Matteuksen evankeliumissa Jeesus on Messiaamme.
Markuksen evankeliumissa Jeesus on palveleva kuninkaamme.
Luukkaan evankeliumissa Jeesus on suuri parantajamme.
Johanneksen evankeliumissa Jeesus on Jumalan Poika.
Apostolien teoissa Jeesus on ylösnoussut Herramme.
Roomalaiskirjeessä Jeesus on vanhurskautemme.
Korinttolaiskirjeissä Jeesus on pyhyytemme.
Galatalaiskirjeessä Jeesus on oikeamielinen puolustajamme.
Efesolaiskirjeessä Jeesus on täydellisyytemme.
Filippiläiskirjeessä Jeesus on elossapitäjämme.
Kolossalaiskirjeessä Jeesus on toivomme.
Tessalonikalaiskirjeissä Jeesus on takaisin saapuva kuninkaamme.
Timoteuskirjeissä Jeesus on paimenemme.
Tiituskirjeessä Jeesus on palkitsijamme.
Filemonkirjeessä Jeesus on rohkaisijamme.
Heprealaiskirjeessä Jeesus on ylipappimme.
Pietarin kirjeissä Jeesus on perintöosamme.
Johanneksen kirjeissä Jeesus on meitä rakastava.
Jaakobin kirjeessä Jeesus on viisautemme.
Juudaan kirjeessä Jeesus on sotasankarimme.
Ilmestyskirjassa Jeesus on Alfa ja Omega, Alku ja Loppu!
Ei minulta mitään puutu.
14
304
Vastaukset
- Anonyymi
No jo oli mies monena eläissään, eräänlainen auervaara, mutta kuolleena ei yhtään mitään.
Olipa mielenkiintoinen luettelo.
Rivejä oli 21 (3 x 7).
Oletko itse tuon laatinut?
Voisitko jakaa sen muuallakin?
Haluaisin naulata sen ylimmäksi
sivulle
https://kalamos.foorumi.eu/viewforum.php?f=300Kiitos. Suomensin sen itse, se oli englanninkielisenä Facebookissa. Lainaa minun puolestani tuo. Jos haluat sen englanninkielisen, yritän löytää.
- Anonyymi
Isä haluaa katsella lapsiaan. Ei niinkuin istuisi sylissä vaan ihan pystyssä pysyen.
-eimullamuuta- - Anonyymi
Täytyypä alkaa kerrata uuttatestamenttia, sillä tuollainen vapaa teemoihin keskittyminen on tyypillistä Raamatussa. Raamatusta löytyy usein uusia olvalluksia, kun sitä lukee tarkasti ja kokonaisvaltaisesti huomioiden. Kiitos, että jaoit tämän.
- Anonyymi
Itsekin aloin uusin silmin lukemaan, aloitin Matteuksesta. Messias (=kristus) -jakeita on 17. Heti huomasin seikan, että Herodes ja (Pilatuskin jotenkin) tunsivat juutalaisten Messias-odotuksen paremmin kuin me Raamatunlukijat Suomessa.
Tuli aivan uusi näkökulma .
Suuret ja loistavat kiitokset kuuluvat ensi- ja viime kädessä Herralle, ja toiseksi sille, joka jakoi tämän Facebookissa.
Jatketaan, ihanaa!!!!
Yrttitarhan morsian
- Anonyymi
Jaakobin kirjeessä Jeesus ei vain ole viisautemme, vaan sitä luvataan jakaa meille auliisti kun vain uskossa sitä pyydämme ollenkaan epäilemättä emmekä pyydä kelvottomasti käyttääksemme sitä vain himoissamme. Esim toisen mollaamiseen.
Joten ei tyhmyys ole mikään pakkopulla. - Anonyymi
Ja missään Hän ei ole Jumala. Se on fakta. Kaikkea noita muita Hän kyllä on.
- Anonyymi
Hän on ainoa arvollinen.
Obadja. Hän on Jumala.
Joh.17:3 Mutta tämä on iankaikkinen elämä, että he tuntevat Sinut, joka yksin olet Totinen Jumala, ja hänet, jonka Sinä olet lähettänyt, Jeesuksen Kristuksen.
1.Joh.5:20 Mutta me tiedämme, että Jumalan Poika on tullut ja antanut meille ymmärryksen, tunteaksemme sen Totisen; ja me olemme siinä Totisessa, Hänen Pojassansa, Jeesuksessa Kristuksessa. Hän on Totinen Jumala ja Iankaikkinen Elämä.
- Anonyymi
Ei monet uskovatkaan välitä noista. Jos heiltä ei mitään puuttuisi, he tietäisivät.
Usko päättyy siihen, mistä tieto alkaa. - Anonyymi
Ap.t.3:18 Mutta näin on Jumala täyttänyt se, minkä hän oli edeltä ilmoittanut kaikkien profeettain suun kautta, että nimittäin hänen Voideltunsa piti kärsimän. Ap.t.4:26 Maan kuninkaat nousevat, ja ruhtinaat kokontuvat yhteen Herraa ja hänen Voideltuansa vastaan. Ilm.11:15 Ja seitsemäs enkeli puhalsi pasunaan; niin kuului taivaassa suuria ääniä, jotka sanoivat: Maailman kuninkuus on tullut meidän Herrallemme ja hänen Voidellullensa, ja hän on hallitaeva aina ja iankaikkisesti. Ilm.12:10 Ja minä kuulin suuren äänen taivaassa sanovan: Nyt on tullut pelastus ja voima ja meidän Jumalamme valtakunta ja hänen Voideltunsa valta, sillä meidän veljemme syyttäjä, joka yöt ja päivät syytti heitä meidän Jumalamme edessä, on heitetty ulos.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eipä tunnu se "pedofilia" huuto kiinnostavan
Lähinnä se sekohäirikkö ressukka joutuu itse vastaileen itselleen, mitään näkyvyyttä ei saa, palstalla ylipäätään on hyv709986Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä
"Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan98837- 454056
- 243772
Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv353596Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"
"– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h543485No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol413343Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni73245- 523029
- 422755
