman seurakuntansa kyllä ihan itse.
Seksiä harrastettu kun rintoja imeviä on. Mutta nämä on ennen Jeesusta juttuja.
Vääriä jeesuksia noitia.
Jeesuksella ja Adventisteilla on sapatti. Löytyy sakkia, joille Jeesus sanoo: Minä en ole koskaan teitä tuntenut.
Jehova on tullut Egyptistä
Hes. 34:11
"Sillä näin sanoo Herra, Herra: Katso, minä itse etsin lampaani ja pidän niistä huolen. "
Hurmoslahkoista ei Jeesusta löydä, vaikka etsisi sieltä penkkien altakin.
Väärästä paikasta jos etsii vaikka koko ikänsä ei koskaan löydä etsimäänsä.
Matt.7
22 Moni sanoo minulle sinä päivänä: 'Herra, Herra, emmekö me sinun nimesi kautta ennustaneet ja sinun nimesi kautta ajaneet ulos riivaajia ja sinun nimesi kautta tehneet monta voimallista tekoa?'
23 Ja silloin minä lausun heille julki: 'Minä en ole koskaan teitä tuntenut; menkää pois minun tyköäni, te laittomuuden tekijät'.
Tota Hesekiel on ajalta ennen Jeesusta.....
Maailmassa on vain yksi Kirkko=Kristuksen ruumis, johon liitytään Kristillisessä kasteessa. Yksi seurakunta, Kristuskallio
Kyriake=Herran omat, Kristukseen kastetut, suomeksi Kirkko.
Meidät kaikki, olimmepa juutalaisia tai kreikkalaisia, orjia tai vapaita, on kastettu yhdeksi ruumiiksi. Yksi ja sama Henki on yhdistänyt meidät, kaikki me olemme saaneet juoda samaa Henkeä.
Sillä me olemme kaikki yhdessä Hengessä kastetut yhdeksi ruumiiksi, olimmepa juutalaisia tai kreikkalaisia, orjia tai vapaita, ja kaikki olemme saaneet juoda samaa Henkeä.
Sillä me olemme myös yhdessä Hengessä kaikki yhdeksi ruumiiksi kastetut, sekä Juudalaiset että Grekiläiset, sekä orjat että vapaat, ja kaikki me olemme yhteen Henkeen juotetut.
Uskonnolliset yhteisöt ja uskonlahkot ja uskonkultit on sitä tulevaksi ennustettua vihamiehen jälkikäteen kylvämää lustetta, joka rehottaa kovasti, mutta sitä ei enkelit saa repiä pois, koska silloin menisi oikeatakin viljaa mukana.
Ensimmäiseksi temmataan luste pois, joten ensimmäisiin "tempausiin" ei pidä pyrkiä kyytiin.
Vilja kootaan "aittoihin" ja Jeesuksen häitä ei vietetä missään pilvenreunalla, vaan maan kamaralla taivaalta laskeutuvassa uudessa Jerusalemissa tukevasti maan kamaralla, jossa se tuhatuotinen valtakunta sijaitsee.
>>Ihan samaa uskontoa tyrkyttävät
Anonyymi
10.06.2022 14:44
Jehovantodistajat, Helluntaintodistajat, Mormonintodistajat, Adventintodistajat.
Kaikki ne on siinneet ihan samassa uskonnollisessa pesässä Amarikassa, jossa ottivat hieman erilaisia vihahteita oppeihinsa ja lähtivät yhdessä valloitttamaan entuudestaan Kristittyjä maita hankkiakseen seuraajiaan omiin uskonnollisiin yhteisöihinsä ja yhdistyksiinsä.<< 😈
Tosiaankin. Anabaptismi sinänsä syntyi jo Euroopassa, käsittääkseni Saksassa, joskus 1500-luvulla, vastustamaan Kristinuskoa ja erityisesti Lutherin uskonpuhdistusta.
Koska kristityt myös vastasivat anabaptistien vihatekoihin, katsoivat nuo paremmaksi lähteä anastamaan maata Amerikan alkuperäisasukkailta ja varsin suurieleisesti he jo sen tekivätkin! Ylimielinen usko omaan, muita paremmuuteensa, johti mm. julmuuksiin intiaaneja kohtaan. Menihän sinne tietysti ihan muutakin Euroopan rikollisjoukkoa, uuteen "vapaaseen maahan!" = saa vapaasti perseillä muiden kustannuksella. Ryöstää, rakentaa, rikastua, muita alistaen!
Kristinuskosta irrallinen anabaptismi, yhdessä eri maiden pakanakulttuurien uskomusten kanssa, loi alustan näille uususkonnoille.
Adventismi on kait metodisteista lähtöistä. J.todistajat taas adventisteista.
Helluntailaisuus taas... USA:n rikollisten etelävaltioiden vapaamuurarien, ku klux klanilaisten luoma, opillisena pohjanaan jotkut Jenkeissä vaikuttaneet, anabaptismi-lähtöiset pienet kuppikunnat, sekä nyt luotuun uususkontoon liitetyt kaikki kristinuskon kieltämät harhaopit, yhdessä teosofian eri näkemysten kanssa.
P-Amerikan intiaanien tietynlainen kansannousu, nimeltä Ghost Dance ("Aavetanssi"):
https://youtu.be/TDqnbeyo1sI
Cusco - Ghost Dance:
https://youtu.be/g5h_ieqVQOE
Rednex - Spirit Of The Hawk:
https://youtu.be/Yau8nHOXhug
🦅
Ja noihin kaikkiin auttaa järkiinsätulo.
Tervetuloa !
Noi on kaikki niitä ennen Jeesusta uskontoja puhdistus parannus ja laki.
Noi on kirkolliskokousten kannanottoja, että on vain yksi katolinen kirkko.
Ne päättivät jo varhain tulevaisuudesta. Esim. Että vuoden 6000 jkr tienoilla on yksi ainoa kaste ja jokaisen kastettavan on osattava kreikan kieltä. Sen tähden hellutkin vaatii ehkä kielillä puhumisen merkiksi. Mutta jos on vaatimus kreikan kielestä niin se kaiketi merkitsee aikuiskastetta ja uskovien kastetta vallitsevana kasteena tuolloin.
On kyllä järkevää että ruumis on yksi. Sillä isoja keisarikuntia on ollut ja tulee olemaan maailman sivu. Yksi ruumis on senkin tähden tärkeää.
Suomi on otollinen kenttä herätysliikkeille, koska Luterilainen kirkko on vajonnut pride-kirkoksi.
Kristinuskon vastaisten, gnostilaisuus- ja anabaptismi-lähtöisten pikku-uskontokuntien henki ja kaikinpuolinen valheen palvonta tulee mitä parhaiten esiin tässä ketjussa.
Kiva saada näppituntumaa myös j.todistajien ja mormoonien valheisiin. Että nuo kadotuksen uskonnot olisivat olleet olemassa jo peräti 600 vuotta ennen Jeesusta!? Ittensä isä Jaakobin keksimiä?
Jaakob kylläkin eli jo huomattavasti ennen tuota aikaa, hänhän oli Aabrahamin pojanpoika. Yleissivistys ei ole se kaikkein vahvin puoli näiden, uususkontojen talousrikollisten "profeetta"-johtajien huijattavissa.
Jumalan Valitut eivät eksy.
Mitä vikaa on gnostilaisuudessa? Se aikanaan kiiri Rooman ohitse kannattajien määrässä tehden näin Roomasta vähemmistön opin eli harhaopin. Mutta Rooma silloin turvautui miekkaan ja kukisti enemmistön.
Gnostilaiset omasivat totisia apostoleita kirjoituksissaan: Filippus, Tuomas, Bartolomeus etc. Jopa Johannes. Mutta eivät saaneet puolelle totuuden niitä jotka tahtoi rauhassa ja sovussa kunnioittaa, ylistää ja palvoa Jumalaa Majesteettina. Gnostilaiset painotti Korkeinta Voimaa ja kirkkautta. Eivät Majesteettia.
Eihän noilla gnostilaisilla teksteillä pärjää yksin, mutta olisi ne voitu jotenkin liittää kirkon piiriin.
Luterilaisuus lähtöisin Saksasta. Jos katsotaan alkuperää, natsit tekivät tuhojaan kaikkialla Euroopassa. Jopa 1.600.000. juutalaista natsit ja ukrainalaiset tappoivat Ukrainassa. Onko hurraamista. Aivan varmasti 80 v tehdyt teot tulevat juuri nyt vastaan Ukrainassa. Mitä kylvät, sitä niität.
Kyllä natsit ja saksalaiset saivat oman osansa tappioista kokea jo sodan aikana. Meni miljoonia heiltäkin.
Hitler oli Profeetta Hesekielin mainitsema Goog ja teurastajan miekka joka heitettiin taivaasta maan päälle tuhoamaan niin vanhurskaita kuin jumalattomia. Tuota miekkaa ei enää tuppeen laiteta takaisin. Nykyaikana sitä edustaa mm. Isis järjestö.
Ukrainan sota liittyy Konstantinnopolin valtaukseen ja islamiin. Sekä Ilmestys 17-20 tapahtumiin. Itä ja Mahdi tahtovat vallata ensin Konstantinnopolin Mutta edetä Jerusalemiin asti eli koko kirkon ottaa hallintaansa.
Ukrainalaisia kuoli paljon myös Stalinin aikana nälkään. Kyse on siinä suhteessa puntit ovat tasoissa. Mutta uudet tuulet puhaltaa jo.
Ilmestys 17 -20 löytyy selitystä Miksi. Sekä Danielin kirjasta.
Eivät juutalaiset ole kostonhimoisia. Ennemmin tulevat holokaustit he pyrkii ennakoimaan. Ja saksaltakin vaativat 1990 luvun lopussa vain eläkkeitä maksuun.
Ukrainan sotaan on selitys kyllä olemassa raamatullinen. Se ei perustu kostoon.
Aloitus on totta.
Jenkkilahkot eivät yritä käännyttää toisiaan, vaan kaikki ne ovat kristittyjen kimpussa.
Niiden missio on eksyttää niin paljon ihmisiä lahkolaisiksi kuin mahdollista.
Jenkkilahkoilla keskenäänkään ei ole edes yhteistä opetusta, (hyvinkin erilaista)
"yhteisestä uskostamme" Room: 1: 12
kristinuskon kirkoilla on , "yhteisestä uskostamme"
Ei yhteistä uskoa. Toiset menee sapattina Jumalanpalvelukseen, toiset sunnuntaina.
Literilaisessa kirkossa on 20 lahkoa.
Lestit ovat sitä mieltä, että vain he pääsevät taivaaseen.
Kaikki Jenkkilahkojen perustajat tunsivat hyvin toistensa opit ja tekivät omiin oppeihinsa tarkoituksella pieniä vivahde-eroja (samaa tavaraa, mutta hieman eri pakekettissa).
Kaikki Amerikasta tänne tuodut kristinuskoa muistuttavat lahkouskonnot ovat harhaoppisia lahkouskontoja ominen oppeineen ja rituaaleileineen.
tietääkseni viisi eri lahkoa, ns. viidesläiset, en tiedä 20 eri lahkoa ??
Tekin luterilaiset rienaajat kuulutte luterilaiseen lahkoon.
Ette hyväksy äitikirkkonne oppeja.
Siis kaikki alkoi Egyptissä .....faaraon sirkus ....
😈😈😈🕎✡️
Helluntailaisuuden organisoi uskonlahkoksi Charles Fox Parham -niminen mies eräässä hökkelissä Los Angelesin slummissa punaisten lyhtyjen kadulla 120 v. sitten.