Esittelyssä uusi saksalainen Panther KF51 -panssarivaunu

Panther KF51 -panssarivaunu on Rheinmetall-yhtiön valmistama ja se on tarkoitettu voittamaan venäläinen Armata T-14 -panssarivaunu.

Molemmissa panssarivaunuissa, siis saksalaisessa ja venäläisessä on miehittämätön ja automaattisesti toimiva tykkitorni. Nykyaikaiset panssarintorjuntaohjukset läpäisevät panssarivaunujen tykkitornien kattorakenteet, joten uusimmissa panssarivaunuissa miehistö on sijoitettu tykkitornin alapuolelle.

Katso esittelyvideo:

https://www.bing.com/videos/search?q=youtube panther kf51&qpvt=youtube panther kf51&view=detail&mid=8BB3153D4513A1A8225D8BB3153D4513A1A8225D&&FORM=VRDGAR&ru=/videos/search?q=youtube panther kf51&qpvt=youtube panther kf51&FORM=VDRE

3

347

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      >>Nykyaikaiset panssarintorjuntaohjukset läpäisevät panssarivaunujen tykkitornien kattorakenteet, joten uusimmissa panssarivaunuissa miehistö on sijoitettu tykkitornin alapuolelle.>>

      Jos tankin torniin tulee läpäisevä' osuma, niin kyllä se panssarivaunu on poissa pelistä, ei sillä enää ammuta. Ainoa hyötyhän tuossa on, että miehistön todennäköisyys jäädä henkiin kasvaa.

      Ei nuokaan tankit silti mitään lasten turvaistuimia ole, että aina selviää tällistä. Kyllä voi olla aika pas-kana sellainen miehistö, jonka tankin torniin on tullut vakava täysosuma

    • Höyhenpuvussa on kehittänyt Tuhooja-pienoispanssarivaunua. Se on kauko-ohjattu ja se voi toimia myös keinoälyn ohjaamana. Nopeus maastossa voi olla jopa 70 km tunnissa. Sen tarkoitus on kuljettaa 100 - 200 kg sotilasräjähdettä vihollisen panssarivaunun alle tai viereen riippuen tuotantomallista. Tuhojaa voidaan käyttää myös linnoitettujen rakenteiden tuhoamiseen.

      Se on rakennettu siten, että vaikka se vaikeassa maastossa kääntyisi kovassa nopeudessa ylösalaisin, niin se voi jatkaa etenemistä, koska telaketjut ovat keskirakenteen yläpuolella. Sivustoihin on asennettu ns. viipokkeet, jotka estävät Tuhoojaa kaatumasta ja jäämästä kyljelleen. Tutkat estävät Tuhoojaa törmäämästä puihin ja kiviin (autoista tutut peruutustutkat on muokattu tarkoitusta varten).

      Tuhooja muistuttaa kuvassa näkyvää laitetta. Ymmärrätte periaatteen:

      https://c7.alamy.com/zooms/3/4225b4b748044580ae4c27f22f888b60/f38cny.jpg

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      319
      3772
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      32
      2068
    3. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      100
      1723
    4. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      46
      1685
    5. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      110
      1440
    6. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      145
      1225
    7. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      104
      1186
    8. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      82
      1133
    9. Ootko A-nainen vielä vihainen?

      Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja
      Ikävä
      104
      984
    10. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      74
      914
    Aihe