Siniset silmät ja suviyö ne yhdessä tähtiä lyö

Suomea vietiin kuin pässiä narussa. Pitäisi olla poliitikoille tuttua huttua, että mihinkään lupauksiin ei voi luottaa, varsinkaan ulkomaalaisten kaunopuheisiin.

Poliitikkojen lupauksiin ei voi luottaa Suomessakaan. Takkia käännetään ja aletaan rikkomaan lupauksia äänestäjille.

Lainauksia; Ilta-Sanomat:

16:18
Onko neuvotteluissa Turkin kanssa edetty?

Turkki ja Suomi ovat jatkaneet keskusteluja ja yhteys maiden välillä on avoin, Niinistö sanoo. Hänen mukaansa on tärkeää, että Suomi antaa Turkille mahdollisimman ajankohtaista tietoa esimerkiksi Suomen laista. Niinistön mukaan Suomen lainsäädäntö ei juuri eroa muiden Nato-maiden lainsäädännöstä, minkä vuoksi hänestä on erikoista, että juuri Suomen laki on nostettu ylös.

Elisa Airasvirta
16:16
Kuukausia sitten saimme Turkilta myönteisen vastauksen, Niinistö sanoo. Turkin vaatimukset tulivat yllätyksenä, koska vielä ennen niitä maan kanta Suomen jäsenyyteen Natossa oli Niinistön mukaan selvä.

Elisa Airasvirta

Suomen päättäjät alkavat heräämään todellisuuteen. Mihinkään ei voi enää luottaa. Ei edes ulkomaalaisiin poliitikkoihin!

Lapin Late. SSSS Ry!

16

137

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      heh heh Lapin Latelta saadaan aina totuus kiteytettynä ja kristallin kirkkaana. Huva Late!

      • Anonyymi

        Höpönlöpön.


    • Anonyymi

      Persut ovat pettäneet äänestäjänsä kaksissa eduskuntavaaleissa ketjun aloittajapersu.

    • Anonyymi

      Jumalauta Late on herännyt kuolleista 😂🤣

    • Huijareita on joka puolella. Aikoinaan kun Lapin Late oli turvetehtaalla töissä, niin aluksi oli hyvä pomo ja paha pomo. Lopuksi oli kaksi pahaa pomoa ja kengän kuva takapuolessa Lapin Latella.

      Ei olisi pitänyt luottaa, vaan kuokkia omalla turvepellolla käsikuokalla henkensä pitimiksi!

      Lapin Late. SSSS Ry.

      • Anonyymi

        Joka kuuseen kurkottaa, se katajaan kopsahtaa. Suomen osalta voisi sanoa, että kun kuuseen kurkottaa, niin Kataiseen kopsahtaa, fantastista.


      • Anonyymi

        Korpikuusen Kyynel on menestystuote sillä voi korvata rahojen menetyksiä😂🤣


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Joka kuuseen kurkottaa, se katajaan kopsahtaa. Suomen osalta voisi sanoa, että kun kuuseen kurkottaa, niin Kataiseen kopsahtaa, fantastista.

        Ennen oli suo, kuokka ja Jussi. Nyt on suo, kuokka ja Lapin Late!

        https://www.youtube.com/watch?v=RfzTdANR3yE


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Kiitän raittiista päivästä, terveiset Latelle.

    • Kansallistietäjä raakkuna ottaa kantaa Suomen Nato-kysymykseen pohtimalla asian haaroja eri kuvakulmista tarkasteltuna ja antaa lopullisen tyhjentävän vastauksen mietinnön pohjalta punniten annettuja vaihtoehtoja kaiken saatavissa olevien tietojen perusteella unohtamatta vähäisimpiäkään yksityiskohtia. Nato-kysymykseen kansallistietäjä raakkuuna voi vain todeta yksityiskohtia tarkasti punnittuaan, että vastuullinen toiminta vaatii aina veronsa kaikkina vuodenaikoina ja kaikilla kysymyksenasettelun tasoilla pohjavirtauksia syvyyksien syövereistä ryöppyävällä energialla höystettynä. HERRAMME JEESUKSEN KRISTUKSEN NIMESSÄ JA KAIKELLA HENGELLISYYDELLÄ ANTAKAAMME KOHTALON JUMALAN JOHDATUKSELLA TUOTTAA VANHURKAUDEN NIMISSÄ OTOLLISEN LOPPUTULEMAN. Kansallistietäjä raakkuna hankkii kannuksensa poliittisilla manöövereillä ilmiömäisen tehokkaasti, kiertelemättä, kaartelematta kysymysten ympärillä kohoten alati kohti presidenttiyttä, ja siten jääden historian kirjoihin saavutustensa perusteella poliittisesta perspektiivistä tarkastellen. Lopputulemana raakkuna saavuttaa monumentaalisen muistomerkin aseman tuleville sukupolville ihmettelyn aiheeksi ja esimerkilliseksi kaiken toiminnan ohjenuoraksi poliittisille pyrkyreille, sekä copy-cateille.

      raakkuna

    • Anonyymi

      Tyypillistä persupotaskaa aloitus.

    • Anonyymi

      Ketjun aloittaja on paikallinen kylähullu.

    • Anonyymi

      Ei ainakaan gremliläisten eikä muslimien. Joka ikinen heidän juttunsa on käännettävä täysin päinvast.aiseksi

    • Anonyymi

      Unohdetaan Nato. Ollaan vaan kumppaneita ja tehdään yhteistyötä, koko ajan on aivan niinkuin oltais Natossa. Iivana ei uskalla tulla rajan yli muuta kuin korkeintaan turvapaikkaa hakemaan. On olemassa ns " kauhun tasapaino".

    • Anonyymi

      Erdokanilla on diili Putinin ja Lavrovin kanssa(?)

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      245
      14311
    2. Ikävä sinua mies

      Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i
      Ikävä
      57
      6703
    3. Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa

      Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58
      Parkano
      78
      5520
    4. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      301
      3995
    5. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      143
      3732
    6. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      128
      3702
    7. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      91
      2237
    8. Maajussi-Ville herättää kysymyksiä - Etsiikö oikeasti rakkautta vai mainostaako oliiviöljyä?

      Mitä mieltä olet: etsiikö Ville rakkautta vai mainostaako oliiviöljyään? Maajussille morsian -ohjelmassa yksi maajusseis
      Maajussille morsian
      17
      1587
    9. Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.

      Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      162
      1420
    10. Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu

      Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun
      Maailman menoa
      344
      1375
    Aihe