Kun Venäjä hyökkäsi Ukrainaan olivat perustelut täysin selvät Putinin ilmoittamina: venäläisten kansanmurha Ukrainassa, denatsifikaatio ja tietysti Naton vehkeily. Nyt Putin kertoo todellisen syyn: alueiden palauttaminen Venäjän hallintoon.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/putin-vertaa-itseaan-pietari-suureen-han-ei-ottanut-mitaan-han-otti-sen-takaisin/8448632#gs.39zq3o
Historiassa rajat ovat vaihdelleet ja jos Putinin linjalla mennään, pitäisi määrittää, minkä ajankohdan rajat ovat ne pätevät. Ukraina on ollut joskus osa Liettuaa. Jne. Aluevaatimuksia voivat esittää Putinin logiikalla monet valtiot.
Ukrainan sodan syy on venäläinen imperialismi, siinä se totuus.
Putinin pravda on täysin muuttunut
5
87
Vastaukset
- Anonyymi
Ruotsi voisi tuolla logiikalla vaatia suuren osan läntistä Venäjää. Turkki voisi vaatia Krimin jne.
Putin on verrannut itseään Pietari Suureen. Putlerilla on pää paisunut istuessaan bunkkerissa.
Säälin venäläisiä, joiden seonnut johtaja tekee maastaan uuden köyhän ja eristyneen Pohjois-Korean.- Anonyymi
Eijän juntteja eli venäläisiä sääliä pidä nehän ovat aivan pihalla oman maansa historiasta ei niitä kiinnosta eivätkä ne osaa mitään kuin varastaa öljyä ja myydä ja rahoilla hankkia itselleen heikkotasoista junteille tarkoitettua kamaa
- Anonyymi
Venäjä ei ole maa ja valtio ollenkaan vaan epästabiili jatkuvia vallankumouksia kokeva rosvojoukko, Kosygin ja Brezhnve -mafiosot poistivat Hrushtshevin joka teloitutti kilpailijansa Berijan joka antoi Stalinin tukehtua joka teloitti runsaasti ja Leninin kanssa vielä enemän ja tsaarit teloittiva kilpailijoitaan ja täyshullu oli ensimmäinen eli iivanajulma jne
ja Venäjän ovat perustaneet ruotsalaiset kuten nimikin Roslag russia kertoo eli se kuuluu Ruotsiin ja jonkin verran Konstantinopoliin osana - Anonyymi
Surkuhupaisia ovat nuo valtionjohdon selitykset.
Historiaakin tulkitaan aina tilanteen mukaan, mikä sopii ajan kuvaan.
Onko kansa siellä tyhmää, kun ei huomaa miten heitä vedätetään.- Anonyymi
No on.
Vuosisatoja fiksuimmat on lähteneet ja loput eliminoitu. Jäljelle jääneet on sitten henkensä pitimiksi nuolleet sitä suurinta mulkkua ihan niin kuin nytkin.
Venäjä on maa jossa tulevaisuus on aina täydellisesti hallussa mutta historia muuttuu koko ajan. Neukutkin ymmärsivät uutisoinnin kaksoisstandardin. Venäläiset selvästi huonommin. Puolet väestä ei nyt tiedä että uskoako televisiota vai jääkaappia.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1851559
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2081530Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä441154Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad44846- 14730
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä30721Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21710- 36691
Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .20656Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46617