Tulee monelle kiva joulu....

Kaikki kulut nousee ja korot etenkin....mitä ajattelitte laittaa lapsiperheessä ruokaa jouluna? Maksalaatikkoa ja hernekeittoa koppakuoriaisineen? Vouti tulee pukkina valepuvussa jotta pääsee livahtamaan sisään ja antaa haasteen käräjille....
1953
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Voi tosiaan olla, että monella lapsella on ankea joulu edessä. Jos tosin sellaisia on ollut tähänkin asti. Nyt määrä lisääntyy.

Eniten huolettaa se, että tarkenevstjo kaikki ihmiset kotonaan. Kerrostalo/rivitalo mutta omakotitalot voivat olla vilpoisia pakkasen noustessa -15 ja yli.

Äänestä
  • Onneksi ei ole Sipilän sote

    Ei sitä hallitus ole hintoja nistanyåu kun nousseet kokommaailmass a

    Äänestä

Muistatteko kun SDP:n ja varmaan myös ay- liikkeen yksi tärkeimmistä Euroopan Unioniin liittymisen pointti oli halpa Euroopasta tuotu ruoka ?
Varsinaisena pointtina kun oli tukiaisten varassa pyörivän kotimaisten maanviljelyn ja maanviljelijöiden alasajo !

Äänestä
  • Viettävät kauppiaat nostaneet itsekkäästi. Hintoja vaikka saaneet yritystukia ja koranantukiaääyrittäjille ei mikään koskaan riitä

    Kokoomus positaa kesälomasi alkuun a siten laskee työläisten palkat

    Kokoomus laiset elää pääomatuloilqqnnnoita ei veroteta

    Äänestä

Miksi lapsille ei olisi ruokaa? Tuhlaatko lasten ruokarahat? Miksi?

Nyt olisi korkea aika alkaa laittamaan muutama kymppi säästöön joulun herkuttelua varten. Jo 50 euroa kuukaudessa on 300 euroa. Sillä saa jo vaikka mitä joulun herkkuruokaa. Ai ei jää vai? No varmasti jää, jos vähän miettii järjen kanssa ostamisiaan.

Äänestä
  • Mihin rahaa menee, sitä kannattaa monen miettiä!

    Äänestä

  • Itse olen vuosia alkanut jo alkusyksystä säästää rahaa tulevaa joulua varten. Aiemmin kului enemmän rahaa, nykyään pärjään vähemmälläkin. Eihän siinä kuin vaatimattomat perusruuat.

    Kalleimpia ovat kinkkurulla ja mahd. joulukuusi. Satsasin lopulta muovikuuseen: jos ei oo joka joulu varaa oikeaan, niin onpahan aina varalta edes keinotekoinen. Oikea kinkkurulla on kyllä oltava, muovinen possunkuva ruokapöydällä ei riitä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Mihin rahaa menee, sitä kannattaa monen miettiä!

    Yritsutukiloisleem talonpojille

    Ei ainakaan okålakansajille

    Miski oalkansajat ei saa samoja verottomia autoja kuin pitsa yrittäjät

    Äänestä

Juhannus taipaapi olla viileä ja sateinen?
No eipähän tarvitse surra, kun ei pääse mökille.
Silakkapihvejä ja nakkeja sekä kuvia uusista mansikoista.

Äänestä
  • Tuollai vaatimattomasti se kuluu omakin Juhannukseni.
    K-menu uunimakkara (2 kpl paketissa) maksaa alle euron.

    Semmoinen halkaistuna, ehkä sulatejuustoa välissä ja mikroon ja vähän jotain kasvista lisukkeeksi.

    Juhannuslounas. 🎉

    Äänestä

Sulla varmaan on joku rakentava ehdotus, miten lähes koko maailmaa mahdollisesti runteleva taantuma saataisiin loppumaan?
Tai miten päästäisiin siitä ohi mahdollisimman vähin vaurioin.
Liian kauan on jo edellisestä, kun on sukupolvi, joka aina on saanut kaikkea yllinkyllin.

Äänestä
  • Yksi rakentava ehdotus on säästää.
    Kerätä myös tarvikkeita silloin kun siihen on varaa.
    Ei elää kädestä suuhun, vaan suunnitellusti.

    Äänestä

  • Rikkaille vähemmän vero etua köyhille. Edes ruokaa

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Yksi rakentava ehdotus on säästää.
    Kerätä myös tarvikkeita silloin kun siihen on varaa.
    Ei elää kädestä suuhun, vaan suunnitellusti.

    Säästetään.
    No miten rikkaat yritykset siten saa lisää ja muka työllistää.

    Jos ei työläinen osta kuka rikastuu ja työllistää..

    Äänestä

Koko huikean pitän nousukauden ajanhan noita köyhiä nälkäisiä lapsiahan on käytetty kaikenlaiseen valitukseen.
Ei sellaista maata olekaan, jossa joillakin ei oli vähemmä kuin toisilla, mutta Suomessa ei kukaan ole nälkään.
Joissakin maissa on jo venäjän toimine Ukrainassa takia kuollut lapsia nälkään.
Hävetkää ja suhteuttakaa todellisuuteen ne valitukset.
Ei ihminen tarvitse kuin kodin ja rakastavat vanhemmat, jotka valitsevat lapsensa ennen omia harrastuksia kuten kaljan juontia.

Äänestä

käyttö ja säästötilille tulee vähän korkoa pitkästä aikaa eli säästää pitää nyt

Äänestä

Suomalaiset on niin läskejä, että pikku dieetti tekee vaan hyvää.

Matkustelkaa vaan ulkomailla se on kuin laittais rahaa pankkiin, yhtä fiksua kuin ulkona syöminen ja juhliminen, mutta jos on rahaa.

Äänestä

Kuka ihme muka syö maksalaatikkoa jouluna? Se tuskin on jouluruoka. Kannattaisi nyt ennemmin tehdä kunnon porkkanalaatikkoa, lanttulaatikkoa ja hämäläistä imelletettyä perunaalaatikkoa (ei siis mitään paistettua perunamuussia vaan kunnollista hämäläistä perunalaatikkoa). Ei noidenkaan tekeminen mitenkään kalliiksi tule. Mutta siis maksalaatikko on perushalpisarkiruokaa, ei mitään jouluruokaa.

Äänestä

Pitääkö niitä lapsia tehdä tähän maailmaan, jos ei niitä pysty elättämään aikuisikään asti?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Kaikki kulut nousee ja korot etenkin....mitä ajattelitte laittaa lapsiperheessä ruokaa jouluna? Maksalaatikkoa ja hernekeittoa koppakuoriaisineen? Vouti tulee pukkina valepuvussa jotta pääsee livahtamaan sisään ja antaa haasteen käräjille....

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu