Esittelyssä uusi saksalainen Panther KF51 -panssarivaunu

Panther KF51 -panssarivaunu on Rheinmetall-yhtiön valmistama ja se on tarkoitettu voittamaan venäläinen Armata T-14 -panssarivaunu.

Molemmissa panssarivaunuissa, siis saksalaisessa ja venäläisessä on miehittämätön ja automaattisesti toimiva tykkitorni. Nykyaikaiset panssarintorjuntaohjukset läpäisevät panssarivaunujen tykkitornien kattorakenteet, joten uusimmissa panssarivaunuissa miehistö on sijoitettu tykkitornin alapuolelle.

Katso esittelyvideo:

https://www.bing.com/videos/search?q=youtube panther kf51&qpvt=youtube panther kf51&view=detail&mid=8BB3153D4513A1A8225D8BB3153D4513A1A8225D&&FORM=VRDGAR&ru=/videos/search?q=youtube panther kf51&qpvt=youtube panther kf51&FORM=VDRE

3

370

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      >>Nykyaikaiset panssarintorjuntaohjukset läpäisevät panssarivaunujen tykkitornien kattorakenteet, joten uusimmissa panssarivaunuissa miehistö on sijoitettu tykkitornin alapuolelle.>>

      Jos tankin torniin tulee läpäisevä' osuma, niin kyllä se panssarivaunu on poissa pelistä, ei sillä enää ammuta. Ainoa hyötyhän tuossa on, että miehistön todennäköisyys jäädä henkiin kasvaa.

      Ei nuokaan tankit silti mitään lasten turvaistuimia ole, että aina selviää tällistä. Kyllä voi olla aika pas-kana sellainen miehistö, jonka tankin torniin on tullut vakava täysosuma

    • Höyhenpuvussa on kehittänyt Tuhooja-pienoispanssarivaunua. Se on kauko-ohjattu ja se voi toimia myös keinoälyn ohjaamana. Nopeus maastossa voi olla jopa 70 km tunnissa. Sen tarkoitus on kuljettaa 100 - 200 kg sotilasräjähdettä vihollisen panssarivaunun alle tai viereen riippuen tuotantomallista. Tuhojaa voidaan käyttää myös linnoitettujen rakenteiden tuhoamiseen.

      Se on rakennettu siten, että vaikka se vaikeassa maastossa kääntyisi kovassa nopeudessa ylösalaisin, niin se voi jatkaa etenemistä, koska telaketjut ovat keskirakenteen yläpuolella. Sivustoihin on asennettu ns. viipokkeet, jotka estävät Tuhoojaa kaatumasta ja jäämästä kyljelleen. Tutkat estävät Tuhoojaa törmäämästä puihin ja kiviin (autoista tutut peruutustutkat on muokattu tarkoitusta varten).

      Tuhooja muistuttaa kuvassa näkyvää laitetta. Ymmärrätte periaatteen:

      https://c7.alamy.com/zooms/3/4225b4b748044580ae4c27f22f888b60/f38cny.jpg

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      94
      1669
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      126
      1549
    3. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      76
      1355
    4. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      30
      1272
    5. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      123
      1098
    6. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1001
    7. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      46
      998
    8. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      22
      967
    9. Olisit voinut olla...

      ....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n
      Ikävä
      66
      848
    10. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      46
      773
    Aihe