Sinulle, joka julistat somessa missä vain, missä puhe jää tallenteisiin.
Varo sanojasi niin, että kun äänitallennettasi tässä pahenevassa lopun ajassa aletaan teknisesti käsitellä, ettei tarkoitustasi voida väärentää.
Kuuntelin äskettäin puhujaa, joka selosti seikkaperäisesti erään harhaopin perusteita. Tämä vilpitön Jeesuksen palvelija tarkoitti kertoa tämän opin valheellisuudesta, mutta se voidaan ottaa irti muusta puheesta ja editoida kokonaan uusi puhe tarkoituksella, että puhuja on sen opin kannalla.
Jos opetuksen vuoksi on pakko ottaa esiin jokin väärä uskomus, muotoile sanasi niin, että lyhyin väliajoin sanot esimerkiksi, että näin he valheellisesti väittävät, tms.
Jo Paavalille pari tuhatta vuotta sitten väärentely oli tuttua, ja hän oppi karsimaan puheitaan. Raamatussa kehotetaan, ettei epäjumalien nimiäkään pidä sanoa ääneen. Muutenkin varoitetaan jaarittelusta ja turhista sanoista - eikä turhaan, kuten tämän päivän digitekniikka todistaa.
Kun julistuksen painotus on vain Jeesuksessa Kristuksessa, niin pysytään turvallisilla vesillä.
JULISTUS JA DIGIMAAILMA
Anonyymi
3
147
Vastaukset
- Anonyymi
👍Ok, kahvinkeitin porisee äänekkäästi 🙃
- Anonyymi
ai jos kuvaa videopuhetta niin se muutetaan ??? ei liveä voi muuttaa
- Anonyymi
Onhan koko internet muuttumassa metakokemukseksi jossa todellisuus ja illuusio todellakin hämärtyy.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p586672Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su3495754Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1715375Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal1505153Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil204390Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite463085Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema202886Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill282707Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!
Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud32668- 792326