Panther KF51 -panssarivaunu on Rheinmetall-yhtiön valmistama ja se on tarkoitettu voittamaan venäläinen Armata T-14 -panssarivaunu.
Molemmissa panssarivaunuissa, siis saksalaisessa ja venäläisessä on miehittämätön ja automaattisesti toimiva tykkitorni. Nykyaikaiset panssarintorjuntaohjukset läpäisevät panssarivaunujen tykkitornien kattorakenteet, joten uusimmissa panssarivaunuissa miehistö on sijoitettu tykkitornin alapuolelle.
Katso esittelyvideo:
https://www.bing.com/videos/search?q=youtube panther kf51&qpvt=youtube panther kf51&view=detail&mid=8BB3153D4513A1A8225D8BB3153D4513A1A8225D&&FORM=VRDGAR&ru=/videos/search?q=youtube panther kf51&qpvt=youtube panther kf51&FORM=VDRE
Esittelyssä uusi saksalainen Panther KF51 -panssarivaunu
3
284
Vastaukset
- Anonyymi
>>Nykyaikaiset panssarintorjuntaohjukset läpäisevät panssarivaunujen tykkitornien kattorakenteet, joten uusimmissa panssarivaunuissa miehistö on sijoitettu tykkitornin alapuolelle.>>
Jos tankin torniin tulee läpäisevä' osuma, niin kyllä se panssarivaunu on poissa pelistä, ei sillä enää ammuta. Ainoa hyötyhän tuossa on, että miehistön todennäköisyys jäädä henkiin kasvaa.
Ei nuokaan tankit silti mitään lasten turvaistuimia ole, että aina selviää tällistä. Kyllä voi olla aika pas-kana sellainen miehistö, jonka tankin torniin on tullut vakava täysosuma Höyhenpuvussa on kehittänyt Tuhooja-pienoispanssarivaunua. Se on kauko-ohjattu ja se voi toimia myös keinoälyn ohjaamana. Nopeus maastossa voi olla jopa 70 km tunnissa. Sen tarkoitus on kuljettaa 100 - 200 kg sotilasräjähdettä vihollisen panssarivaunun alle tai viereen riippuen tuotantomallista. Tuhojaa voidaan käyttää myös linnoitettujen rakenteiden tuhoamiseen.
Se on rakennettu siten, että vaikka se vaikeassa maastossa kääntyisi kovassa nopeudessa ylösalaisin, niin se voi jatkaa etenemistä, koska telaketjut ovat keskirakenteen yläpuolella. Sivustoihin on asennettu ns. viipokkeet, jotka estävät Tuhoojaa kaatumasta ja jäämästä kyljelleen. Tutkat estävät Tuhoojaa törmäämästä puihin ja kiviin (autoista tutut peruutustutkat on muokattu tarkoitusta varten).
Tuhooja muistuttaa kuvassa näkyvää laitetta. Ymmärrätte periaatteen:
https://c7.alamy.com/zooms/3/4225b4b748044580ae4c27f22f888b60/f38cny.jpg- Anonyymi
Tuhojaan kun vielä liittää savukranaattien heittimet, niin se helpottaa hyökkäystä. Lämpöhakuinen Tuhooja löytää kyllä panssarivaunun ja räjähtää sen alla. Lisäksi Tuhoojaan voisi liittää perävaunun, joka levittää sirotemiinoja edetessään.
Ukrainalainen taistelurobotti on kiinnostava laite. Tuhannet tappajarobotit ovat kova sana sodankäynnissä. Nuo voisivat vielä singota savukranaatteja ja sirpalekranaatteja edetessään hyökkäyksessä:
https://www.tekniikkatalous.fi/uutiset/ukraina-ottaa-kayttoon-tappajarobotit-joissa-on-762-mm-konekivaari-ohjausjarjestelma-on-erikoinen/cda95f8f-48d3-4406-96b3-13bc173a2364
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja17322279Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant749496Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.297480Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va806325SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1825960Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot344966HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1084620Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1014386Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo872060Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa
Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k801355