Olisi syytä asettaa tuntuva vuosittainen käyttömaksu, 3000€/v, koska turkitusti sähköauton valmistuksessa tulee 70% enemmän päästöjä kuin polttomoottoriauton valmistuksessa, eikä ajaminenkaan todellakaan ole päästötöntä vaikka sähköautoilijat niin luuleekin. Ja n. 10 vuoden iässä (usein jo ennenmin) akusto joudutaan uusimaan joten taas tulee mahtavasti päästöjä ja sen lisäksi ongelmajätettä. Moraaliposeeraajien tulee maksaa luonnon järjetön saastuttaminen. Myöskin edellä mainittuihin syihin vedoten, sähköautoille tulee määrätä vähintään 100% autovero, eli jos auto maksaa verottomana 30 000€ hinta moraaliposeeraajalle väh 60 000€.
Sähköautoille
Anonyymi
12174
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Akkuihin pitäisi laitaa akkuvero niiden valmistuksessa tulevien päästöjen takia.
Akkujen materiaalista iso osa louhitaan mm. Konfossa lapsi-orjatyövoimalla. Voitaneen sanoa että sähköauton ostava moraaliposeeraaja antaa siunauksensa lasten säälimättömälle hyväksikäytölle, kyllä on korkea moraali näillä ”hyväntekijölllä”.
200 tuhannen kilometrin jälkeen akkujen valmistamisen päästöt on kompensoitu.
Oikeastaan jo 120 tuhannen kohdala jos lataussähkö on varmasti uusiutuvaa.
Yhdenkään sähköauton akut ei kestä edes 120tkm sati 200tkm.
Vantaalla sähköauto ladataan ainakin kihiilellä.
Vai vuotaako ydin voiiva savua
Ohjaaminen kannataa avata silmät
Nykyiseen akkuteknologiaan perustuva sähköauto ei ole ratkaisu polttomoottoreiden maailmanlaajuiseen korvaamiseen SILLÄ akkujen valmistamiseen tarvittavia mineraaleja ei ole maapallolla loputtomasti.
Lisäksi ongelmana on luonnon saastuminen, korruptio, lapsityövoima jne.
https://www.maailma.net/nakokulmat/sahkoautot-yleistyvat-mutta-niiden-akkujen-tuotantoon-liittyy-suuria-ongelmia
Joten voipi olla että 10...20 vuoden kuluttua nykyiset patteriautot ovat samanlaisessa maineess kuin polttomoottorit nykyään!
Saamasi pitää, takuuvarmasti tulee jonkinmoinen vero kunhan kaikki kynnelle kykenevät ovat sellaiset hankkineet, pelkkää rosvousta se on tämäkin polttoaineiden hinnannousu, joku hyötyy ja rajusti.
Kyllä ne käyttömaksut ym. lisäkustannukset sieltä tulevat kunhan polttomoottoriautot ensin saadaan romutettua.
Verohuojennuksia pitäisi niille jotka rakentaa jo ennestään pienikulutuksisia autoja E85lle ,biokaasulle,vedylle tai biodieselillä kulkeviksi eivätkä romuta vanhoja autojaan niinkuin nykyisin on aina tapana jotta uusien autojen tekoa tarvittaisiin mahdollisimman vähän.
Vain tuolloin hiilijalanjälki olisi pienin mahdollinen,eikä uusien sähköautojen kanssa,niin kuin moni luulee.
Ja lisäksi niille verohuojennuksia ketkä ajavat vuosittain mahdollisimman vähän jotta saasteitakaan ei ajoista paljoa synny.
Samoin sähköhuuhaalle suunnattuja tukieuroja voitaisiin kohdentaa nesteen kehittämälle my dieselille joka pudottaa paljon jo valmiiksi sähköautoa vähäpäästöisemmän uuden diesel auton päästöjä.
Vantaalla sähköauto ladataan hiili energiaa polttamalla
Taas laitalössi suurella asiantuntemuksella ratkoo maailman ongelmia.