Ortodoksiristi kaulassa vaikkei ole ortodoksi

Anonyymi

HEI
Tulin miettineeksi, voiko luterilaiseen kirkkoon kuuluva pitää kaulassaan ortodoksista ristiä? Onko se epäkunnioittavaa vai ihan sallittua?
En nopean googlailun tuloksena mitään ohjetta tai sääntöä löytänyt, niin tietysti toiseksi paras vaihtoehto on kysyä asiasta keskustelupalstalla.
Olisikohan paikalla joku ortodoksi joka voisi tähän mielipiteensä antaa?

2

479

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Korun tarkoitus olisi siis vain kunnioittaa myös ortodoksista uskoa. En käy koskaan kirkossa enkä ole kovin uskovainen, vaikka kirkkoon kuulunkin. Mutta mietin onko tämä ortodoksien mielestä väärin, että kantaisin heidän ristiä mukanani vaikken kuulu ortodoksiseen kirkkoon.

    • Anonyymi

      Ortodoksista ritstiä ei itseasiassa ole olemassakaan, vaan tämä termi on täällä Suomessa protestanttien käyttämä. Viittaat varmaan slaavilaiseen ristiin poikkipuineen. Tätä ristityyppiä käytetään pääosin slaavilaisessa kulttuuripiirissä, mutta esimerkiksi Kreikassa sitä ei juuri näy. Mitään estettä sen käytölle ei ole koska kaikki ristit ovat ortodoksisia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      143
      1859
    2. Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa

      Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir
      Maailman menoa
      280
      977
    3. Minä tiedän sen

      Sinun ei tarvitse nainen sitä sanoa, minä tiedän jo sen.
      Ikävä
      35
      838
    4. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      78
      797
    5. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      729
    6. Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?

      https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta
      Maailman menoa
      10
      692
    7. Onko kaivattusi

      Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?
      Ikävä
      44
      671
    8. Helppo selvittää onko oma täällä

      Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse
      Ikävä
      48
      656
    9. Hitto että tekis

      Mieli saada sua
      Ikävä
      43
      640
    10. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      58
      634
    Aihe