Ei minulta mitään puutu.

Matteuksen evankeliumissa Jeesus on Messiaamme.
Markuksen evankeliumissa Jeesus on palveleva kuninkaamme.
Luukkaan evankeliumissa Jeesus on suuri parantajamme.
Johanneksen evankeliumissa Jeesus on Jumalan Poika.
Apostolien teoissa Jeesus on ylösnoussut Herramme.
Roomalaiskirjeessä Jeesus on vanhurskautemme.
Korinttolaiskirjeissä Jeesus on pyhyytemme.
Galatalaiskirjeessä Jeesus on oikeamielinen puolustajamme.
Efesolaiskirjeessä Jeesus on täydellisyytemme.
Filippiläiskirjeessä Jeesus on elossapitäjämme.
Kolossalaiskirjeessä Jeesus on toivomme.
Tessalonikalaiskirjeissä Jeesus on takaisin saapuva kuninkaamme.
Timoteuskirjeissä Jeesus on paimenemme.
Tiituskirjeessä Jeesus on palkitsijamme.
Filemonkirjeessä Jeesus on rohkaisijamme.
Heprealaiskirjeessä Jeesus on ylipappimme.
Pietarin kirjeissä Jeesus on perintöosamme.
Johanneksen kirjeissä Jeesus on meitä rakastava.
Jaakobin kirjeessä Jeesus on viisautemme.
Juudaan kirjeessä Jeesus on sotasankarimme.
Ilmestyskirjassa Jeesus on Alfa ja Omega, Alku ja Loppu!

14

203

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No jo oli mies monena eläissään, eräänlainen auervaara, mutta kuolleena ei yhtään mitään.

      • Kiitos. Suomensin sen itse, se oli englanninkielisenä Facebookissa. Lainaa minun puolestani tuo. Jos haluat sen englanninkielisen, yritän löytää.


    • Anonyymi

      Isä haluaa katsella lapsiaan. Ei niinkuin istuisi sylissä vaan ihan pystyssä pysyen.
      -eimullamuuta-

    • Anonyymi

      Täytyypä alkaa kerrata uuttatestamenttia, sillä tuollainen vapaa teemoihin keskittyminen on tyypillistä Raamatussa. Raamatusta löytyy usein uusia olvalluksia, kun sitä lukee tarkasti ja kokonaisvaltaisesti huomioiden. Kiitos, että jaoit tämän.

      • Anonyymi

        Itsekin aloin uusin silmin lukemaan, aloitin Matteuksesta. Messias (=kristus) -jakeita on 17. Heti huomasin seikan, että Herodes ja (Pilatuskin jotenkin) tunsivat juutalaisten Messias-odotuksen paremmin kuin me Raamatunlukijat Suomessa.

        Tuli aivan uusi näkökulma .

        Suuret ja loistavat kiitokset kuuluvat ensi- ja viime kädessä Herralle, ja toiseksi sille, joka jakoi tämän Facebookissa.

        Jatketaan, ihanaa!!!!

        Yrttitarhan morsian


    • Anonyymi

      Jaakobin kirjeessä Jeesus ei vain ole viisautemme, vaan sitä luvataan jakaa meille auliisti kun vain uskossa sitä pyydämme ollenkaan epäilemättä emmekä pyydä kelvottomasti käyttääksemme sitä vain himoissamme. Esim toisen mollaamiseen.

      Joten ei tyhmyys ole mikään pakkopulla.

    • Anonyymi

      Ja missään Hän ei ole Jumala. Se on fakta. Kaikkea noita muita Hän kyllä on.

      • Anonyymi

        Hän on ainoa arvollinen.
        Obadja.


      • Hän on Jumala.

        Joh.17:3 Mutta tämä on iankaikkinen elämä, että he tuntevat Sinut, joka yksin olet Totinen Jumala, ja hänet, jonka Sinä olet lähettänyt, Jeesuksen Kristuksen.

        1.Joh.5:20 Mutta me tiedämme, että Jumalan Poika on tullut ja antanut meille ymmärryksen, tunteaksemme sen Totisen; ja me olemme siinä Totisessa, Hänen Pojassansa, Jeesuksessa Kristuksessa. Hän on Totinen Jumala ja Iankaikkinen Elämä.


    • Anonyymi

      Ei monet uskovatkaan välitä noista. Jos heiltä ei mitään puuttuisi, he tietäisivät.
      Usko päättyy siihen, mistä tieto alkaa.

    • Anonyymi

      Ap.t.3:18 Mutta näin on Jumala täyttänyt se, minkä hän oli edeltä ilmoittanut kaikkien profeettain suun kautta, että nimittäin hänen Voideltunsa piti kärsimän. Ap.t.4:26 Maan kuninkaat nousevat, ja ruhtinaat kokontuvat yhteen Herraa ja hänen Voideltuansa vastaan. Ilm.11:15 Ja seitsemäs enkeli puhalsi pasunaan; niin kuului taivaassa suuria ääniä, jotka sanoivat: Maailman kuninkuus on tullut meidän Herrallemme ja hänen Voidellullensa, ja hän on hallitaeva aina ja iankaikkisesti. Ilm.12:10 Ja minä kuulin suuren äänen taivaassa sanovan: Nyt on tullut pelastus ja voima ja meidän Jumalamme valtakunta ja hänen Voideltunsa valta, sillä meidän veljemme syyttäjä, joka yöt ja päivät syytti heitä meidän Jumalamme edessä, on heitetty ulos.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Zelenskyi ei suostunut nöyrtymään Trumpin ja Vancen edessä, siksi meni pieleen

      Trumppia täytyy imarrella, silloin homma toimii aina. Tähän Zelenskyi ei suostunut.
      Maailman menoa
      673
      4529
    2. Harmi että

      Pidät niin vastenmielisenä. Olen minäkin välissä ollut ihan kamala sinulle ja ihmetellyt miten voit minusta tykätä. Se o
      Ikävä
      19
      2195
    3. Ajattele miten

      Paljon ottajia sinulla olisi
      Ikävä
      102
      1376
    4. En rehellisesti usko et oisit

      Sekuntiakaan oikeasti mua kaivannut. Tai edes miettinyt miten mulla menee. Jotenkin todennäköisesti hyödyt tästäkin jos
      Ikävä
      16
      1214
    5. Tekisitkö jotain toisin

      Kaivattusi kanssa alusta alkaen? 😍
      Ikävä
      71
      1158
    6. Nainen, olet jotenkin lumoava

      Katselen kauneuttasi kuin kuuta, sen loistoa pimeässä. Sen kaunis valo on kaunista sekä herkkää ja lumoavaa. Olet naisel
      Ikävä
      66
      998
    7. Trump näytti slipoveri-ukolle kaapin paikan!

      Slipoveri-ukko Ukrainan presidentti Volodimir Selenskyi meni tapaamaan valkoiseen taloon Trumppia ilman kunnon tuliaisia
      Kajaani
      123
      989
    8. Jos saan sinut elämääni

      niin minun täytyy nukkua ihan ensimmäiseksi 2vk putkeen. Sopiiko se sinulle? Väsynyt olen ollut ja niin levollinen olo
      Ikävä
      75
      925
    9. Kun Zele jenkeissä kävi

      Enää ei Zele saanutkaan miljardeja ilmaista rahaa niin helposti. Läksyttivät oikein kunnolla pientä miestä ja joutui poi
      Kitee
      253
      877
    10. Tulee ikävä

      Ja toivon että saan anteeksi ❤️
      Ikävä
      65
      876
    Aihe