Onko täällä ketään kenestä tuntuu että muistisairas omainen vie väkisin mukanaan harhoihinsa.. Isäni harhat olleet lähes päivittäisiä, ja itse koen ne todella ahdistavaksi. Meillä kuulema asuu millon kissoja ja ukrainalaisia. Isä ottaa kaapista makkaraa viedäkseen kissoille ruokaa, juurikin näin teki äsken. Tää on omaisen silmin ja korvin kuultuna todella raskasta ja en vaan osaa käsitellä asiaa oikein. Lääkäri ei oikein ota kantaa koko asiaan. Muistisairas tuskin itse tajuaa miten hölmöltä kuulostaa.
Kohtalotovereita kuulolla.
Anonyymi
2
224
Vastaukset
- Anonyymi
Elämä muistisairaan rinnalla on raskasta. Minä olen monen muun tavoin kokenut, että muistisairas varastaa läheisensä elämän. Tätä on varmasti melkein mahdoton ymmärtää ja uskoa sellaisen, joka ei ole elänyt muistisairaan kanssa.
- Anonyymi
Tuttua hommaa. Kertoo mitä sattuu ja syyttää mistä sattuu. Avaimet on karmein asia. Tuhat kertaa nämä samat asiat päivässä ja uutta lisäksi. Tänään paloi käämi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2147284
- 594702
Etsin vastaantulevista sua
Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s434634- 753378
Kaikesta muusta
Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko161985- 301768
Tekis mieli lähestyä sua
Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗261747Ajatteletko koskaan
Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹411610- 351522
- 1431287