Raaka aineita löytyisi siihen loppuisi ainainen pelkääminen maan valtaamisesta kukaan ei sitä riskiä ottaisi
Miksei Suomi rakenna ydinpommia
Anonyymi
29105
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 29
Vanhimmat
eiköhän nuo senkin rakena jollain eprusteella vilä
Ydinpommia ei nyt sentään noin vain rakenneta. Kyllä se vaatii melkosesti tietoa ja osaamista siltä alalta.Kaiken lisäksi ydinpommia ei saa aikaiseksi ydinvoimaloiden uydinpolttoaineesta, sä et saa aikaiseksi ydinräjähdystä sitä materiaalia käyttämällä. Samasta syystä ydinvoimalassa ei voi tapahtua ydinräjähdystä. Aseluokan ydinmateriaali on rikastusasteeltaan ihan eri luokkaa kuin ydinvoimaloiden ydinpolttoaineen riskastusaste. Eli jos suomi haluaisi rakentaa ydinaseen niin ensin pitäisi rikastaa ydinmateriaalia aseluokan rikastusasteeseen asti. Ja sitten kun se on rikastettu pitäisi osata rakentaa se pommi niin, että se todella toimii eikä toisaalta räjähdä rakentajiensa silmille eikä rakentajat kuole säteilysairauteen.
Ns likaisen pommin toki voisi suomikin suht helposti tehdä, eli pommin joka ei ole ydinase räjähdystavaltaan mutta levittää radioaktiivista moskaa ympäriinsä.
T. miksuh
lisään vielä sen, että ydinvoimalan reaktorissa syntyy toki plutoniumia, siitä toki saisi pommin aikaiseksi mutta sekin varmasti vaatisi rikastamista.
T. miksuh
Suomesta kyllä osaaminen löytyisi.
"Tohelointiin kyllä"!!!
Jos Pohjois-Korean aasit sellaisen rakentavat, niin väitän sellaisen itsekin rakentavani vaikkapa työ- ja toimintaterapian pajassa käyttäen työttömille tarkoitettuja tiloja ja laitteita.
En tietenkään omaa asumustani tuollaisen takia saastuttaisi säteily ja mitä lie nanopartikkeli saasteen hiukkasiin.
Googlesta löytynee tiedot ja eikun rakentamaan.
Jos Pohjois Korealaiset tuohon pystyy, niin ne ali-ihmiset pestään älyllisesti vaikka täydessä kännissä.
"Jos Pohjois Korealaiset tuohon pystyy, niin ne ali-ihmiset pestään älyllisesti vaikka täydessä kännissä".
repesin mielessäni ääneen
googlesta löytyy tiedot, voi morjes mitä mmalafooumiläppää taas.
..mutta, miksei koitettais? Sotilastiedustelu löytäkööt paikan ja tarvikkeet ja joku löytäkööt sata kemistia ja sata fyysikkoa, josta minä ilmottaudun vapaaehtoiseksi testaamaan ketkä ovat välkyimpii ja sitten supo valvokoot niitä yötäpäivää etteivät prkl kotio niitä partikkeleitaan yms ala viemään vaimoilleen kehuakseen.
ei meinaan tiedemiehistä ikinä tie, kun ovat hulluuden ja nerouden välimaastossa, kaikki jotka aitoon innovointiin siis ylipäätään kykenevät. Ei ne pahalla tee, mutta koska ovat nörttejä kaikki niin se "Heureka - minä keksin sen!" vie ne siinä FLOW.tilassaan aina mukanaan. Sitten ne palaa taas maan pinnalle ja alkaa keksimään jotain ihmevempaita taas. Sellasii aidot tiedemiehet ovat, lapsentapaisii.
Venäjä hyökkäsi mm tcherobyliin ja yksi selitys oli että tekevät ydinpommia luulisi Usan antavat tietotaitoa Suomelle ja onhan noita mm Ranskalla Britannialla yms niin miksei Suomessakin osattaisi taikka jos ei osata kaippa joku myisi semmoisen
"Olet sinä yksi perkele,idealismia riittää,mutta edesvastuuta ei vähääkään"!!!
Olen sitä mieltä että Suomi tarvitsee ydinaseen. Suomella on hyvin vihamielinen naapurimaa, jonka sotahullut johtajat haikailevat lisää maata ja haaveilevat jostain suurvalta Venäjästä. Hyökkäys Ukrainaan osoitti, että Venäjä ei välitä totuudesta. Jos se haluaa hyökätä jonkun naapurimaan kimppuun, sen johtajat keksivät joukon valheita jotka se kauppaa omalle kansalleen ja joilla se sitten perustelee hyökkäystä.
Tuollaista naapurimaata kohtaan ainoa varma puolustuskeino on olla riittävän vahva. Nykyaikana se tarkoittaa ydinasetta! Ongelma on, ettei ydinaseen kehittely ole kovin helppoa ja sitä olisi vaikeata salata. Jos Suomi aloittaisi ydinaseen kehitystyön, niin Venäjä epäilemättä tulkitsisi sen hyväksi syyksi hyökätä.
"Sinä tässä vihamielinen olet"!!!
Minä taas olen sitä mieltä, että pitäisi laitta rajan yli niin neuvottelukkyinen dildomatia tiimi, että itse venäjä meille sen ydinaseen myisi. Ja me?
no ostettais TOTTAKAI!
Suomi olisi ensi-iskun kohteena samantien. Ydinase tuo mukanaan aina suuremman joukon vihollisia.
Pskan väliä narsistille, kunhan se saa unelmoida haasteidensa tuhoamisesta luodakseen heti perään uusia.
Kuka näistä olisi mielestänne luotetta ydinaseen haltijana ?
A) Putin
B) Kim Yong un
C) Erdogan
D Trump
E) Aku Ankka
F) Xi Jinping
G) Nicolas Maduro
H) Ebrahim Raisi
Jos vastauksenne ja luja luottamuksenne on vaihtoehto E, silloin vielä on maailmassa jotain toivoa jäljellä.
Biden jo 2x käyttäneensä osaa homman.
Luotan vain itseeni. Se vaihtoehto ei ollut mukana.Terveisin täysi narsisti sika paska Suomen Siniset puolueesta, kaksiosaisella nimellä väliviivalla.
Tota, onko outoa jos minustakin vaihtoehto E on järkevin?
Pöh. Aku Ankka liukastuisi vahingossa banaanin kuoreen ja aloittaisi siten vahingossa ydinsodan laukastuaan ydinohjukset vahingossa.
T. miksuhh
"Eipä löydy raaka-aineita ja vaikka löytyisikin,pommi voisi räjähtää valmistusvaiheen aikana käsiin,jos kriittinen massa ylittyy"!!!
Ydinase ei eliminoi halua käyttää taikka saada sitä niskaan.
Ainostaan ydinvalta tuon voi koskaan mahdollistaa. Sen on vähän niin kuin valtapolitiikka, mutta potenssiin triljoona.
Muu on lähinnä kusemista vastatuuleen.
Sveitsi tuon osaa, ja siksi genevessä onkin aivan vitusti rahaa. baselista nyt puhumttakaan. lontookin.
Siellä on valtaa pohdittu jo tuhansia vuosia sitten, ja sen käyttämistä innovoitu jo menestuksekkäästi satoja vuosia putkeen.
ydinaseen puolesta ja satelliittilasereiden erituyisesti.
mutta eniten olen sen puolesta, että osattasiin olla ulkopoliittisesti monia muita ja jopa kaikkia muita merkittävästi ... hhmmm ... strategisempia.
Sellainen saattaisi kiihoittaa, jnk verran edes.
onko teistä kukaan muuten koskaan miettiny millaista ois kusta jnk pissapoika-astiaan niin että pesisi keskellä kuumaa kesäpäivää kusellanne oman tuulilasina? Ku tuli just nyt tollainen ajatus tässä jostain vammaisesta syystä mieleeni?
sen on kuulkaa niin, että jos 14.vnä luki biologianopen kannassa hassuttelumielessä tantraseksioopusta, niin kun lähestytään neljääkymppii niin ajatellaaki niin kuin olisi kuulunu ajatella 14veenä?
En tiedä, mutta ois jännittävää kyllä jssk kohtaa nähdä palstalla hirvee valitus siitä, että sannan oli joku menny kuvaan suihkussa märät vaatteet päällä ollessaan.
Kun Suomi on liittynyt osaksi Venäjää, saa Suomi nauttia myös Venäjän ydinaseiden tuomasta turvasta.
Onko se turvallisuutta, kun maa tuhotaan asuinkelvottomaksi?
Ehkä siks, että tää maa on niin pelokas, että se käskystä käyttäisi sitä valkoisen rodun tuhoamiseen.
Vihervasemmistosuvakkihallitus on jo rakentanut talouden ydinpommin meille kansalaisille.
lol
heh, joku yläluokan vammainen sörkimään atomia, varmaan vielä helsinkin keskellä, räjähtää vielä sormille
Suomella on toden totta riittävästi tietotaitoa yliopistoissa suunnitella ydinpommi, koska teoria on perusfysiikkaa ja mitään erityisen salaista siinä ei ole. Myös ydinaseen kriittisten komponenttien tarkkuusvalmistus onnistuisi Suomessa. Ainut haaste on ydinasekelpoinen räjähdysaine, jonka jalostamiseen Suomella ei ole laitoksia.
Eikös sellainen tilattu Ranskasta?
https://urbaanisanakirja.com/word/pommi/4261/